Chłodzenie i smarowanie dla dłuższej żywotności narzędzi

Carl Bechem GmbH

Badania przeprowadzone w branży obróbki metali wykazały, że zakup środka chłodząco-smarującego stanowi zaledwie 10% kosztów nabycia narzędzi. Jego wpływ na ich żywotność jest zaś ogromny: wysoko wydajne przebadane laboratoryjnie produkty – takie jak emulsje marki Carl BECHEM GmbH dostępne w ofercie EUROFLUID – mogą zredukować zużycie narzędzi nawet o 30%. 

Globalizacja i wzrost konkurencji na światowych rynkach wymuszają optymalne wykorzystanie dostępnych możliwości w celu obniżenia kosztów produkcji. Dotyczy to także środków chłodząco-smarujących mieszalnych z wodą. Ich zadaniem jest nie tylko transport ciepła i wiórów, ale także ochrona antykorozyjna i zmniejszanie tarcia, a tym samym wydłużanie żywotności narzędzi. Właśnie ta ostatnia funkcja znalazła się w centrum zainteresowania przedsiębiorstwa Carl BECHEM GmbH, które w ścisłej współpracy z producentami z branży obróbki metali opracowało nowe, wysoko wydajne emulsje pozwalające obniżyć zużycie narzędzi nawet o 30%.

W ten sposób stworzono linie produktów Berufluid oraz Avantin stosowane w różnych rodzajach obróbek – od cięcia i szlifowania stali po wiercenie i frezowanie aluminium.

Berufluid – nowa generacja chłodziw
Linia środków smarnych rozpuszczalnych w wodzie Berufluid należy do grupy produktów typu premium. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji emulsje nie zawierają boru ani środków uwalniających formaldehyd, co eliminuje konieczność stosowania oleju mineralnego. Po raz pierwszy zaprezentowane w 2011 r., jeszcze w tym samym roku otrzymały Niemiecką Nagrodę Wydajności Surowców. Od tej pory stale rozwijane i uzupełniane o nowe aplikacje, tworzą dziś pełną gamę produktów łączących w sobie właściwości smarne oleju i chłodzące emulsji mieszanej z wodą.

Marka Berufluid to również przykład udanej współpracy między światem nauki i biznesu: jej powstawanie i rozwój nadzorował Instytut Narzędzi i Inżynierii Produkcji Politechniki w Brunszwiku wraz z Instytutem Fraunhofera. Wspólne przedsięwzięcie zaowocowało stworzeniem produktów stanowiących krok milowy w rozwoju branży, a jednocześnie spełniających najnowsze wymogi prawne wynikające z unijnego rozporządzenia REACH.

BECHEM Avantin do uniwersalnej obróbki
Podobnie korzystny wpływ na żywotność narzędzi mają emulsje chłodąco-smarujące z linii BECHEM Avantin – 331 S do obróbki stali nierdzewnej oraz BECHEM Avantin 361 I-N do obróbki aluminium. Pierwsza z nich dedykowana jest zwłaszcza do ciężkiej obróbki (np. głębokiego wiercenia) stali o dużej wytrzymałości, a jej zaletą jest m.in. niska wrażliwość na zanieczyszczenia wody oraz dobre właściwości wypłukujące. Z kolei BECHEM Avantin 361 I-N doskonale sprawdza się przy wymagającej obróbce aluminium (np. formowaniu gwintów), zapewniając wysoką gładkość powierzchni i minimalną chropowatość otworów.

Przegląd środków z grupy Berufluid

produkt

obrabiany materiał

wydajność smarowania

ochrona przed przebarwieniami

aplikacja

właściwości

AS 1006

żeliwo, stal stopowa,

aluminium

∗∗

podstawowa ochrona maszyny

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę