Zarządzanie danymi wymiarowymi oraz planowanie jakości i analiz zintegrowane z oprogramowaniem statystycznym Q-DAS

Hexagon
Reklama
Reklama

Jako część stale rozwijającego się środowiska przemysłowego dział Hexagon Manufacturing Intelligence odpowiedzialny za rozwój oprogramowania statystycznego Q-DAS pracuje nad nowymi sposobami zwiększania wydajności i „inteligencji” procesów. Celem jest zaspokajanie szczególnych potrzeb klientów i ustanawianie najwyższych standardów jakości w produkcji przemysłowej.

Kontrola jakości w większości przypadków nie polega dziś na tym, by odróżniać elementy dobre od złych, ale by zapobiegać powstawaniu elementów wadliwych. Następstwem takiej logiki, szczególnie w produkcji wielkoseryjnej, jest rozwój metod kontroli nie samego elementu, ale procesu jego powstawania. Najlepiej jeśli odbywa się to na każdym jego etapie, co nieuchronnie prowadzi do gromadzenia ogromnej ilości danych.

Kontrola statystyczna procesu

W miarę upływu czasu konieczność zapewnienia wysokiej jakości wymiarowej w środowisku złożonego procesu produkcyjnego doprowadziła do napływu tak dużej ilości danych, że ich analiza w realnym czasie stała się wręcz niemożliwa. Najlepszym sposobem na zagwarantowanie wiarygodnej, czytelnej informacji – przy zachowaniu tej ogromnej ilości danych – okazuje się kontrola statystyczna procesu, dzięki której można zaobserwować trendy, aby w porę zapobiegać oddalaniu się od założonego nominału.

Kontrola statystyczna polega na zautomatyzowaniu analizy wyników pomiarów i zarządzaniu informacjami dotyczącymi jakości, tak aby ze zgromadzonych danych pozyskiwać informacje potrzebne do różnych celów. Q-DAS gromadzi dane ze stacji pomiarowych (różnych marek i producentów) używanych podczas produkcji i przenosi je do centralnej bazy danych, co wydatnie usprawnia ww. procesy, a jednocześnie pozwala zachować dane, które mogą być przydatne do wielu celów, a potrzebne w różnym czasie w różnych wydziałach.

Portfolio Q-DAS oferuje szeroką gamę produktów, które odpowiadając na różnorodne potrzeby procesów przemysłowych oraz pomagają klientom i wspierają ich na wszystkich etapach produkcji – od wdrożenia projektu do końcowych etapów produkcji.

Powiązane firmy

Oprogramowanie eMMA

Jednym z nowszych produktów zintegrowanych z Q-DAS jest pakiet oprogramowania eMMA służący do zarządzania danymi wymiarowymi oraz planowania jakości i analiz. Najnowsza jego wersja dodaje funkcje planowania jakości, raportowania i monitorowania jakości w celu wspierania producentów części i zespołów w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym i rolniczym. Oferuje również przedsiębiorstwom wydajniejsze przetwarzanie dużych ilości danych z wyników pomiarów w połączeniu z szybką natywną wizualizacją 3D.

Pakiet eMMA zintegrowany jest z Q-DAS qs-STAT, dzięki czemu użytkownicy eMMA 3D Analyst mogą bezproblemowo wizualizować, raportować i analizować duże zestawy danych pomiarowych wzbogacone o wykresy i formuły kontroli procesu statystycznego. Innowacja ta łączy możliwości obu narzędzi w intuicyjnym środowisku 3D. Oprogramowanie wspiera dostawców i producentów OEM w stosowaniu ich unikalnych strategii oceny wyników pomiarów z różnych źródeł, niezależnie od marki lub modelu używanego systemu metrologicznego.

eMMA oferuje także uproszczony graficzny interfejs użytkownika oraz nowe narzędzia, takie jak wyszukiwanie pełnotekstowe, narzędzia szybkiego dostępu do planów inspekcji, wyniki pomiarów i szablony, które pomagają usprawnić proces analizy danych wymiarowych. Moduł eMMA Asembler został również zaktualizowany w celu obsługi zaawansowanej analizy 3D między strukturami złożeń, np. podczas analizy jakości wyrównania złożenia płaszczyzn i szczeliny pomiędzy nimi, tzn. „flash and gap”.

Producenci potrzebują również systemu, który poradzi sobie z rosnącą ilością danych wymiarowych generowanych przez optyczne systemy metrologiczne 3D. Innowacyjny moduł oprogramowania o nazwie eMMA Inspector pozwala znacznie szybciej analizować duże zestawy danych optycznych. eMMA Inspector wykorzystuje bezstratną kompresję, aby zredukować binarne siatki STL do 5% oryginalnego rozmiaru pliku, umożliwiając przesyłanie wielu zestawów wyników do środowiska interaktywnej analizy 3D eMMA w czasie rzeczywistym lub po przetworzeniu. Technika obliczania odchyleń stosowana w eMMA Inspector jest znormalizowana i neutralna, a wyniki są przechowywane bezpośrednio w bazie danych eMMA.

Rys. 1. Analiza statystyczna z qs-STAT dla tolerancji położenia 3D

 

Rys. 2. Q-Das eMMA Analyst

 

Rys. 3. Q-DAS eMMA Reporter

Zapewnienie jakości na linii produkcyjnej wymaga wykrycia odchyłek tolerancji w czasie rzeczywistym i określenia przyczyny takich odchyłek. eMMA Reporter to moduł internetowy, który umożliwia monitorowanie jakości produkcji w całej firmie w dowolnej liczbie zakładów produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

 

źródło: artykuł firmowy (Hexagon Manufacturing Intelligence)

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology oferuje szeroki zakres produktów oraz usług dla wszystkich zastosowań metrologii przemysłowej w sektorach takich jak samochodowy, kosmiczny, energetyczny oraz medyczny. Dostarcza klientom informacje przydatne w działaniu, również informacje o pełnym cyklu produkcyjnym produktu - od rozwoju i projektu przez produkcję, montaż aż po kontrolę ostateczną. Mając ponad 20 zakładów produkcyjnych oraz 70 ośrodków precyzji, w których dokonuje się serwisowania, jak również demonstracji urządzeń, a także sieć ponad 100 partnerów dystrybucyjnych na pięciu kontynentach, firma ta umożliwia naszym klientom pełną kontrolę swoich procesów produkcyjnych, tym samym poprawiając jakość produktów oraz zwiększając wydajność w fabrykach produkcyjnych na całym świecie.

Profil Firmy

Hexagon Metrology Sp. z o.o.