Wyobraź sobie, że nawet Święty Mikołaj postanowił zmienić coś w swoim świątecznym imperium, żeby zaoszczędzić energię i chronić środowisko. Tak, to nie żart! Już tłumaczymy, o co chodzi.
Naukowcy z PWr i Uniwersytetu Wileńskiego pracują nad rozwiązaniem, które pozwoli wskazać najlepsze miejsca dla farm fotowoltaicznych. Na swoje badania dostali 1,1 mln zł grantu od Narodowego Centrum Nauki.
Zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami ze Słowenii opracował metodę pozyskiwania nowego typu soli srebra.
Chociaż popyt na bourbon w Kentucky ma się podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat, to pogłowie bydła w stanie osiągnęło najniższy poziom od 1951 roku. Jak pogodzić te dwa z pozoru sprzeczne trendy? Jedną z możliwości jest przekształcenie destylarni bourbona w nowe źródło biopaliw.
W miejscowości Barczewko, położonej w okolicach Olsztyna, zakończono drukowanie pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną wykonanego w technologii druku 3D.
Inspirując się procesem fotosyntezy, naukowcy opracowali technologię pozwalającą na wykorzystanie energii słonecznej do przekształcania dwutlenku węgla i metanu – dwóch głównych gazów cieplarnianych – w wartościowe substancje chemiczne, które mogą znaleźć zastosowanie w produkcji paliw.
„Prasowanie z modulacją prędkości” pozwala tworzyć obiekty drukowane w 3D o różnych kolorach i fakturach przy użyciu tylko jednego materiału.
W dobie postępującej cyfryzacji, podpis elektroniczny staje się nie tylko udogodnieniem, ale wręcz koniecznością dla firm chcących utrzymać konkurencyjność na globalnym rynku.
Naukowcy z Fraunhofer IWES opracowali mobilną platformę testową, która pozwala na realistyczne testy turbin wiatrowych w warunkach rzeczywistych, nawet na morzu. Dzięki temu łatwiej jest zweryfikować i certyfikować nowe technologie oraz przyspieszyć transformację energetyczną.
Polska branża zbrojeniowa może pochwalić się wieloma rodzajami uzbrojenia, które trafiają na rynki zagraniczne. To m.in. pojazdy transportowe i bojowe, przenośne zestawy przeciwlotnicze i systemy artyleryjskie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów hitów eksportowych polskiej zbrojeniówki.
1 sierpnia 2024 r. weszła w życie unijna ustawa o sztucznej inteligencji (AI). Co to oznacza w praktyce? Jakie sankcje są przewidziane i co nas czeka w przyszłości?
Naukowcy, zainspirowani zjawiskiem napięcia powierzchniowego kropli, stworzyli innowacyjne, regulowane koło, które dynamicznie dostosowuje swój kształt, umożliwiając łatwe pokonywanie nierówności terenu i wysokich przeszkód.
Szwajcarscy naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zürich) opracowali nowy typ czujnika, który reaguje na określone fale dźwiękowe, dzięki którym jest wprawiany w wibracje i może sterować urządzeniami elektronicznymi.
Pływająca kawiarnia, eko pawilon i kapsuła uważności – to część projektów studenckich, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLab.
Nowy materiał rozwiązuje problem emisji dwutlenku węgla podczas produkcji i użytkowania betonu, wykorzystując dość nietypową siłę roboczą: cyjanobakterie.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?