Dwutlenek węgla przerobiony na etanol

Photopin
Reklama
Reklama

Dwutlenek węgla to silny gaz cieplarniany, a wzrost jego ilości w atmosferze prowadzi do zmiany klimatu Ziemi.

Gdy spalamy węgiel, ropę i gaz, wprowadzamy do atmosfery coraz większe ilości tego gazu. Naukowcy od dawna poszukują więc metod umożliwiających zmniejszenie stężenia CO2 w atmosferze. W Oak Ridge National Laboratory w USA udało się znaleźć skuteczny sposób pozbycia się dwutlenku węgla. Metoda jest niezwykle prosta i sprowadza się do przetwarzania CO2 na etanol. Jej wyjątkowość polega na tym, że odkryty proces jest bardzo tani, wydajny, a także z łatwością można go wdrożyć w przemyśle. Do tego jest przeprowadzany w temperaturze pokojowej.

Reklama

Opisywana metoda polega na umieszczeniu w roztworze CO2 i wody węglowej błony pokrytej mikroskopijnymi kolcami (o długości 50-80 nanometrów), które z kolei zostały powleczone miedziowymi nanocząsteczkami służącymi jako katalizator
reakcji, a następnie doprowadzeniu prądu o napięciu 1,2 V. W ten sposób inicjowana jest reakcja, w której dwutlenek węgla przekształcany jest w etanol, a sprawność całego procesu wynosi aż 63%.

Produkcja węglowej błony jest również prosta i tania, a proces ten można łatwo skalować. Daje to szansę na jego szybkie wdrożenie w przemyśle i tym samym uzyskanie skutecznej pomocy w walce z nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama