Drukarki Zebra HC100 mogą uratować życie

Drukarka kojarzy się przeciętnemu użytkownikowi ze zwykłym urządzeniem biurowym. Fakt, że może komuś uratować życie lub zdrowie, jest co najmniej zaskakujący. Tymczasem niewielkie urządzenie Zebra HC100 z oferty RRC, które drukuje opaski na rękę, zostało zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie pacjentów w placówkach służby zdrowia. Urządzenia stanowią dobrą odpowiedź na wyniki najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli w zakładach opiekuńczo-leczniczych. We wszystkich skontrolowanych placówkach NIK negatywnie podsumował prowadzenie dokumentacji medycznej. Wykryto przypadki oceny stanu zdrowia osób, które już nie żyły albo odnotowywania śmierci osób, które później przyjęto do zakładu opiekuńczego.

Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, gdyby wprowadzono system informatyczny wykorzystujący urządzenia HC100 drukujące opaski dla pacjentów. Na opaskach, które pokryte są powłoką antybakteryjną, znajduje się kod kreskowy z wszelkimi danymi niezbędnymi do tego, aby lekarz czy pielęgniarka wiedzieli z kim mają do czynienia, jaka jest historia choroby, czy leki zostały podane na czas etc.nawet nie wiedział, jak się nazywają". Według specjalistów są to bardzo niebezpieczne stwierdzenia, które dopuszczają możliwość operowania pacjenta bez poprzedzającego badania, a także bez weryfikacji wyników badań, które powinny być przypisane do konkretnego chorego.

Tego rodzaju sytuacjom ma przeciwdziałać urządzenie Zebra HC100 do drukowania opasek na rękę. Nadruk na opasce w postaci kodu kreskowego pozwala na pobranie informacji o pacjencie w każdej sytuacji. To sprawia, że nawet pod nieobecność lekarza prowadzącego służba medyczna wie, co należy robić, a czego w żadnym wypadku nie powinna. Tego rodzaju systemy mogą służyć także do działań związanych z transfuzjami krwi czy dawkowaniem leków. Według producenta system pozwala zaoszczędzić około jednej czwartej czasu pracy pielęgniarek. Zamiast czasochłonnego, ręcznego wypełniania dokumentacji, zespół szpitala korzysta z czytników kodów kreskowych.

Specjalne opaski z kodem kreskowym (Zebra Z Band) są zabezpieczone przed bakteriami, które stanowią główne źródło szpitalnych infekcji (na przykład gronkowcem złocistym). Dzięki odporności na wodę, mydło i krew, nie występuje problem zniszczenia informacji zakodowanych na opasce. Można je drukować w dowolnym miejscu szpitala, gdyż urządzenie HC100 jest niewielkie, przenośne i łączy się bezprzewodowo z systemem informatycznym placówki. 

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę