Czystość i higiena w przemyśle w dobie pandemii – rozwiązania Kärcher

Czystość i higiena w przemyśle w dobie pandemii – Kärcher Kärcher

Zagrożenie, z jakim mierzymy się już od roku i z którym przyjdzie nam walczyć jeszcze z pewnością przez kolejne miesiące, jest bezprecedensowe. Pandemia koronawirusa przemodelowała myślenie o prowadzeniu biznesu. Nie ominęło to także zakładów przemysłowych. Jak w tych niespokojnych czasach zapewnić konieczną dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników i klientów czystość i higienę? Jak nie popełnić mogącego wiele kosztować – i to nie tylko w wymiarze finansowym – błędu? Z pomocą przychodzą wiedza i eksperckie doświadczenie niemieckiego producenta sprzętu czyszczącego.

Metod walki z niewidzialnym wrogiem jest wiele. Warto poznać je wszystkie i zaufać ekspertowi. Przyjrzymy się kompleksowo każdemu z rozwiązań. Każde jest inne, jednak wszystkie mogą być stosowane w zakładzie przemysłowym i przy prawidłowym stosowaniu zapewnią potrzebną higienę i czystość. 

Czyszczenie z pomocą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody HDS 

WHO informuje, że patogen SARS CoV-2 (koronawirus) jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Według tej organizacji ginie on w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura jest więc dobrą metodą walki z nim, jednak aby wirus został zdezaktywowany, musi przebywać w tej temperaturze aż 15 minut. Oznacza to, że taka temperatura nie jest wystarczająca, by usuwać koronawirusa na skalę przemysłową. Byłoby to długotrwałe, kłopotliwe i kosztowne. 

Podniesienie temperatury skutkuje jednak wykładniczym skróceniem czasu potrzebnego na likwidację wirusa. Korzystając więc z gorącej pary wodnej o temperaturze przekraczającej 100 stopni, możemy zabić go już w ciągu 10–30 sekund. 

Urządzenia wysokociśnieniowe HDS marki Kärcher także pracują w trybie czyszczenia parowego. Korzystanie z nich jest ekonomiczne i ekologiczne. Redukujemy wydatki na detergenty i działamy w sposób przyjazny dla planety. Proces certyfikacji jest zawsze poprzedzony wieloma badaniami i testami. Stąd w tak krótkim czasie nie można mówić jeszcze o certyfikowanej skuteczności w zwalczaniu koronawirusa. Liczne badania potwierdzają jednak, że przy właściwym zastosowaniu tej technologii można w krótkim czasie wyeliminować 99,99% tego patogenu z powierzchni.
  
Aby wykonać dezynfekcję prawidłowo, zalecamy metodę dwóch kroków. Na początek czyszczenie parowe, następnie dezynfekcja z zastosowaniem detergentów dedykowanych temu celowi.

Karcher, dezynfekcja i czyszczenie powierzchni

Warto nadmienić, że urządzenia HDS są nawet jeszcze skuteczniejsze w zwalczaniu koronawirusa niż profesjonalne parownice SG i odkurzacze parowe SGV. Dlaczego tak sądzimy? Para ma niższą przewodność cieplną niż gorąca woda. Dlatego HDS-y, które mogą pracować i gorącą wodą, i parą, są bardziej skuteczne niż parownice. Rekomendujemy korzystanie z naszych HDS-ów w ten właśnie sposób, pracując zarówno gorącą wodą, jak i parą.

Polecamy taakże doposażenie HDS-a w akcesorium WR. To wyposażenie, które zostało stworzone z myślą o usuwaniu chwastów, jednak obecnie doskonale sprawdza się w szybkim czyszczeniu parą i gorącą wodą dużych powierzchni zarówno pionowych, jak i poziomych (dostępne są cztery rodzaje tego akcesorium: WR 10 i WR 20 do mniejszych obiektów i powierzchni pionowych oraz WR 50 i WR 100 do posadzek i innych powierzchni płaskich). 

Karcher, dezynfekcja i czyszczenie powierzchni

Urządzenia HDS mają jeszcze jedną przewagę nad parownicami. Posiadają większą wydajność termiczną i do tego nie wymagają korzystania ze ściereczek, które mogą być środkiem transmisji wirusa.

Do czego posłuży HDS w zakładzie przemysłowym? W zasadzie do wszystkiego. Można nim, pracując w trybie pary, czyścić zarówno posadzki, jak i ściany hali produkcyjnej, a także maszyny. Praca tym urządzaniem jest wydajna, skuteczna i szybka  Trzeba też pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, stosowaniu odzieży ochronnej i zdezynfekowaniu urządzenia po pracy.

Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą parownic i odkurzaczy parowych 

Jak już wspomniano, HDS to urządzenie polecane w przemyśle głównie ze względu na rodzaj pracy i duże powierzchnie do wyczyszczenia. Jednak urządzenie to ma też swoje ograniczenia. Nie wyczyścimy za jego pomocą, a przynajmniej byłoby to trudne, małych elementów, takich jak klamki czy poręcze.

Tu pomoże nam profesjonalna parownica SG 4/4 lub odkurzacz parowy SGV 8/5. Urządzenia te wytwarzają  gorącą parę i przy właściwym użyciu potrafią eliminować 99,9% koronawirusa i innych patogenów z czyszczonych obiektów. Należy pamiętać, że aby dezynfekować parowo, najpierw należy całą powierzchnie wyczyścić. W przeciwnym razie proces będzie wykonany nieprawidłowo. Aby skutecznie czyścić, musimy przytrzymać dysze parową na czyszczonym punkcie co najmniej przez 30 sekund. To daje nam gwarancję skuteczności.

Karcher, dezynfekcja i czyszczenie powierzchni

Warto podkreślić też inne zalety czyszczenia parą. Przykładowo to, że patogeny – wirusy i bakterie uodporniają się z czasem na działanie detergentów. W przypadku czyszczenia parą proces ten nie zachodzi. Czyszczenie parowe nie sprawia też, że zmniejsza się bioróżnorodność – jest więc przyjazne środowisku ale i… portfelowi, gdyż redukujemy środki na zakup detergentów. 

Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą szorowarki doposażonej w specjalny zestaw

Dezynfekować można też korzystając z szorowarki. Zaskoczeni? A jednak. Po doposażeniu jej w specjalny zestaw do dezynfekcji natryskowej urządzenie skutecznie z pomocą dedykowanych środków chemicznych pozwala dezynfekować zarówno posadzki, jak i ściany, i inne elementy (dysza ręczna). Z zastosowaniem specjalistycznej chemii mamy gwarancję skutecznej dezynfekcji i likwidacji wszelkich wirusów ze szczególnym uwzględnieniem koronawirusa. Potrzeba do tego tylko szorowarki z zestawem oraz środka chemicznego.

Karcher, dezynfekcja i czyszczenie powierzchni

Zestaw do dezynfekcji natryskowej jest kompatybilny z wieloma modelami większych szorowarek z fotelem dla operatora. Ze względu na swą wydajność powierzchniową są one polecane do dużych przestrzeni, takich jakie spotykamy w przemyśle.

Z pewnością spośród tak bogatej oferty rozwiązań każdy zakład przemysłowy znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza, że wystarczy skontaktować się z naszymi ekspertami produktowymi i handlowcami, którzy służą doradztwem i dobierają indywidualnie rozwiązania pod konkretny zakład przemysłowy.

Artykuł sponsorowany (Kärcher)

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)

Profil Firmy

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)