Dociski boczne GN 415 ułatwiające dociskanie, blokowanie i przytrzymywanie

Dociski boczne GN 415 Pixabay

Potrzeby typu: dociskanie, blokowanie, zatrzaskiwanie lub przytrzymywanie są na tyle uniwersalne, że spotkamy je zarówno w urządzeniach produkcyjnych każdej gałęzi przemysłu, jak i w oprzyrządowaniu technologicznym. Przykładami takich aplikacji są linie produkcyjne, gdzie przy ich przezbrajaniu może występować wymiana „formatek”. Proces ten ma przebiegać w łatwy, a zarazem mało czasochłonny sposób, więc sama wymiana „formatek” powinna być wspierana przez dobrze zaprojektowany system pozycjonowania/blokowania.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Konieczność dociskania, ustalania położenia itp. nie są jedynie domeną maszyn i urządzeń, ponieważ znajdziemy je również w zabudowach specjalistycznych pojazdów, kamperach, ogrodach zimowych oraz wielu innych „cywilnych”  aplikacjach. 

Elesa+Ganter projektuje oraz produkuje zestandaryzowane elementy o określonych cechach technicznych, dzięki czemu możliwy jest ich precyzyjny dobór i zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dociski boczne GN 415 są kolejnym uniwersalnym produktem, który z powodzeniem znajdzie zastosowanie zarówno w branży maszynowej, jak i w wielu innych aplikacjach.

Dociski boczne
Przykładowe dociski boczne GN 415

Dociski boczne GN 415 posiadają metalowy korpus, który służy do montażu oraz pełni rolę wieloklinowej tulei prowadzącej. Wewnątrz tulei, na sprężynie, jest osadzony element dociskowy, a całość łączy jedna śruba.

Grafika
Budowa docisku bocznego GN 415

Dociski GN 415 aktualnie są dostępne w trzech rozmiarach, a każdy z nich może zostać wyposażony w element dociskowy wykonany ze stali nierdzewnej AISI 630 lub z tworzywa sztucznego na bazie POM. Ponadto elementy dociskowe posiadają różne kształty, a ich powierzchnia jest gładka lub radełkowana. Dzięki wieloklinowemu połączeniu możliwe jest zorientowanie elementu roboczego względem korpusu w czterech pozycjach.

Element roboczy
Przykładowe wykonania elementu roboczego w dociskach bocznych GN 415

Wymienione cechy sprawiają, że spektrum potencjalnych zastosowań jest szerokie, co w połączeniu z dużą kreatywnością konstruktorów przekłada się na różne ciekawe zastosowania. W celu lepszego poznania funkcjonalności nowych docisków bocznych poniżej szerzej opisano ich główne atuty:

* Dzięki wykonaniu elementu roboczego z tworzywa oraz ze stali nierdzewnej możliwe jest stosowanie GN 415 zarówno do współpracy z delikatnymi elementami, dla których istnieje obawa porysowania powierzchni, jak również w cięższych warunkach pracy, tj. w kontakcie z twardszymi, chropowatymi powierzchniami, w wyższych temperaturach lub bardziej agresywnych chemicznie środowiskach.

* Dzięki różnym sprężynom możliwy jest precyzyjny dobór siły docisku/zatrzaśnięcia/trzymania do konkretnej aplikacji. Jest to często kluczowa kwestia, ponieważ, przykładowo ustalając położenie opisanej we wstępie „formatki” zależy nam na jej pewnym przytrzymaniu ale również na łatwym wyjęciu podczas przezbrajania, bez konieczności siłownia się.

* Dostępność elementów roboczych w różnych kształtach, dodatkowo z radełkowaniem lub bez, daje wiele możliwości. Dla przykładu, wykonanie elementu roboczego w formie klina (wersja B1) ułatwia osadzenie dociskanego detalu, ponieważ podczas jego wkładania od góry i działaniu krawędzią na powierzchnię klina element dociskowy samoczynnie się wycofa.

GN 415 w wersji z klinem B1
GN 415 w wersji z klinem B1

Innym przykładem funkcjonalności kształtu elementu roboczego jest wykonanie o zarysie walca, który zapewnia, że po przejściu poniżej osi, wypadkowa działających sił dociska detal jednocześnie do podłoża oraz do boku. Ta cecha może być wykorzystana do blokowania materiału w obróbce lub innych procesach technologicznych.

Grafika

Kierunki działania sił
Kierunki działania sił (na czerwono), element roboczy w kształcie walca

Specjalny kształt tulei oraz współpracującej z nią części prowadzącej, umożliwia pozycjonowanie elementu roboczego co 90°. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w ramach jednego korpusu, czyli jednej opcji montażu, do dyspozycji mamy kilka położeń elementu dociskowego. Przykładowo, w przyrządzie technologicznym, który przytrzymuje profil, obracając element roboczy o 180° zmieniamy stronę „podawania” profilu z lewej na prawą.

Przekrój
Przekrój docisku bocznego GN 415
Schemat
Docisk boczny GN 415 w wykonaniu z klinem po prawej oraz po lewej stronie

Całość skręcona jest za pomocą jedynie jednej śruby, co umożliwia szybką, a zarazem prostą zmianę elementu dociskowego w przyrządzie technologicznym (bez konieczności demontażu całego docisku bocznego). Dociski boczne GN 415 mają dwa otwory montażowe okrągłe oraz dwa podłużne, fasolkowe, dzięki czemu możliwe jest ich przesunięcie bez konieczności wykonywania dodatkowych otworów w podłożu. Ta cecha może być przydatna wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo precyzyjnym ustawieniu, oraz w miejscu, gdzie ze względu na dużą tolerancję współpracujących elementów konieczne są doregulowania.

Materiały, z jakich wykonane są opisywane dociski boczne, gwarantują bardzo dobrą odporność na korozję, a tym samym możliwość stosowania w różnych warunkach. Przykładami takich aplikacji mogą być pokrywy, klapy pracujące na zewnątrz, które mają się zatrzaskiwać.

Solidna, a zarazem prosta budowa, minimalizuje ryzyko uszkodzenia oraz ewentualnych wymian serwisowych. Różne wykonania rozmiarowe sprawiają, że element dociskowy może być dobrany jeszcze bardziej precyzyjnie.

Wszystkie opisane powyżej zalety docisków bocznych GN 415 sprawiają, że są one bardzo uniwersalną grupą produktów i sprawdzą się doskonale w zastosowaniach takich jak: oprzyrządowanie technologiczne, sprawdziany, maszyny i urządzenia produkcyjne, zabudowy pojazdów, ogrody zimowe, zadaszenia bądź urządzenia rolnicze.

Szczegóły techniczne wraz z plikami 3D/2D znajdują się w karcie katalogowej docisków bocznych GN 415.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę