Udoskonalone roboty Universal Robots

Reklama
Reklama

Universal Robots, duński producent uniwersalnych robotów przemysłowych, podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Przemysłowych MSV w Brnie zaprezentował trzecią generację lekkich robotów UR5 oraz UR10. Ulepszone ramiona robotyczne zostały wyposażone w specjalne funkcje – enkodery true absolute, osiem nowych regulowanych funkcji systemu bezpieczeństwa, podwojoną liczbę wbudowanych układów wejść/wyjść oraz zwiększoną możliwość podłączeń urządzeń do kontrolera.

Ramiona robotyczne UR5 i UR10 wyposażone są w wiele nowych funkcji. Mimo to, Universal Robots pozostaje wierny swojemu podejściu do łatwych w użytkowaniu, lekkich robotów. Wygląd zewnętrzny sześcioprzegubowych ramion o udźwigu 5 i 10 kilogramów nie zmienił się. Jednak, w środku samego ramienia oraz wewnątrz kontrolera zostały ukryte pewne niespodzianki.

„Jesteśmy jedynym producentem lekkich ramion robotycznych, który posiada doświadczenie w tak różnorodnych gałęziach przemysłu. Sugestie i informacje od użytkowników były dla naszego działu R&D podstawą do zaproponowania udoskonaleń produktu.” - mówi Enrico Krog Iversen, prezes Universal Robots.

Enkodery Absolutne
Główną innowacją nowej generacji robotów UR są enkodery True Absolute. Ulepszenie to pozwala na szybsze uruchomienie robota. Pozycja bezwzględna jest rozpoznawana zaraz po jego włączeniu, co eliminuje potrzebę kalibracji ramienia robota. UR5 oraz UR10 są teraz przystosowane do automatycznego uruchomienia i aby skorzystać z tej funkcji, nie jest wymagana dodatkowa bateria.

„Dzięki enkoderom True Absolute nasze roboty jeszcze łatwiej można zintegrować z innymi maszynami, a ich uruchomienie staje się dużo szybsze i prostsze we wszystkich zastosowaniach ”, tłumaczy Esben H. Østergaard, dyrektor techniczny i założyciel Universal Robots.

Opatentowane: Regulowany System Bezpieczeństwa
Ustawienia systemu bezpieczeństwa najnowszej generacji lekkich robotów Universal Robots można dostosować do indywidualnych rozwiązań. Ramię może funkcjonować w dwóch trybach bezpieczeństwa – normalnym oraz ograniczonym. Zmiana tych ustawień jest również możliwa w czasie działania robota, jednak konieczne jest monitorowanie ośmiu nowych funkcji bezpieczeństwa przez nowo opatentowany system bezpieczeństwa: pozycji i prędkości przegubu, pozycji TCP (tool-center-point) robota, kierunku, prędkości i siły, jak również pędu oraz mocy robota. Ustawienia mogą być zmienione jedynie przez osoby posiadające dostęp do hasła. Wszystkie funkcje bezpieczeństwa zostały przetestowane zgodnie z normą PL d oraz certyfikowane przez TÜV.

„Nasza nowa opatentowana koncepcja systemu bezpieczeństwa jest logicznym rozwinięciem poprzednich ramion robotycznych. Udoskonalone UR5 i UR10 mogą być używane w różnych trybach, w zależności od potrzeb. Przykładowo, jeśli człowiek narusza przestrzeń roboczą robota, jego ramię działa w trybie ograniczonym. Po jej opuszczeniu natychmiast przyspiesza. Robot może także działać z maksymalną prędkością wewnątrz komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych (CNC) – zmniejszając prędkość na zewnątrz” - powiedział Østergaard.

Certyfikat TÜV dla UR Safety 3.0
System bezpieczeństwa UR Safety 3.0 nowej generacji robotów UR5 i UR10 jest certyfikowany przez TÜV Nord i przetestowany zgodnie z normą EN ISO 13849:2008 PL d oraz EN ISO 10218-1:2011, pkt 5.4.3.

Kolejne innowacje
Kolejne usprawnienia to szesnaście dodatkowych cyfrowych układów wejść/wyjść - prostych do skonfigurowania zarówno jako sygnały cyfrowe, jak i sygnały bezpieczeństwa oraz przebudowany kontroler wraz ze zmienionym wyglądem.

Zorientowanie na elastyczność oraz łatwość użytkowania
Sześcioprzegubowe, wydajne ramiona robotyczne UR5 i UR10 zostały zaprojektowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Dzięki ich niewielkiej wadze oraz łatwości użytkowania poprzez panel dotykowy, różnego rodzaju aplikacje mogą być tworzone szybko, bez konieczności skomplikowanych szkoleń czy posiadania specjalistycznej wiedzy.

„Nasze elastyczne roboty dedykowane są do szerokiej grupy użytkowników – znajdą zastosowanie przy obsłudze komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych CNC w dziesięcioosobowej firmie jak i podczas procesu klejenia w firmie motoryzacyjnej - każdy z nich uzyska korzyści z wykorzystania naszych rozwiązań. Wykonują one monotonne, powtarzalne czynności” - powiedział Iversen.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama