1 sierpnia 2024 r. weszła w życie unijna ustawa o sztucznej inteligencji (AI). Co to oznacza w praktyce? Jakie sankcje są przewidziane i co nas czeka w przyszłości?
Naukowcy, zainspirowani zjawiskiem napięcia powierzchniowego kropli, stworzyli innowacyjne, regulowane koło, które dynamicznie dostosowuje swój kształt, umożliwiając łatwe pokonywanie nierówności terenu i wysokich przeszkód.
Szwajcarscy naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zürich) opracowali nowy typ czujnika, który reaguje na określone fale dźwiękowe, dzięki którym jest wprawiany w wibracje i może sterować urządzeniami elektronicznymi.
Pływająca kawiarnia, eko pawilon i kapsuła uważności – to część projektów studenckich, które powstały na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLab.
Nowy materiał rozwiązuje problem emisji dwutlenku węgla podczas produkcji i użytkowania betonu, wykorzystując dość nietypową siłę roboczą: cyjanobakterie.
Scanway zaprezentował wspólnie z ESA i ArianeGroup pierwsze materiały z inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Zarejestrowane przez dwukamerowy zestaw optyczny ujęcia potwierdzają działanie oferowanego przez Scanway systemu wizyjnego w warunkach kosmicznych, dzięki czemu kolejny produkt Spółki uzyskał tzw. flight heritage.
Nie występują w naturze – są projektowane i tworzone przez człowieka, ale mają niezwykłe właściwości mechaniczne. Mowa o metamateriałach tensegrity.
Naukowcy opracowali nowy "atrament", który umożliwia drukowanie 3D obiektów z drewna. Materiał ten może zmniejszyć ilość drewna marnowanego podczas wytwarzania różnych produktów.
Jako jedyna w Polsce, Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy w skład której wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin.
Innowacyjna technologia Water Sense służy do zarządzania jakością wody w czasie rzeczywistym. Kompleksowy system identyfikacji zagrożeń stanu rzek działa w oparciu o rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT) i wykorzystuje autonomiczne stacje pomiarowe.
Wodór jest bardzo obiecującym źródłem czystego paliwa, pod warunkiem, że proces jego wytwarzania jest ekologiczny.
Politechnika Łódzka zaprezentowała nowoczesną przestrzeń z industrialną nutą, w której na 1000m2 znajdują się laboratoria wyposażone w sprzęt do realizowania kreatywnych projektów z wielu dziedzin.
Eycore, polska firma z branży kosmicznej, zaprezentowała pierwszego polskiego satelitę do radarowego obrazowania przestrzennego ziemi SAR (Synthetic Aperture Radar).
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano uniwersalną metodę, na bazie której można tworzyć szeroki wachlarz molekularnych, miękkich materiałów magnetycznych.
Laboratorium Symulatorów na Politechnice Warszawskiej wzbogaciło się o kolejny sprzęt, który pomoże studentom w zdobywaniu wiedzy o projektowaniu i budowie samolotów.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?