Ulgi i dotacje – remedium na rosnące koszty działalności. FENG – Fundusze 2021–2027

Ulgi i dotacje – remedium na rosnące koszty działalności Edoradca

Dużymi krokami zbliżamy się do uruchomienia blisko 8 mld euro dla Polski w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – co się zmieni? Co czeka polskich przedsiębiorców? Główne założenia to przede wszystkim wsparcie na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstw – od opracowania innowacyjnych produktów, procesów i usług po ich finalne wdrożenie.

 

Realizacja Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki ma wpłynąć na wzrost aktywności badawczo-rozwojowej oraz innowacyjności polskich firm. Cel to również budowa bardziej konkurencyjnej Europy dzięki zwiększaniu innowacyjności, transformacji gospodarczej oraz cyfryzacji i działań związanych z gospodarką w obiegu zamkniętym.

Przyjrzyjmy się szczegółom tego programu. Czy czekają nas duże zmiany? Sprawdźmy, co najbliższe lata przyniosą przedsiębiorcom.

Inwestycje tym razem również dla dużych przedsiębiorstw

Na zmianach zyskają przede wszystkim firmy, które dotychczas nie mogły korzystać z dofinansowań na inwestycje, czyli duże przedsiębiorstwa. W ramach FENG udział w konkursach dotujących wdrożenie wyników prac B+R będą mogły wziąć firmy z sektora small mid-cap i mid-cap. Oczywiście można zadać sobie pytanie, co z budżetem dla MŚP? Przecież duże firmy to często duże projekty. Uspokajamy. W nowej perspektywie zostały uwzględnione środki dla dużych firm, ale stanowią one odrębny budżet. Dla dużych firm kluczowe będzie dobre przygotowanie, wysoka innowacyjność i gotowość do aplikowania w pierwszych konkursach.

Ulgi i dotacje – remedium na rosnące koszty działalności. FENG – Fundusze 2021–2027 zdjęcie w treści artykułu

 

Kredyt na innowacje technologiczne

Kolejną dobrą informacją jest kontynuacja znanego już wszystkim przedsiębiorcom konkursu „Kredyt na innowacje technologiczne”, który w mijającej perspektywie sfinansował ponad 600 innowacyjnych projektów na kwotę ponad 2 mld złotych.

Niezmiennie będzie można dofinansować do 70% wartości inwestycji w postaci:

 • zakupu nieruchomości,
 • budowy lub rozbudowy hali produkcyjnej,
 • zakupu, wytworzenia, kosztów montażu i uruchomienia nowych środków trwałych (maszyn, urządzeń i linii technologicznych),
 • zakupu wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencje).

Ciekawostką jest fakt, że wiele województw zyskało dzięki zmianie mapy pomocy regionalnej od roku 2022 i może liczyć na większe środki. Przypomnę, że obecnie największa wartość bezzwrotnego dofinansowania to 70% przysługująca przedsiębiorcom, którzy planują inwestycję na terenie Polski wschodniej oraz województwa świętokrzyskiego.

Niestety zmiany dotkną firmy, które planują realizację projektów na terenie Warszawy i okolicznych powiatów i gmin. Firmy te będą wykluczone z dotacji na inwestycję. Kto dokładnie? Zapraszam do sprawdzenia na mapie pomocy regionalnej.

Infografika

 

Kredyt ekologiczny – sposób na zmniejszenie kosztów energii

Oprócz znanego „Kredytu na innowacje technologiczne” pojawi się też nowość: „Kredyt ekologiczny”. Zarówno mikro, małe średnie jak i duże firmy (zatrudniające do 3000 pracowników) będą mogły sfinansować do 70% wartości inwestycji, a dotacja przeznaczona będzie na spłatę kredytu ekologicznego udzielonego przez bank.

To dotacja dla przedsiębiorców chcących:

 • zmodernizować posiadaną infrastrukturę w firmie (linie technologiczne, budynki),
 • zainwestować w instalację OZE lub zmodernizować już istniejącą.

Co będzie można sfinansować: 

 • roboty i materiały budowlane,
 • środki trwałe (w tym koszty ich transportu, montażu i uruchomienia), 
 • zakup, instalację i uruchomienie OZE,
 • wydatki poniesione na usługi doradcze. 

Przykłady inwestycji, które będzie można sfinansować: 

 • wymiana lub modernizacja dotychczasowych  maszyn, urządzeń, linii technologicznych na efektywniejsze energetycznie (przede wszystkim w przypadku wprowadzania bardziej energooszczędnych procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie od procesów stosowanych dotychczas),
 • zakup energooszczędnych maszyn, urządzeń,  całych linii technologicznych,
 • zakup  i instalacja systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii np. systemy zarządzania energią w budynkach,
 • systemy zarządzania procesami produkcyjnymi skutkujące zmniejszeniem wykorzystania energii.

Ulga rozwojowa–jak zaoszczędzić nawet 380 tysięcy na bieżącej działalności

W świetle szalejącej inflacji i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego firmy poszukują możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych lub zmniejszenia kosztów. Doskonałym rozwiązaniem może być również ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Mechanizm ulgi badawczo-rozwojowej

Z ulgi może skorzystać każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rozmiarów i branży, które:

 • tworzy nowe lub ulepsza swoje produkty, usługi, procesy,
 • projektuje, tworzy i ulepsza maszyny, urządzenia wykorzystywane do produkcji,
 • doskonali procesy technologiczne np. celem zwiększenia wydajności produkcji lub jej optymalizacji - zmniejszenia kosztów produkcji,
 • opracowuje nowe receptury, formulacje,
 • testuje, przeprowadza próby technologiczne.

Na potrzeby ulgi wystarczające jest wprowadzanie rozwiązań nowych/ulepszonych w skali firmy. 

Odetchnij z ulgą – poznaj remedium na rosnące koszty prowadzonej działalności

Ulga B+R pozwala na dwukrotne odliczenie wydatków na rozwój - najpierw jako koszt uzyskania przychodu (100%), a następnie odpisując 100% tego samego wydatku od obliczonej już podstawy opodatkowania. 

Zmiany wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym w 2022 r. pozwalają na zwiększenie odpisu kosztów ponoszonych na wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace rozwojowe aż do 200%. W praktyce oznacza to, że każdy 1 mln zł wydany na wynagrodzenia pracowników rozwojowych to 380 tysięcy zł oszczędności. 

Najczęściej wykazywanymi kosztami w uldze są wynagrodzenia pracowników, materiały i surowce wykorzystywane do testów i budowy prototypów, amortyzacja maszyn i urządzeń oraz usługi jednostek naukowych.

Ulga na promocję

W ramach nowelizacji ustawy o podatku dochodowym wprowadzono pakiet nowych ulg dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest ulga na ekspansję, która pozwala na dodatkowe odliczenie kosztów poniesionych na zwiększenie sprzedaży produktów.

Do skorzystania z ulgi na ekspansję nie jest konieczne prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Ulga jest skierowana do wszystkich podatników, którzy ponoszą wydatki związane z promowaniem swoich produktów.

Kosztami godnymi uwagi są koszty uczestnictwa w targach oraz otwarty katalog  działań promocyjno-informacyjnych. W ramach ulgi można dodatkowo odliczyć koszty zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów, promocji w social mediach czy reklam telewizyjnych/internetowych.

Roczny limit odliczenia wynosi aż 1 mln zł, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić dodatkowo do 190 000 zł. 

Ulga na robotyzację

Rozwój technologiczny jest niewątpliwie związany z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych czyli trendem Przemysłu 4.0. Ulga na robotyzację jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. 

W ramach ulgi robotyzacyjnej można kwalifikować koszty:

 • nabycia nowych robotów przemysłowych (także w formie leasingu), 
 • maszyn i urządzeń peryferyjnych oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi np. czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych, urządzeń ochronnych,
 • oprogramowania robotów,
 • szkoleń dla pracowników.

Przedsiębiorca może odliczyć dodatkowo aż 50% wyżej wymienionych kosztów od podstawy opodatkowania. Planując inwestycję w automatyzację i robotyzację produkcji warto uwzględnić możliwości, które daje nowa ulga podatkowa.

Ulgi czy dotacje. Co wybrać?

Ulgi podatkowe to znakomite rozwiązanie na rosnące koszty prowadzonej działalności. Dzięki korzystnym mechanizmom będą one stanowiły dodatkowy zastrzyk gotówki lub wygenerują faktyczne oszczędności.

Ponadto ulgi są komplementarne z dotacjami przewidzianymi w nowej perspektywie finansowej, co znacznie zwiększy poziom wsparcia nowych inwestycji zarówno w badania i rozwój jak i automatyzację produkcji.

To odpowiedni czas na rozpoczęcie działań związanych ze skorzystaniem z ulg podatkowych i przygotowaniem Twojej organizacji do zastosowania opisanych wcześniej mechanizmów. Firma będzie miała czas na przygotowanie pracowników, systemu i procesów wewnętrznych.

Okres pandemii i przesuwające się uruchomienie FENG spowodowało, że wiele firm z niecierpliwością czeka na pierwsze dotacje. Niezwykle istotny jest odpowiedni wybór konkursu i przygotowanie. Audyt potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa, zdefiniowanie  innowacyjności jak i określenie możliwości rozwojowych to proces nad którym należy pracować już teraz. Ważnym czynnikiem będzie maksymalizowanie szans na otrzymanie dotacji i bycie konkurencyjnym wśród polskich przedsiębiorców podczas uwalniania pierwszych środków unijnych.

Infografika

Artykuł sponsorowany Edoradca

EDORADCA

EDORADCA

Od 2001 r. skutecznie pozyskujemy środki unijne na realizację inwestycji w przedsiębiorstwach. Służymy fachowym, rzetelnym doradztwem i zapewniamy wsparcie merytoryczne.

Nasza oferta obejmuje pełen pakiet usług: analizę potrzeb i doradztwo, przygotowanie wniosku o dotację, nadzór nad realizacją projektu i jego rozliczenie. Unikalne know-how, poparte wieloletnim doświadczeniem, pozwala nam efektywnie wspierać naszych Klientów, dla których jesteśmy rzetelnym, sprawdzonym partnerem. Specjalizujemy się w projektach inwestycyjnych, badawczo-rozwojowych, łączących sferę nauki i biznesu. Zapewniamy kompleksową obsługę związaną z wyborem odpowiedniego finansowania, a z wielu dostępnych możliwości wybieramy te najbardziej efektywne.

W ciągu naszej działalności pozyskaliśmy 1,5 mld zł dotacji i zrealizowaliśmy ponad 900 projektów. Zapraszamy do skorzystania z doradztwa o najwyższej jakości - z nami zwiększasz szanse na dofinansowanie.

Oferta

Doradzamy firmom o zróżnicowanym profilu działalności, a wypracowane metody działania i zakres oferty dostosowujemy zawsze pod indywidualne potrzeby klientów. Wspieramy naszych Klientów wszechstronną wiedzą merytoryczną, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem oraz w oparciu o wysokie zaangażowanie i kreowanie rozwiązań - od analizy potrzeb, pozyskania finansowania, nadzoru nad realizacją projektu i wypłatę dofinansowania do sukcesu przedsięwzięcia.

Nasze doradztwo europejskie skoncentrowane jest na usługach w zakresie pozyskiwania i rozliczania środków unijnych na realizację inwestycji, projektów badawczych, oraz projektów łączących sferę nauki i biznesu, prowadzących do wdrażania innowacji w skali kraju i świata.

Na każdym etapie procesu zarządzania projektem wspieramy naszych klientów, dostarczając im unikatowych, dedykowanych rozwiązań stanowiących podstawę uzyskania wsparcia unijnego i rozliczenia projektu.

Profil Firmy

EDORADCA