Tokarka pionowa VL 2 z systemem pick-up

EMAG
Reklama
Reklama

Grupa EMAG zaprezentuje na targach EMO 2013 w Hanowerze (16-21.09) jednowrzecionową, pionową tokarkę VL 2 z systemem pick-up do obróbki małych przedmiotów.

„Downsizing" jest obecnie w produkcji przemysłowej tematem wszechobecnym, przy czym termin ten opisuje dużo więcej niż tylko zmniejszanie silników samochodów osobowych i ich położenie. Również w produkcji silników elektrycznych lub pomp, w gospodarce energetycznej lub w ogólnej budowie maszyn, stosowane są sukcesywnie coraz mniejsze podzespoły. Wraz z trendem downsizingu rosną wymagania odnośnie precyzji - i właśnie to sprawia, że produkcja małych elementów staje się dużym wyzwaniem. Dlatego „kurczące się" i małe elementy stanowią szczególne wyzwanie dla obrabiarek potrzebnych do ich produkcji. Specjaliści obróbki tokarskiej Grupy EMAG pokazują na przykładzie pionowej tokarki VL 2, jakie obrabiarki mogą sprostać temu zadaniu produkcyjnemu.

Obrabiarka ta otwiera nowe możliwości obróbki dla szerokiego zakresu małych elementów. W bardzo wydajny sposób wytwarzane są małe koła przekładni, koła planetarne, złączki przesuwne, podzespoły pomp, pierścienie synchronizujące, koła łańcuchowe lub kołnierze o maksymalnej średnicy do 100 milimetrów i długości do 150 milimetrów. Najważniejsza jest przy tym nowa konstrukcja maszyny, która umożliwia zastosowanie różnych technologii obróbki na miękko i na twardo oraz pełną automatyzację przy bardzo korzystnym stosunku ceny do jakości. Przy projektowaniu tokarki VL 2 Grupa EMAG miała od początku na uwadze koszty inwestycji, które mają być możliwie niskie.

Reklama

Wydajność znacznie wzrasta
To stosunkowo małe i oszczędzające miejsce rozwiązanie produkcyjne jest wyposażone w szereg detali konstrukcyjnych i elementów wysokiej jakości, które gwarantują niezwykle szybkie procesy:
· Obrabiarka dokonuje załadunku za pomocą wrzeciona pick-up. Przedmioty nieobronione są przy tym odbierane z wbudowanego przenośnika taśmowego (do 24 przedmiotów), a następnie ponownie odkładane na taśmie.
· Rewolwer narzędziowy wyposażony w 12 gniazd wyróżnia się bardzo krótkim czasem obrotu. Do wiercenia i frezowania mogą zostać zastosowane narzędzia napędzane - we wszystkich 12 gniazdach rewolweru.
· Wszystkie moduły serwisowe są łatwo dostępne. Odległość operatora od rewolweru narzędziowego wynosi przykładowo tylko 40 cm.
· Korpus maszyny z betonu polimerowego MINERALIT zapewnia wysoką stabilność i doskonałe tłumienie, co ma bezpośredni wpływ na jakość obróbki.

Reklama

Gwarancja stabilnych procesów
W odniesieniu do jakości podzespołów oprócz stabilnego korpusu obrabiarki w centrum uwagi pojawia się kolejna cecha konstrukcyjna typowa dla obrabiarek EMAG: pionowe umieszczenie przedmiotu obrabianego wewnątrz tokarki. Wrzeciono przedmiotu obrabianego znajduje się nad narzędziem. Takie ustawienie zapewnia optymalny spadek wiórów. Nie tworzą się zatory, a maksymalne bezpieczeństwo procesu obróbki jest stale zapewnione - poza tym konstrukcja taka stanowi podstawę dla potencjalnego sprzęgania obrabiarek VL 2. Automatyzacja takich łańcuchów obrabiarek jest dostosowywana na życzenie klienta. Dzięki temu stworzone zostały optymalne warunki do zastosowania tokarek w liniach produkcyjnych.

„Konstrukcja tokarki VL 2 jest w każdym razie wyjątkowo elastyczny", mówi Guido Hegener, prezes firmy EMAG Salach Maschinenfabrik GmbH. „Cała technologia - od automatyzacji i interfejsów do układu sterowania - może zostać doskonale dostosowana do warunków panujących na miejscu." Możliwe jest również przykładowo wbudowanie dodatkowej osi Y lub czujnika pomiarowego: Podczas gdy w wersji podstawowej obrabiarki, wrzeciono robocze przesuwa się na suporcie krzyżowym w osi X i Y, tokarka VL 2 może zostać wyposażona w dodatkową oś Y w rewolwerze. W ten sposób możliwa jest także perfekcyjna i efektywna obróbka bardzo złożonych geometrii.

Zakres pracy
Średnica przedmiotu obrabianego [mm] – 100
Średnica uchwytu [mm] – 160
Przesuw w osi X [mm] – 650
Przesuw w osi Z [mm] – 400
Przesuw w osi Y (opcjonalnie) [mm] – ± 50
Rewolwer z narzędziami (narzędzia tokarskie/narzędzia napędzane) [liczba] – 12

Zalety tokarki VL 2
· Prosta koncepcja automatyzacji = wysoka dostępność,
· Zintegrowana automatyzacja, automatyczna wymiana przedmiotów obrabianych,
· Krótkie przesuwy do obróbki i załadunku, zapewniają najkrótsze czasy jednostkowe,
· Wysoka stabilność i doskonałe tłumienie przez korpus obrabiarki z betonu polimerowego MINERALIT, · Idealny spadek wiórów,
· Niewielka zajmowana powierzchnia,
· Bardzo dobry dostęp do wszystkich zespołów przy serwisie,
· Łatwa wymiana narzędzi,
· Zintegrowany pomiar (opcjonalnie),
· Oś Y jako opcja.

www.emag.com

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama