Elementy układów hydraulicznych zgodne z normą ATEX

Elementy układów hydraulicznych zgodne z normą ATEX Pixabay

Elementy układów hydraulicznych to jedna z grup produktowych firmy Elesa+Ganter. Wybrane produkty z tej grupy są wykonane zgodnie z dyrektywą europejską ATEX 2014/34/UE, która dotyczy zastosowań w środowiskach zagrożonych wybuchem dla urządzeń z grupy II, kategorii 2GD. Linia produktów ATEX obejmuje: korki, korki odpowietrzające oraz wskaźniki poziomu cieczy, dostosowane do szczególnych wymagań np. wysokiej temperatury, obciążenia pod wpływem wysokiego ciśnienia lub pracy z substancjami agresywnymi.

Powiązane firmy

Atmosfera potencjalnie wybuchowa powstaje w wyniku tworzenia się mieszaniny powietrza z gazami, oparami, mgłami lub pyłami, zdolnymi do zapłonu w określonych warunkach pracy. Produkty ATEX przeznaczone do stosowania w w/w atmosferze posiadają oznaczenie II 2GD Ex h X zgodnie z dyrektywą 2014/34/UE.

II: grupa urządzeń / elementów odpowiednich do stosowania w przemyśle powierzchniowym za wyjątkiem kopalń.

2: Kategoria ATEX odpowiadająca „wysokiemu” stopniowi zabezpieczenia:

* G: atmosfera wybuchowa gazów palnych lub oparów,

* D: atmosfera wybuchowa łatwopalnych pyłów,

* Ex: urządzenie/element chroniony przed zapłonem atmosfery wybuchowej,

* h: tryb ochrony urządzeń / elementów nieelektrycznych,

* X: specjalne warunki i ograniczenia stosowania.

Znak grawerowany laserem na produktach oraz deklaracja zgodności poświadczają, że produkty z tej linii zostały wyprodukowane w pełnej zgodności z wymaganiami i postanowieniami Dyrektywy Unii Europejskiej i poddane procedurom oceny zgodności.

Grupa produktów spełniających normę

W grupie produktów spełniających normę znajdują się: wskaźniki poziomu cieczy HFTX-EX – to najnowsze rozwiązanie w grupie ATEX. Wskaźniki te są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Mają aluminiowy ekran kontrastowy z kropką koloru czerwonego, wyznaczającą średni poziom cieczy. Specjalnie zaprojektowany kształt wskaźnika daje efekt soczewki powiększającej, poprawiając widoczność nawet z pozycji bocznej.

Grafika

Wskaźniki poziomu cieczy HGFT-EX – są wykonane z technopolimeru na bazie (PA) w kolorze żółtym RAL 1021. Posiadają przezroczystą szybę (PA-T/AR) na bazie poliamidu oraz pierścień uszczelniający, wykonany z gumy syntetycznej NBR.

Grafika

Wskaźniki poziomu cieczy HCFE-EX – są wykonane z przezroczystego technopolimeru (PA-T) na bazie poliamidu. Wysoka wytrzymałość materiału, z którego są wykonane, umożliwia produkcję wskaźnika o znacznie cieńszych ściankach, co zapewnia lepszą widoczność. Dodatkowo unikalny kształt wskaźnika pozwala na dokładny odczyt poziomu cieczy z pozycji bocznej.

Grafika

Wskaźniki poziomu cieczy z aluminium GN 743.6 – posiadają okno ze szkła EGS o dużej odporności na środki chemiczne oraz zadrapania. Płaski pierścień uszczelniający z gumy syntetycznej FPM (typ VITON®) został umieszczony w specjalnym rowku. Zapobiega to jego przesunięciu oraz chroni przed nadmiernym zgnieceniem przy dokręcaniu wskaźnika.

Grafika

Korki TN-EX – wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) z pierścieniem uszczelniającym z gumy syntetycznej NBR. Korki mogą pracować w zakresie temperatur od -20 do +80°C.

Grafika

Korki odpowietrzające serii SFP-EX (z osłoną przeciwbryzgową) oraz SFP+a-EX (z osłoną przeciwbryzgową i bagnetem). Korki wykonywane są z technopolimeru na bazie poliamidu (PA) i są wyposażone w opatentowaną przez firmę ELESA osłonę przeciwbryzgową, chroniącą przed utratą cieczy. Cechą charakterystyczną dla korków SFP jest otwarty układ odpowietrzania, szczególnie przydatny w przypadku, gdy wymagane są duże wartości przepływu powietrza.

Grafika

Korki odpowietrzające SFP-EX, wzierniki poziomu oleju HGFT-EX i korki TN-EX są dostępne w kolorze żółtym RAL 1021. Linia produktów spełniających dyrektywę ATEX 2014/34/UE przeznaczona jest do zastosowań w atmosferach zagrożonych wybuchem w przemyśle: pneumatycznym, hydraulicznym i mechanicznym.

Z powodzeniem mogą być stosowane w: zasilaczach hydraulicznych oraz przekładniach w maszynach do obróbki drewna; pompach do: oleju napędowego, rozpuszczalników, alkoholi; przekładniach odsiewaczy i mlewników przy przetwórstwie zboża; stanowiskach badawczych, np. badania sprawności wtryskiwaczy silnikowych; wariatorach hydrostatycznych czy dźwignikach nożycowych.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę