Elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF

Elektroniczne wskaźniki położenia zradiową transmisją danych Elesa+Ganter

We współczesnych liniach produkcyjnych stosowanie wizyjnych systemów kontroli produkcji stało się już standardem. Ich największą zaletą jest niemal stuprocentowa efektywność przy kontrolowaniu jakości produkowanych elementów. Pomiary jakości mogą być wykonywane bez zbędnych przestojów w produkcji. Ważną cechą systemów wizyjnych jest też to, że można je intuicyjnie obsługiwać i elastycznie dostosowywać do potrzeb, włączając to definiowanie kluczowych parametrów: odległości, wysokości i pola widzenia. Na uwagę zasługuje też fakt, że współpracują z urządzeniami automatyki i sterownikami PLC. W skład systemów mogą wchodzić także inteligentne kamery wizyjne, których funkcjonalność pozwala na samodzielne przeprowadzenie kompleksowej kontroli wizyjnej.

Powiązane firmy

Firma MV Center Systemy Wizyjne z siedzibą w Balicach świadczy usługi w zakresie aplikacji systemów wizyjnych w przemyśle, począwszy od projektu, poprzez wykonanie, skończywszy na szkoleniu i wsparciu technicznym. Firma (dla jednego z klientów) zaprojektowała linię złożoną z pięciu stacji, które służą do wykrywania wad świeczek, produkowanych w sposób ciągły.

Do ustawiania kamer i oświetlaczy zostały zastosowane mechanizmy pozycjonujące serii GN 492, doposażone w elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD-RF.

Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań. Dostosowując się do coraz bardziej wymagających potrzeb naszych klientów, wynikających z postępów w automatyzacji linii produkcyjnych, stworzyliśmy serię wskaźników położenia z cyfrową transmisją danych. Dzięki temu nasi kienci otrzymali nowe możliwości sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Każda z pięciu stacji jest odpowiedzialna za inny proces weryfikacji produktu. Z racji 22 referencji, system wizyjny jest przezbrajany pod każdą z nich przy pomocy mechanizmów GN 492, a wskaźniki położenia DD-RF komunikują się bezprzewodowo (drogą radiową) z jednostką sterującą UC-RF, połączoną ze sterownikiem PLC całego procesu produkcji. Jednostka sterująca UC-RF ma za zadanie weryfikować nastawę każdego ze wskaźników, a sterownik PLC, wykorzystując te informacje, może zezwalać na uruchomienie procesu produkcji jedynie przy prawidłowo ustawionych parametrach pracy.

W stacji pierwszej i drugiej wykorzystano po jednym mechanizmie GN 492 i po jednym wskaźniku DD-RF (zdj. 1). Stacja pierwsza sprawdza szklanki świeczek, weryfikuje stłuczenia lub braki w szkle. Zastosowano tu kamerę wraz z oświetlaczem, zamocowaną na jednym mechanizmie. Po nastawie urządzeń na odpowiedniej wysokości, wskaźnik drogą radiową potwierdza właściwe położenie do jednostki sterującej, po czym kamera w sposób ciągły wykonuje zdjęcia każdego z produktów, wyłapując błędy. Stacja druga weryfikuje wypraski świeczek i pozycję knota za pomocą skanera 3D. Podobnie jak w przypadku stacji pierwszej, po nastawie następuje radiowe potwierdzenie właściwego położenia i akceptacja uruchomienia produkcji.

stacja robocza
Zdj. 1. Stacja pierwsza – kamera z oświetlaczem oraz stacja druga – skaner 3D

W stacji trzeciej i piątej zastosowano dwa oddzielne mechanizmy GN 492, każdy ze wskaźnikiem elektronicznym DD-RF celem niezależnego nastawiania oświetlacza i kamery. Stacja trzecia odpowiada za jakość zalewu świeczki, a piąta kontroluje położenie etykiety dekla i wieczka (zdj. 2). Tak jak we wcześniejszych stacjach każdy ze wskaźników odpowiada za radiowe potwierdzenie do jednostki sterującej właściwej nastawy.

stacja robocza
Zdj. 2. Stacja trzecia i piąta z kamerą i oświetlaczem

W stacji czwartej zastosowano mechanizm na śrubie rzymskiej do weryfikacji etykiet bocznych. Każda z kamer jest zamontowana na oddzielnych wózkach, a śruba rzymska daje możliwość zwiększenia lub zmniejszenia rozstawu między kamerami. Weryfikacja następuje tu również poprzez wskaźnik DD-RF, potwierdzający radiowo położenie kamer do jednostki sterującej (zdj. 3).

stacja robocza
Zdj. 3. Stacja czwarta mechanizm na śrubie rzymskiej do rozstawu dwóch kamer

 

Zobacz więcej nt. elektronicznego wskaźnika położenia z radiową transmisją danych DD51-E-RF i DD52-E-RF

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę