ArcelorMittal na minusie

metallurgyfordummies.com
Reklama
Reklama

ArcelorMittal stracił w Europie 366 mln euro w III kwartale 2013 roku. Na całym świecie starty koncernu w ubiegłym roku liczone są  na 2,5 mld dol.

Strata w IV kwartale 2013 roku w europejskim segmencie wyrobów płaskich (Flat Carbon Europe - FCE) była prawie trzy razy wyższa od zanotowanej w III kwartale ub.r. Wtedy firma była na minusie na kwotę 131 mln euro. To w głównej mierze wynik restrukturyzacji produkcji we francuskich miastach Liege oraz Florange.
Niemniej wysyłka stali w IV kwartale 2013 r. osiągnęła poziom 6,7 mln ton, co oznacza wzrost o 1,6% w porównaniu z III kwartałem. Prognozy na 2014 r. są optymistyczne. – Spodziewamy się wzrostu popytu na stal w Europie o około 2% w 2014 r. - ogłosił Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal segmentu FCE.

Firma podała także wyniki finansowe za ubiegły rok i plany na obecny. Mimo wzrostu wysyłki stali i rudy żelaza (odpowiednio 84,3 mln ton – wzrost o 0,6% r/r i 59,7 mln ton – wzrost o 9,6% r/r), koncern stracił 2,5 mld dol. Tylko w IV kwartale był pod kreską na kwotę 1,2 mld dol. Kosztowne okazały się inwestycje w Kanadzie i Liberii.
W tym roku ArcelorMittal planuje przeznaczyć na inwestycje co najmniej 3,8 mld dol. Średnioterminowe zadłużenie ma się utrzymać  na poziomie 15 mld dol.

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali z siecią hut w 20 krajach. Jest też jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego. W Polsce do koncernu należy pięć hut i koksownia.

Reklama

źródło: TVN24 BiŚ

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama