Elastyczna produkcja w przemyśle XXI w. – roboty i technologie druku 3D w Łukasiewiczu

Roboty i technologie druku 3D w Łukasiewiczu Łukasiewicz – PIAP

Ostatnie lata w przemyśle nazywane są erą Przemysłu 4.0. To era, w której jednym z trendów w projektowaniu stanowisk zrobotyzowanych stała się m.in. elastyczność pracy. 

Linie produkcyjne są obecnie wyposażane w wiele rodzajów czujników opartych na technologii Internetu Rzeczy. Dzięki temu maszyny i roboty pracujące w fabrykach mogą działać w jeszcze bardziej elastyczny sposób. 

Łukasiewicz – PIAP odpowiada na potrzeby czwartej rewolucji przemysłowej

Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest doświadczonym integratorem i partnerem firm produkcyjnych w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Dysponuje zapleczem ponad 120 inżynierów, specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki i techniki oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania. W odniesieniu do Przemysłu 4.0 instytut skupia się przede wszystkim na robotyce (roboty współpracujące i autonomiczne) oraz technologiach przyrostowych.

Integracja robotyki mobilnej i przemysłowej w jednym stanowisku

Jako jednostka badawczo-rozwojowa Łukasiewicz – PIAP brał udział w wyposażeniu jednostki edukacyjnej Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach. W CBiRNT mogą być realizowane szkolenia, służące efektywnemu kształceniu zawodowemu i dostosowywaniu kwalifikacji do zmieniających się potrzeb rynku pracy oraz efektywnej obsługi najnowszych technologii.

Z myślą o zaspokojeniu tych potrzeb w instytucie zostało opracowane innowacyjne stanowisko dydaktyczne, które symuluje procesy produkcyjne, takie jak np. paletyzacja lub manipulacja detalem. Wyróżnia je integracja robotyki mobilnej z przemysłową. Inżynierowie z instytutu zabudowali na platformie autonomicznej MiR 100 robota przemysłowego ABB, który po zadokowaniu do stołu warsztatowego może realizować programy wykonawcze zaprogramowane przez kursantów. Stanowisko wspierane jest przez  RobotStudio – program przeznaczony do obsługi stacji zrobotyzowanych lub linii produkcyjnych wyposażonych w roboty ABB.

zrobotyzowane stanowisko dydaktyczne
Stanowisko dydaktyczne wykonane przez Łukasiewicz – PIAP dla CBiRNT


Technologie przyrostowe

Współczesna era przemysłu to również nowoczesne podejście do utrzymania ruchu. Niedostępność elementów starszych linii produkcyjnych czy potrzebne na cito prototypy niestandardowych elementów, to typowe problemy. Rozwiązaniem są technologie addytywne. Łukasiewicz oferuje w swoim laboratorium Szybkiego Prototypowania i Obliczeń Numerycznych usługi szybkiego prototypowania – od skanowania 3D, przez analizy, symulacje i obliczenia, aż po przemysłowe wydruki 3D elementów m.in. przy wykorzystaniu przyrostowych technologiach zrobotyzowanych takich jak napawanie.

smartfon z aplikacją rozszerzonej rzeczywistości
Przemysłowa drukarka 3D produkcji Łukasiewicz – PIAP podczas testów aplikacji AR

Elastyczna produkcja w przemyśle XXI w. – roboty i technologie druku 3D w Łukasiewiczu zdjęcie w treści artykułuSieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Oferuje unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców i inżynierów w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia. 

Artykuł sponsorowany (Łukasiewicz–PIAP)