Bezpieczeństwo w magazynie i na hali produkcyjnej – priorytet na drodze do maksymalnej wydajności

Bezpieczeństwo w magazynie i na hali produkcyjnej ELOKON

Jednoczesna praca ludzi i maszyn stanowi zazwyczaj duże wyzwanie – chwila nieuwagi może doprowadzić do skrajnie niebezpiecznych sytuacji. Te z kolei generują zazwyczaj wiele strat i kosztów po stronie firmy. Czy istnieje sposób, by zminimalizować liczbę kolizji w miejscu pracy, a tym samym – zwiększyć wydajność?

Zwiększanie bezpieczeństwa w magazynie i obszarze produkcyjnym – od czego zacząć?

Niebezpieczne zdarzenie w miejscu pracy jest wciąż głównym powodem, dla którego firmy szukają rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Warto jednak zapobiegać i nie pozostawiać tej decyzji do momentu, w którym komuś stanie się krzywda – a firma poniesie straty finansowe.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w magazynie czy hali produkcyjnej, na której poruszają się pojazdy, warto zacząć od zastanowienia się nad kilkoma kwestiami: 

  • w których miejscach ryzyko kolizji jest większe? Gdzie już doszło do kolizji? Czy jest to magazyn, obszar produkcyjny, a może punkt styku pomiędzy tymi dwoma?
  • jakie straty generuje potencjalna – lub ta, która się już zdarzyła – kolizja? Czy ktoś został zraniony, w wyniku czego jest niezdolny do pracy? Czy uszkodzeniu uległ towar? A może flota lub infrastruktura budynku została zniszczona i trzeba naprawić szkody?
  • jaki czynnik wpływa lub może wpływać na to, że miejsce to jeszcze szczególnie niebezpieczne?
  • co możemy wyeliminować/zmienić, by zmniejszyć ryzyko występowania wypadków?

Celem ELOKON, firmy wspierającej przedsiębiorców w dążeniu do jak najbezpieczniejszego miejsca pracy, jest zabezpieczenie trudnych, potencjalnie niebezpiecznych miejsc na terenie magazynu czy hali produkcyjnej, w taki sposób, by zapobiegać wypadkom z udziałem pojazdów – mówi Tomasz Piłatowicz, Dyrektor Sprzedaży w ELOKON Logistics.

Nie zapominajmy jednak o pytaniu, które zazwyczaj pojawia się przy rachunku zysków i strat.

Większe bezpieczeństwo obniża wydajność – mit czy prawda?

Istnieje mit na temat tego, że systemy zwiększające bezpieczeństwo, wpływające np. na zmniejszanie prędkości pojazdów, a nawet ich zatrzymywanie – zmniejszają efektywność pracy. Nic bardziej mylnego – po prawidłowym skonfigurowaniu systemu i dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb firmy, pracownicy naturalnie uczą się pracować z dodatkowym wsparciem – i nie wpływa to negatywnie na ich wydajność.

system bezpieczeństwa dla VNA – ELOprotect – przeznaczony dla wózków wysokiego składowania

Setki wdrożonych projektów na całym świecie udowadniają nam, że jest zupełnie odwrotnie. To często kolizje, nawet te drobne, powodują zastoje i straty finansowe – ponieważ uszkodzona flota jest wyjęta z użytkowania, a uszkodzona infrastruktura musi być systematycznie naprawiana – mówi Norbert Wyszomirski, Key Account Manager w ELOKON Logistics.

Mając zidentyfikowane potrzeby w magazynie czy obszarze produkcyjnym, a także znając plusy systemów wspierających bezpieczeństwo, pozostaje zadać sobie pytanie – jakie rozwiązania będą najlepsze dla mojej firmy?

Bezpieczeństwo szyte na miarę – jak zabezpieczyć magazyn lub obszar produkcyjny przed potencjalnymi wypadkami i stratami?

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań, jednak nie wszystkie spełniają najwyższe standardy jakości. Firma ELOKON od ponad 30 lat dostarcza rozwiązania dla bezpieczeństwa w przemyśle – a w dynamicznie zmieniającym się świecie stawia na innowacje i najlepsze z możliwych technologie.

system detekcji zbliżeniowej – ELOshield  – przeznaczony do wykrywania zbliżających się obiektów

Oprócz wysokiej jakości i doświadczenia oferowanych usług, ważnym aspektem jest też dostosowanie systemów pod indywidualne potrzeby klienta. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy wybierane rozwiązanie jest modyfikowalne – przed i po implementacji.

Najczęściej wybieranymi systemami wspierającymi bezpieczeństwo, są:

  • system detekcji zbliżeniowej – ELOshield  – dzięki urządzeniom zamontowanym na pojazdach i wyposażeniu pracowników w badge personalne, system wykrywa zbliżające się obiekty. W zależności od potrzeb – urządzenia można odpowiednio skonfigurować, by uniknąć zderzenia wózek – wózek lub wózek – człowiek. Oprócz ostrzegawczych sygnałów dźwiękowych, prędkość pojazdu może ulec redukcji, a w przypadku bliskiej odległości – zatrzymać; 
  • system ograniczania prędkości – ELOspeed – w miejscach, w których notorycznie przekraczana jest prędkość, istnieje możliwość zaprojektowania strefy, po której wjechaniu – następuje automatyczna redukcja prędkości pojazdu;
  • system bezpieczeństwa dla VNA – ELOprotect – przeznaczone jest dla wózków wysokiego składowania. W wąskich korytarzach, kiedy operator pracuje na wysokości – nie ma możliwości dostrzeżenia co dzieje się na dole. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom zostanie poinformowany, że w pobliżu znajduje się inny wózek lub człowiek. Również w tym założeniu możliwe jest dodanie zmniejszenia prędkości i zatrzymania wózków.

Oczywiście każde z tych rozwiązań ustawiane jest indywidualnie do warunków, w których przyjdzie mu działać. Zarówno pole ostrzegania jak i pole zagrożenia są w pełni konfigurowalne.

system ograniczania prędkości – ELOspeed – przeznaczony do automatycznej redukcji prędkości pojazdu w określonych strefach

Nasi specjaliści, po zidentyfikowaniu potrzeb klienta, dopasowują dla niego najlepsze z możliwych rozwiązań – mówi Kai Hansen, Head of Engineering at ELOKON GmbH.

Potrzebujesz zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie lub obszarze produkcyjnym?

Każdy pracodawca stara się zapewnić jak najwyższe poziomy bezpieczeństwa. Niestety, mimo wielu postępów w tym zakresie, przepisów BHP, szkoleń, wewnętrznych regulaminów – wciąż dochodzi do wypadków – nawet tam, gdzie z pozoru nikomu nigdy nic się nie stało. To ważne, by zawczasu przewidzieć potencjalne ryzyko. Jeśli są Państwo zainteresowani pogłębieniem tego tematu, a także informacją na temat możliwych odpowiednich rozwiązań dla Państwa firmy – zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami firmy ELOKON.

Kontakt:
Tomasz Piłatowicz: tomasz.pilatowicz@elokon.com
Norbert Wyszomirski: norbert.wyszomirski@elokon.com

>>Zobacz więcej nt. rozwiązań dla intralogistyki firmy ELOKON<<

Artykuł sponsorowany (ELOKON)