Camozzi Automation i Camozzi Digital na targach Automaticon 2020

Camozzi Automation

Podczas tegorocznej edycji targów Automaticon, która miała odbyś się pierwotnie w Warszawie w dniach 17 do 19 marca (ostatecznie została odwołana), firmy Camozzi Automation oraz Camozzi Digital miały zaprezentować wspólne rozwiązania IIoT i systemów cyberfizycznych dla Przemysłu 4.0.

Firma Camozzi Automation specjalizuje się w produkcji komponentów, systemów i technologii dla sektora automatyki przemysłowej, kontroli mediów (płynów i gazów) ze szczególnym naciskiem na branżę transportu i medycyny. Z kolei Camozzi Digital należy do integratorów systemów rozwiązań aplikacyjnych dla Przemysłu 4.0.

Zbliżające się targi automatyki przemysłowej Automaticon, które odwiedzi około 10.000 osób, będą okazją do zaprezentowania najnowszych systemów cyberfizycznych do predykcyjnego prognozowania zużycia i konserwacji w inteligentnej produkcji oraz innych wyspecjalizowanych komponentów do IIoT.

Specjalne kompleksowe systemy cyberfizyczne Camozzi integrują czujniki i inne inteligentne komponenty, które są w stanie przesyłać złożone dane procesowe do systemów zarządzania i chmury za pośrednictwem bramy sieciowej IIoT dostarczanej przez Advantech. Zebrane informacje mogą być analizowane w czasie rzeczywistym za pomocą zaawansowanych opatentowanych algorytmów i przetwarzane w celu tworzenia szczegółowych raportów diagnostycznych, na podstawie których użytkownicy mogą zawczasu generować plany konserwacji swoich maszyn, zwiększając ich wydajność i redukując koszty. Demonstrację na żywo połączenia między komponentami, chmurą danych oraz diagnostyką zwrotną będzie można zobaczyć na stoisku firmy podczas targów.

Część stoiska poświęcona będzie prezentacji „inteligentnych” komponentów zaprojektowanych przez Camozzi: wyspy zaworowe serii D, proporcjonalne regulatory ciśnienia serii PRE, wyposażone w technologię CoilVision. Do tego będzie zaprezentowany kontroler silników krokowych z możliwością diagnostyki czasu pracy, liczby cykli, zużycia energii, ogólnego stanu i wielu innych. Ponadto zaprezentowane zostaną elementy takie jak uniwersalny regulator „Open Frame”, chwytaki i siłowniki pneumatyczne, z czego jeden z opatentowaną samonastawną amortyzacją pneumatyczną.

Wyspa zaworowa serii D została opracowana w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynku na zaawansowane rozwiązanie, które może zagwarantować zarówno wysoką jakość przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej elastyczności. Kluczową cechą serii D jest możliwość łączenia dwóch różnych rozmiarów zaworów na tej samej wyspie, zachowując swoją kompaktowość, z wykorzystaniem tylko jednego elektrycznego modułu początkowego zasilającego całą wyspę. Kolejną cechą serii D jest technologia CoilVision, która stale monitoruje parametry robocze cewek elektromagnetycznych. W rzeczywistości ten system diagnostyczny zapewnia, za pośrednictwem platformy internetowej z przyjaznym i czytelnym interfejsem graficznym, przegląd m.in., stanu włączenia/wyłączenia każdego zaworu, liczby wykonanych cykli, poziomu zużycia energii i ewentualnego przegrzewania się cewki.

Proporcjonalny regulator ciśnienia serii PRE z technologią CoilVision został zaprojektowany podobnie, tak aby stale monitorować pracę elektrozaworów i zapobiegać wszelkim możliwym usterkom. Również w tym przypadku zebrane dane są przesyłane do chmury w sposób zagregowany i mogą być łatwo dostępne dla użytkowania za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego. Seria PRE jest dostępna w dwóch rozmiarach i wielu różnych konfiguracjach, wśród których znajduje się połączenie za pomocą IO-Link. Dostępna jest także wersja z możliwością podłączenia zewnętrznego przetwornika mogącego kontrolować ciśnienie agresywnych cieczy lub gazów.

Sterownik DRCS został zaprojektowany do obsługi małych i średnich silników krokowych Camozzi. Są w stanie obliczyć normalną częstotliwość rezonansową silników i zoptymalizować ich pracę. Zastosowanie sterowania mikro-krokowego (do 1/128 kroku) umożliwia napędowi odtworzenie sinusoidalnego prądu przy znacznym ograniczeniu rezonansu samego silnika. Dostępność 8-miu sygnałów wejściowych pozwala na zrealizowanie 256 różnych poleceń, gdzie każde z nich może określić prędkość, pozycję, przyśpieszenie i opóźnienie.

Uniwersalny regulator „Open Frame” jest urządzeniem pracującym w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego ciśnienia, przepływu i pozycji. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowania w takich urządzeniach jak lasery do cięcia, rozdmuch tworzyw sztucznych, dyspensery, czy sprzęt anestezjologiczny. Kontrola parametrów może odbywać się m.in. przez protokół CANopen lub za pomocą IO-Link. Rozwiązanie to pozwala osiągnąć powtarzalność błędu na poziomie +/-0,1% pełnej skali.

Kolejnym produktem, który zostanie zaprezentowany na targach Automaticon 2020, jest siłownik pneumatyczny serii 23. Wykonane zgodnie z normą ISO 6432 siłowniki te wykorzystują opatentowaną technologię „samoczynnej nastawy amortyzacji pneumatycznej”, która gwarantuje optymalne hamowanie, zapewniając płynny, pozbawiony wstrząsów ruch siłownika. Redukuje to wibracje i hałas, co w efekcie zwiększa jego niezawodność w trakcie użytkowania.

Siłowniki serii 63 to najbardziej rozbudowana rodzina siłowników w ofercie Camozzi Automation. Wykonane zgodnie z najpopularniejszą normą ISO 15552 dają możliwość własnoręcznej konfiguracji takich elementów jak: materiał tłoczyska, głowic, uszczelnień, rodzaj konstrukcji, ewentualne malowanie, zabezpieczenie osłoną mieszkową, metalowym zgarniaczem i wiele innych. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie w obrębie tej serii m.in. siłowników o zmniejszonym nawet o 40% tarciu ze zminimalizowanym efektem stick-slip, bezsmarowych, dopuszczonych do kontaktu z żywnością, dostosowanych do niskich lub wysokich temperatur, z certyfikatem do stref zagrożonych wybuchem ATEX, środowisk żrących czy silnie zapylonych.

Jesteśmy dumni z tego, że możemy być obecni na tej ważnej wystawie z szeregiem najnowocześniejszych systemów i rozwiązań poświęconych zaawansowanym rozwiązaniom automatyki przemysłowej. A wszystko to, dzięki naszej skonsolidowanej fachowej wiedzy i naszemu podejściu ukierunkowanemu na ciągłe innowacje – mówi Lodovico Camozzi, prezes i dyrektor generalny Camozzi Group. – Nasze zaangażowanie znajduje odzwierciedlenie w wielu partnerstwach z prestiżowymi instytutami badawczymi i uniwersytetami. 

Jestem zachwycony z utworzenia polskiego oddziału Camozzi Automation. Dzięki temu nasz zespół będzie bardziej responsywny na wszelkie wymagania stawiane przez obecnych w Polsce użytkowników. Na pewno nasza wiedza i doświadczenie pozwoli teraz na możliwość bliskiego przyjrzenia się problemom z którym borykają się konstruktorzy, projektanci oraz producenci maszyn, urządzeń i wszelkiego rodzaju pojazdów – dodał Daniel Raczkowski, menadżer do spraw zastosowań i rozwoju biznesu w Polsce.

Źródło: Camozzi Automation

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę