Taśmy transportowe do zadań specjalnych

Taśmy transportowe do zadań specjalnych SAP Polska

Taśmy transportowe, zwane też taśmami przenośnikowymi, to niezwykle istotny element w dzisiejszym świecie przemysłu i logistyki. Stanowią niewidoczny kręgosłup naszej globalnej gospodarki, umożliwiając efektywny transport materiałów, surowców i gotowych produktów na ogromną skalę. Choć mogą wydawać się proste i niepozorne, to właśnie taśmy przenośnikowe odgrywają kluczową rolę w wielu branżach – od górnictwa po produkcję spożywczą. Ich znaczenie jest tak duże, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo zależymy od tych wielkich, wciąż poruszających się pasów.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej taśmom przenośnikowym – różnym rodzajom, zaletomi wyzwaniom a przede wszystkim zapoznamy się z ich specyficznym, często specjalistycznym zastosowaniem.

Ogólny podział taśm transportowych

Podstawowy podział taśm transporterowych wynika z ich konstrukcji oraz materiałów z jakich są wykonane. Te natomiast wpływają na możliwości zastosowania w mniej lub bardziej sprzyjających warunkach pracy. Główne rodzaje taśm przemysłowych to taśmy wykonane z PU, PVC, Silikonu czy bawełny. Taśmy przemysłowe teflonowe, gumowo-tkaninowe i monolityczne. Taśmy o specyficznej budowie to taśmy modułowe nazywane też modularnymi. Tymczasem taśmy elewatorowe zastosowane do transportu materiałów w płaszczyźnie pionowej.

Taśmy przenośnikowe z wyposażeniem 

W specyficznych przypadkach konieczne jest zastosowanie rozwiązań w postaci dodatkowego wyposażenia taśm przenośnikowych, które zwiększą ich funkcjonalność, niwelują ewentualne stratymateriałowe oraz poprawią wydajność całych systemów transportu.
 
Wyposażenie taśm transportowych mogą być zabieraki, a wśród nich zabieraki proste, ukośne i łamane. Oprócz tego zabieraki wzmacniane, ze stopką i bez albo wykonane z prowadnika. Kolejny przykład wyposażenia to tak zwane welkanty czyli falbany boczne występujące w wersji ze stopką i bez. Stosowane są także prowadniki: trapezowe (klinowe-V), prostokątne, kwadratowe uzębione lub pełne oraz nakładki typu linatex, porol, sylomer, gąbki i inne w zależności od zapotrzebowania. Na życzenie klienta taśmy transporterowe wykonywane są w wersji z perforacją i zamkniętymi brzegami, które zabezpieczają tkaniny taśmy przed wnikaniem bakterii, wody, wilgoci, oraz rozwarstwianiem się tkanin w taśmie.

Kiedy potrzebne są specjalne właściwości taśm… 

Taśmy transportujące do ESD w przemyśle elektronicznym

Podczas produkcji urządzeń elektronicznych transport podzespołów i układów elektronicznych najczęściej odbywa się za pośrednictwem taśm. Stosując standardowe rozwiązania producent narażony jest na spore straty zarówno na etapie produkcyjnym jak i w efekcie reklamacji uszkodzonych urządzeń.

Taśmy transportowe do zadań specjalnych zdjęcie w treści artykułu

Rozwiązaniem tego problemu jest taśma transportująca do ESD minimalizują ryzyko wystąpienia wyładowań elektrostatycznych, przez co znacznie spada liczba uszkodzeń.

Taśma do stołów krojniczych w ploterach vacuum

Dzięki technologii opracowanej przez naszą firmę SAP Polska powstały taśmy do przenośników o perforacji w kształcie fali przeznaczona do precyzyjnej pracy na stołach krojniczych. Taśmy te mają zastosowanie w branży tekstylnej.

Taśmy transportowe do zadań specjalnych zdjęcie w treści artykułu

Taśma do transportu i szlifowania granitu

Taśma do transportu i szlifowania granitu, marmuru i innych kamieni to taśma PVC ze specjalną strukturą stabilizującą transportowany surowiec. Pracuje ona w warunkach wysokiego zawilgocenia a wykonana jest ze specjalnie impregnowanych tkanin.

Taśma ta bardzo dobrze stabilizuje płytę granitową czy też marmurową na przenośniku nie pozwalająca się przesunąć ani poruszyć wpływając na precyzję szlifowania i obróbki.

Rozwiązania dla Twojej firmy

SAP Polska to firma w branży utrzymania ruchu, która między innymi zajmuje się dostawą i serwisem taśm transportujących zarówno tych standardowych jak i taśm specjalnego przeznaczenia. Klient o specjalnych potrzebach może liczyć na doradztwo i fachową pomoc w zakresie doboru technologii. SAP Polska to także nowatorskie rozwiązania, które rozwiązują szereg problemów występujących w procesach transportu i produkcji.
 
Oprócz taśm transportowych, w ofercie firmy znajdą Państwo także przenośniki, pasy napędowe, klinowe, zębate, wielorowkowe i inżynieryjne. Dodatkowo przekładnie i motoreduktory, siatki stalowe, kubełki czerpaki oraz kurtyny paskowe.
 
Dopełnieniem oferty produkcyjnej i handlowej jest usługa serwisu 24/7. 

Zapraszamy do współpracy 
logo SAP PolskaSAP Polska
ul. Teofila Bieli 5
44-213 Rybnik 

tel.: 32 441 71 00, 534 330 774
www.sap-polska.pl

Artykuł sponsorowany SAP Polska