Comarch Asset Tracking: Jak usprawnić intralogistykę w obszarze produkcji?

Comarch Asset Tracking: Jak usprawnić intralogistykę Getty Images

Przedsiębiorcy coraz częściej mają świadomość, jak istotne w codziennym zarządzaniu firmą jest monitorowanie i możliwość dokładnej lokalizacji wszystkich kluczowych zasobów. Codziennie mierzą się z wyzwaniem – w jaki sposób sprawnie monitorować i lokalizować konkretne zasoby w czasie rzeczywistym? Kluczem do sukcesu są systemy automatycznej identyfikacji i lokalizacji. Jak taki system wygląda i na czym polega?

 

Lokalizowanie i monitorowanie pojazdów lub sprzętu bywa czasochłonne, a także potrafi generować niepotrzebne koszty. Brak danych o przepływie zasobów w kluczowych procesach uniemożliwia ich optymalizację, a tym samym hamuje rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw. Dlatego też w codziennych procesach produkcyjnych warto wykorzystać rozwiązania Przemysłu 4.0, które pomogą zmaksymalizować potencjał firmy.

Powiązane firmy

Comarch S.A.

Lokalizacja zasobów czasie rzeczywistym

Comarch Asset Tracking to innowacyjne rozwiązanie ekosystemu IoT stosowane na produkcji i w magazynach przyprodukcyjnych, służące do kontroli kluczowych zasobów operacyjnych. Umożliwia ono dokładne określenie lokalizacji danego zasobu, a także monitorowanie m.in. pojazdów, półproduktów, palet, narzędzi, materiałów i kontenerków w czasie rzeczywistym – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dane lokalizacyjne mogą być również przekazywane bezpośrednio do np. systemu ERP. Integracja rozwiązania z innymi systemami tworzy podstawę do automatyzacji wielu procesów.

Zróżnicowane technologie w lokalizacji zasobów

Na rynku dostępnych jest wiele technologii pozwalających na monitorowanie zasobów firmy. W zależności od celu, miejsca i specyfiki samego procesu, system dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb zakładu. System Comarch Asset Tracking wykorzystuje trzy, dobrze uzupełniające się technologie: Ultra Wideband (UWB), Bluetooth lub RFID, ale również ich kombinację. Należy przy tym pamiętać, że rozwiązania Ultra Wideband i Bluetooth oparte są na nadajnikach zasilanych bateryjnie, natomiast RFID to rozwiązanie wykorzystujące znaczniki pasywne. Wspomniane rozwiązania różnią się między sobą m.in. precyzją lokalizacji czy kosztem śledzenia pojedynczego zasobu. 

Monitorowanie buforów i przepływu materiałów

Bieżące monitorowanie konkretnych obiektów w budynkach produkcyjnych i magazynach oraz ich śledzenie podczas kolejnych faz produkcji, pozwala na ich łatwą i szybką lokalizację. Dzięki cyfrowemu odwzorowaniu procesów oraz wykorzystywanych zasobów można precyzyjnie określić czasy przestojów i wykryć wąskie gardła na wczesnym etapie produkcji. System informuje o odstępstwach od założonych stanów buforów, co pozwala na bieżąco reagować na zaistniałe problemy produkcyjne.

linia produkcyjna
Dzięki monitorowaniu zasobów w budynkach produkcyjnych i magazynach można łatwo zlokalizować obiekty i na czas zidentyfikować wąskie gardła w krytycznych procesach; źródło: Comarch S.A.

Wizualizacja przepływów zasobów

Dedykowana rozwiązaniu aplikacja pomaga lokalizować obiekty na mapie budynku lub zakładu. Możliwe jest również konfigurowanie stref wirtualnych, ustawianie reguł i generowanie powiadomień o zdarzeniach. Ocena historycznych danych lokalizacyjnych odbywa się za pomocą raportów i narzędzi analitycznych, takich jak diagramy spaghetti i mapy cieplne.

Diagramy spaghetti to sprawdzone narzędzie z zakresu Lean Production (tzw. szczupła produkcja), które służy do wizualizacji przepływów materiałowych. W połączeniu z mapami cieplnymi, bazującymi na historycznych danych lokalizacyjnych, diagramy stanowią świetne rozwiązanie, dzięki któremu zdefiniujesz problemy w przepływach procesowych, a także unikniesz ich generowania w przyszłości.

Jeśli jesteś gotów wprowadzić swoją firmę w świat Przemysłu 4.0 oraz chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie rozwiązania Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, zachęcamy do zapoznania się z naszym bezpłatnym White Paperem.

Comarch Asset Tracking: Jak usprawnić intralogistykę w obszarze produkcji? zdjęcie w treści artykułu

Artykuł sponsorowany (Comarch S.A.)

Comarch S.A.

Comarch S.A.

Sektor ERP specjalizuje się w produkcji i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań klasy ERP dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Szczególne miejsce w ofercie zajmują systemy i aplikacje przydatne w różnych typach produkcji przemysłowej.

 

OFERTA

Comarch ERP od wielu lat oferuje i nieprzerwanie rozwija oprogramowanie wspierające procesy w firmach produkcyjnych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza program do zarządzania produkcją Comarch ERP XL, który optymalizuje zarządzanie produkcją w prawie 2500 polskich średnich i dużych przedsiębiorstw. Na uwagę zasługują zintegrowane z systemem ERP moduł Produkcja razem z aplikacją Comarch MES. Oprogramowanie jest dostępne w modelu stacjonarnym jak i w Chmurze Comarch.

Profil Firmy

Comarch S.A.