Najnowsze z Inne
Rynek
Komisja Europejska walczy z nielegalnym importem sklejki brzozowej z Rosji i Białorusi
22 sierpnia 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła w dzienniku ustaw decyzję o wszczęciu formalnego dochodzenia w sprawie obchodzenia istniejących ceł antydumpingowych przez rosyjskich i białoruskich producentów sklejki brzozowej oraz niektórych europejskich importerów.
Inne
Katalizator słoneczny wychwytuje metan, tworząc czysty wodór i węgiel
Metan ma 80-krotnie gorszy efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla w okresie 20 lat, a emisje gwałtownie rosną, nawet gdy zaczynamy redukować CO2. To sprawia, że nowy katalizator UCF wychwytujący węglowodory, zasilany światłem słonecznym, jest bardzo atrakcyjnym pomysłem.
Inne
Elektronika 2D w skali przemysłowej
Kolejny ważny krok w badaniach nad materiałami dwuwymiarowymi. Dr inż. Jakub Sitek z Wydziału Fizyki PW wraz z międzynarodową grupą badaczy opracował nową metodę, która otwiera drzwi do masowej produkcji urządzeń opartych na materiałach 2D. Wyniki prac zespołu ukazały się na łamach „ACS Applied Materials & Interfaces”.
Inne
Eksperymenty z Politechniki Wrocławskiej mogą zostać przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zebrała propozycje polskich eksperymentów badawczych, które mogłyby zostać przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Swoje dwa projekty zgłosili naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Inne
Naukowcy opracują innowacyjny system monitoringu jakości wód opadowych
System monitoringu on-line do wykrywania zanieczyszczeń w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych opracują wspólnie naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Ma to być pierwszy tak zaawansowany system w Polsce, a przetestuje go Sopot.
Inne
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad urządzeniem dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
Trwają prace nad urządzeniem, które będzie chłodzić aparaturę w satelitach kosmicznych. Ma wykorzystywać tzw. pulsacyjne rurki ciepła i ważyć znacznie mniej niż obecne rozwiązania wynoszone nad Ziemię. Prototypy przygotuje konsorcjum dwóch polskich firm i zespołu naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.
Inne
Zasilany energią słoneczną kosz na śmieci z łożyskami ślizgowymi igus
Czysty krajobraz miejski jest tym, za czym tęskni wiele dużych miast na całym świecie. Aby nieco przybliżyć to marzenie, fińska firma Finbin opracowała inteligentny kosz na śmieci. Posiada zasilaną energią słoneczną prasę, która sześciokrotnie zwiększa ilość śmieci, które może pomieścić. Zastosowane bezsmarowe łożyska ślizgowe igus zapewniają długą żywotność kosza.
Inne
Wykorzystanie AI uniemożliwia uzyskanie ochrony własności intelektualnej
O ile samo korzystanie ze sztucznej inteligencji na przykład do tworzenia tekstów nie jest nielegalne, o tyle wątpliwości budzi już przypisywanie sobie ich autorstwa przez osobę, która napisała prompt. Dotychczasowe postanowienia urzędów do spraw praw autorskich wskazują, że komputerowi czy algorytmowi nie można przypisać praw autorskich, nie przysługują też one osobie, która otrzymała dzieło dzięki takiej technologii. Zdaniem naukowców konieczne jest stworzenie regulacji. Pierwszą taką próbę podejmuje Unia Europejska.
Inne
Mocniejsza taśma stworzona dzięki sztuce cięcia
Taśma klejąca spełnia wiele funkcji; od szybkiego mocowania sprzętu AGD po niezawodne uszczelnienie przesyłki pocztowej. W przypadku użycia taśmy z mocnym wiązaniem usunięcie jej może być możliwe tylko poprzez skrobanie i podważanie rogów taśmy, w desperackiej nadziei na to, że kawałki powierzchni nie oderwą się wraz z nią. Ale co by było, gdyby stworzyć kleje zarówno mocne, jak i łatwe do usunięcia? Ta pozornie paradoksalna kombinacja właściwości może radykalnie zmienić zastosowania robotów do chwytania, urządzeń ubieralnych do monitorowania stanu zdrowia oraz produkcji na potrzeby montażu i recyklingu. Zespół Michaela Bartletta z Virginia Tech zaadaptował kirigami, japońską sztukę cięcia papieru, do metody zwiększania przyczepności zwykłej taśmy.
Inne
Nowa forma współpracy uczelni technicznych
20 polskich uczelni technicznych podpisało porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania projektami powołując Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych. Porozumienie w imieniu Politechniki Opolskiej podpisał prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju. Przedstawicielem Politechniki Opolskiej została Anna Pieloch, kierownik Działu Nauki.
Inne
Przemysł i edukacja wspólnie na poziomie 4.0
Ponad 200 studentów, uczniów i profesjonalistów wzięło udział w zakończonym w czerwcu Projekcie Edukacja. Wspólne, niekomercyjne przedsięwzięcie Politechniki Wrocławskiej i firmy ABB przygotowało do pracy zawodowej wielu nowych specjalistów od Przemysłu 4.0.
Inne
Studenci są pozytywnie nastawieni do sztucznej inteligencji
Szwedzcy studenci są pozytywnie nastawieni do wykorzystywania w edukacji narzędzi sztucznej inteligencji – wynika z badań przeprowadzonych przez Chalmers University of Technology. Prawie wszyscy wiedzą, czym jest ChatGPT, przy znacznie mniejszej znajomości innych chatbotów, a co trzeci korzysta z niego regularnie.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 83