90-lecie istnienia poznańskiej huty
Huta Szkła O-I w Poznaniu należąca do międzynarodowej grupy O-I GLASS, kończy w tym roku 90 lat. W jednej z najnowocześniejszych hut w regionie, każdego dnia na czterech liniach produkcyjnych wytwarzanych jest średnio 1,5 miliona sztuk opakowań szklanych. Produkcja z dwóch polskich hut O-I (Poznań i Jarosław) stanowi największy udział w krajowym rynku opakowań szklanych.
W Polsce zlokalizowane są dwie huty szkła światowego lidera na rynku opakowań szklanych. Huta w Poznaniu istnieje od 1933 r. W Jarosławiu na Podkarpaciu znajduje się natomiast jedna z największych hut na świecie, której początek działalności sięga 1974 r. Firma zatrudnia w Polsce łącznie ponad 800 osób w dwóch zakładach produkcyjnych, centrum serwisowym maszyn oraz centrum usług biznesowych.
– Polska jest ważnym rynkiem o długiej historii przemysłu szklarskiego. Zakład w Poznaniu, który obchodzi w tym roku dziewięćdziesięciolecie jest jednym z najnowocześniejszych w regionie. Produkujemy tam opakowania szklane, eksportowane na 20 rynków. To blisko 100 unikalnych produktów, trafiających do liderów branży przetwórstwa spożywczego, browarnictwa i przemysłu spirytusowego. – podkreśla Piotr Jakubaszko, Kierownik Huty Szkła O-I w Poznaniu. – Historię naszego zakładu budują nasi pracownicy, dlatego jedną z najważniejszych inwestycji jest rozwój kompetencji pracowników. – dodaje.
Historia pisana na szkle
Firma O-I została założona w 1903 r. w Ohio, USA przez Michaela J. Owensa, wynalazcę automatycznej maszyny do produkcji butelek. Dziś firma zatrudnia około 24 000 osób w 69 zakładach w 19 krajach na całym świecie. Firma na polskim rynku obecna jest od ponad 30 lat, jednak tradycja produkcji opakowań szklanych w Polsce posiada znacznie dłuższą historię.
W latach 30-tych XX wieku w poznańskiej wsi Antoninek działalność rozpoczęła huta, której udziałowcem w 1998 r. została amerykańska grupa Owens-Illinois. Proces produkcji szkła przeszedł przez wiele etapów: od ręcznego wydmuchu i formownia wyrobów szklanych, przez automatyzację produkcji w latach 60-tych, z wykorzystaniem automatów karuzelowych. Gruntowna modernizacja miała miejsce na początku lat 80-tych i 90-tych, a dziś jest jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie.
100 milionów złotych na modernizację
Liczący dziewięćdziesiąt lat zakład produkuje blisko 100 unikalnych produktów, trafiających do 125 klientów, wśród których znajdują się dominujący liderzy przetwórstwa spożywczego, browarnictwa i przemysłu spirytusowego. Grupa O-I w ciągu ostatnich 6 lat zainwestowała w zakład w Poznaniu 100 mln złotych. W latach 2017-2018 firma gruntownie zmodernizowała piece oraz wanny szklarskie, zwiększając tym samym możliwości produkcyjne. Zamontowano również nowe urządzenia kontrolujące jakość produkowanych opakowań, co umożliwiło usprawnienie całego procesu. W efekcie zdolności wytwórcze fabryki wzrosły o około 10%.
Firma realizuje różnorodne projekty inwestycyjne – w tym proekologiczne. Przykładowo, montaż nowego elektrofiltru zmniejszył emisję pyłów oraz tlenków azotu do atmosfery aż o 85%. Tylko w 2022 r. zrealizowano łącznie 37 inwestycji. Dodatkowo, firma zainwestowała ponad milion złotych w doskonalenie warunków pracy. O-I konsekwentnie realizuje założenia strategii biznesowej, w której centralną rolę stanowią pracownicy, dbanie o ich rozwój, bezpieczeństwo, zdrowie oraz dobrostan. Regularne szkolenia m.in. z zakresu najnowszych rozwiązań technologicznych w branży, programy rozwojowe, w tym dla inżynierów, nauka języków obcych, dofinansowanie do rożnych form kształcenia zapewniają przekazywanie unikatowej wiedzy z pokolenia na pokolenie, tym samym gwarantując stabilność zespołu.
Szkło jako surowiec odnawialny
Produkty O-I wytwarzane są z naturalnych surowców, dzięki czemu można je poddawać wielokrotnemu recyklingowi. Obecnie około jedna trzecia z wszystkich pieców w zakładach O-I wykorzystuje co najmniej 50% materiałów pochodzących z recyklingu. Do roku 2030 r. firma zakłada osiągnięcie tego celu we wszystkich zakładach, przy zmniejszeniu całkowitego zużycia energii o 9% i jednoczesnym zwiększeniu udziału odnawialnej energii elektrycznej do 40%.
W ciągu ostatnich trzech lat firma zainwestowała około 6 milionów USD w zakłady recyklingu szkła oraz proces odzyskiwania surowców na całym świecie.
Źródło: O-I