Zapotrzebowanie na transportowe śruby kulowe NSK

Zapotrzebowanie na transportowe śruby kulowe NSK NSK

Transportowe śruby kulowe to popularne rozwiązanie w przemyśle stanowiące ekonomiczną alternatywę dla precyzyjnych szlifowanych śrub kulowych. Proces produkcji jest idealny do zastosowań, które nie wymagają szlifowanych śrub kulowych o skończonej precyzji, ale takich, które nadal niezawodnie będą przenosić obciążenia liniowe i zapewniać wysoką prędkość oraz jednocześnie dokładne pozycjonowanie. W przypadku takich zastosowań istnieje duże zapotrzebowanie na transportowe śruby kulowe NSK z serii PR/LPR oraz Ball Screws Interchangeable (z wymiennymi wzajemnie wałami oraz nakrętkami).

Transportowe śruby kulowe NSK stanowią doskonały system ruchu liniowego do zastosowań takich jak obróbka drewna i blach, operacje pakowania, systemy pick-and-place (wybierz i umieść) oraz zautomatyzowane zespoły przenoszenia. Zarówno seria PR/LPR, jak i seria Ball Screws Interchangeable (z wymiennymi wzajemnie wałami oraz nakrętkami) są w stanie zapewnić krótkie czasy cykli dzięki dopuszczalnej prędkości obrotowej rzędu 160000 dn (do 5000 obr./min). Tak wysoka prędkość pracy nie ogranicza jednak precyzji, ponieważ obie serie śrub kulowych oferują klasę dokładności Ct7.

Inne cechy śrub kulowych PR/LPR oraz Ball Screws Interchangeable (z wymiennymi wzajemnie wałami oraz nakrętkami) obejmują innowacyjny system recyrkulacji kulek z elementami nawrotnymi (deflektorami końcowymi) firmy NSK, który ułatwia osiągnięcie wyżej wspomnianej wysokiej prędkości. Deflektor końcowy, o zoptymalizowanej konstrukcji, zapewnia płynne nawracanie kulek, zmniejszając również natężenie szumu nawet o połowę w porównaniu do systemów standardowych.

Kolejną zaletę stanowi opcjonalna jednostka smarująca K1 NSK. Ten pionierski system uwalnia smar przez cały okres eksploatacji maszyny, co czyni go zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem zapewniającym długotrwałą i bezobsługową pracę. W połączeniu z uszczelką utrzymującą środek smarny na miejscu, jednostka K1 pozwala osiągnąć niski współczynnik TCO (całkowitego kosztu posiadania). Dostępny jest również zestaw K1 do zastosowań modernizacyjnych.

Transportowe śruby kulowe NSK serii LPR/PR są fabrycznie zmontowane z ustawionym napięciem wstępnym (służy do tego kompaktowa nakrętka zamontowana już na wale). Ponadto te popularne śruby kulowe, dostępne są w długościach do 4 m i charakteryzują się zerowym luzem podczas zmiany kierunku obrotu nakrętki.

Główną cechę transportowych śrub kulowych NSK serii Ball Screws Interchangeable (z wymiennymi wzajemnie wałami oraz nakrętkami) stanowi dostępny oddzielnie wał i nakrętka, które można uniwersalnie zamieniać (luz nakrętki: poniżej 20 µm) w celu łatwego montażu. Ta możliwość swobodnej wymiany oznacza również, że konstruktorzy maszyn lub autoryzowani dystrybutorzy NSK mogą docinać śruby kulowe na odpowiednią długość. W ten sposób klienci zyskują większą elastyczność i szybką dostępność śrub kulowych zgodnych z DIN w indywidualnych wymiarach (maksymalnie do 2 m), wykorzystywanych na przykład w maszynach specjalnych lub prototypach.

Dzięki atrybutom konstrukcyjnym i wydajnościowym dwóch serii transportowych śrub kulowych NSK konstruktorzy maszyn w całej Europie mogą nadal korzystać z zalet szybkich i dokładnych systemów ruchu liniowego. Co więcej, nieodłączna, wysoka jakość śrub kulowych zapewnia niezawodne i powtarzalne pozycjonowanie, ugruntowując reputację japońskiej marki i zwiększając udziały w rynku.
  
Źródło: NSK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę