Bardzo wytrzymałe stopy wahliwe GN 36 i GN 37

Bardzo wytrzymałe stopy wahliwe GN 36 i GN 37 Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty stopy wahliwe o oznaczeniach GN 36 i GN 37, które są w stanie przenieść obciążenie nawet do 25 ton na stopę. Z tego względu nowe produkty są polecane do konstrukcji o bardzo dużej wadze i wielkich gabarytach.

– Stopy wahliwe Elesa+Ganter to elementy umożliwiające posadowienie i wypoziomowanie wszelkiego typu maszyn i urządzeń. Różnorodność zastosowań i środowisk pracy powoduje, że ta grupa produktów nieustannie się rozwija. W branży przemysłowej bardzo często istnieje potrzeba posadowienia ciężkich maszyn z zachowaniem możliwości regulacji wysokości. Jednak dostępne na rynku stopy wahliwe, w wielu przypadkach przenoszą obciążenia tylko do kilku ton. Firma Elesa+Ganter wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyła stopę do wyjątkowo ciężkich zatasowań – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Stopy wahliwe
Stopy wahliwe GN 36 oraz GN 37

Konstrukcja stopy jest rozłączna tzn., że szpilka nie jest trwale połączona z podstawą. Rozwiązanie to uniemożliwia uszkodzenia talerzyka podczas transportu, gdzie w przypadku ciężkich maszyn taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna.
Miejsce styku szpilki z podstawą przenosi obciążenie na talerzyk poprzez wypłaszczoną powierzchnię sferyczną, a nie klasyczne połączenie kulowe. Powierzchnia styku jest większa i stabilniejsza niż w przypadku kuli. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przekraczać kąta 3o wychylenia szpilki względem podstawy.

Miejsce styku
Miejsce styku szpilki z podstawą

Nowe stopy charakteryzują się solidną konstrukcją oraz dużą ilością wariantów wykonania oraz typoszeregiem szpilek od rozmiaru M20x1,5 aż do M42x2. Podstawy stóp są wykonywane są ze stali pokrytej żywicą epoksydową w kolorze RAL 9005. Szpilki gwintowane oraz nakrętki są wykonane ze stali ocynkowanej.

Stopy GN 36, GN 37 występują w 3 wariantach wykonania podstawy:

Typy (podstawy) 

* Typ A: bez podkładki antypoślizgowej,
* Typ B: z podkładką antypoślizgową, twardość 85±5 wg skali Shore A,
* Typ C: z O-ringiem, twardość ≈ 70 wg skali Shore A.

Typy podstaw
Typy podstaw

Typ B z podkładką antypoślizgową zapobiega przesuwaniu się na boki, chroni delikatne powierzchnie i tłumi drgania oraz uderzenia.

Typ C z O-ringiem zapewnia uszczelnienie z podłożem, by uniemożliwić gromadzenie się brudu.

Stopy GN 37 zostały wyposażone w dodatkowy otwór pozwalający na zakotwienie maszyny do podłoża. Otwór jest przeprowadzony centralnie w osi śruby, co znacznie ułatwia kotwienie. Dodatkowo taki sposób mocowania blokuje stopę w ustawionym położeniu, co zabezpiecza maszynę przed zmianą pozycji. Może być to szczególnie istotne przy dużych drganiach lub w przypadku posadowienia maszyn, posiadających podzespoły robocze, których ruch może powodować przemieszczanie całej maszyny.

Przykładowy montaż stopy
Przykładowy montaż stopy GN 37

Podstawy do wyżej opisanych stóp są dostępne w sprzedaży osobno i mają oznaczenie GN 36.1 i GN 37.1. 

Podstawa
Podstawy stóp GN 36.1 oraz GN 37.1

Dzięki temu istnieje możliwość stworzenia innych, nietypowych stóp, których śruby muszą być jedynie dopasowane do podstaw kształtem powierzchni sferycznej. Podstawy występują w wersjach o średnicy od 80 do 200 mm.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę