Farma wiatrowa w Żeńsku zasilana turbinami GE oddana do eksploatacji

GE
Reklama
Reklama

Firmy KSM Energia sp. z o.o. i Renpro sp. z o.o., deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowały eksploatację Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko w północno-zachodniej Polsce niedaleko miejscowości Krzęcin.

Inwestycja, która składa się z trzech turbin wiatrowych 2.5-100 dostarczonych przez GE (NYSE:GE) zwiększy krajową produkcję energii ze źródeł odnawialnych i pomoże przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Reklama

Właściciel inwestycji - Spółka KSM Energia sp. z o.o. - zrealizowała budowę projektu
pod kierunkiem swojego większościowego udziałowca, którym jest firma Renpro Sp. z o.o. Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 metrów i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który przekazał na jego rzecz ponad 11 milionów złotych przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 milionów zł.

„Warto podkreślić, że projekt Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko został zrealizowany przez polskie firmy, a jego wdrożenie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych elektrowni wiatrowych w regionie. Inwestycja przybliża Polskę do spełnienia unijnego wymogu dotyczącego produkcji 15% energii krajowej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020. Liczymy na dalszą współpracę z GE przy kolejnych projektach wiatrowych" powiedział Norbert Kiderys, Prezes Zarządu Renpro.

Reklama

Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia Sp. z o.o. kompleksową dziesięcioletnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.

Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych
w turbinie GE o mocy 1,5 MW, która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej - na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.

www.ge.com

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama