Najnowsze z Inne
Inne
Firmy nadal potrzebują dobrych specjalistów IT
W drugim kwartale 2023 r. 19% firm z branży IT mówi o konieczności zwolnień, ale 27% z nich chce powiększać swoje zespoły. Niemal połowa (46%) pracodawców obszaru nowych technologii nie przewiduje żadnych zmian personalnych w nadchodzących miesiącach, a 8% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas – takie dane płyną z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od kwietnia do końca czerwca.
Inne
Elastyczność pracowników to klucz do sukcesu firmy
Wysoka dynamika rozwoju sektora technologicznego obserwowana w ostatnich latach stworzyła ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Skuteczną metodą na pozyskanie osób posiadających odpowiednie kwalifikacje ma być przyjęcie przez firmy high-tech elastycznej kultury korporacyjnej, wskazują autorzy raportu Tech Trends 2023, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Dzięki odejściu od sztywnych schematów firmy technologiczne, mimo dynamicznie zmieniających się warunków, będą w stanie realizować długoterminowe strategie rozwoju.
Inne
Kolejne projekty wodorowe coraz bliżej realizacji
Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa to miasta, w których w połowie 2025 r. zostaną oddane do użytku kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. PKN Orlen i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) podpisały umowę dotyczącą bezzwrotnego dofinansowania budowy tych obiektów. Chodzi o ponad 60 mln zł przyznanych w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy Orlen i jednocześnie ważnym elementem strategii Orlen2030.
Inne
Naukowcy opracowują szkło biodegradowalne i nadające się do recyklingu
Szkło to bardzo popularny materiał: służy do wyrobu okularów, szyb czy szklanki, do której wlewamy wodę. Jednak powszechne stosowanie trwałego, nieulegającego biodegradacji szkła, którego nie można naturalnie wyeliminować, powoduje długoterminowe zagrożenia dla środowiska. Aby rozwiązać ten problem, grupa badawcza kierowana przez prof. YAN Xuehai z Instytutu Inżynierii Procesowej (IPE) Chińskiej Akademii Nauk, opracowała rodzinę ekologicznego szkła pochodzenia biologicznego, wytwarzanego z aminokwasów lub peptydów. Proponowane szkło jest biodegradowalne i nadaje się do recyklingu.
Inne
Potencjał naukowy w Polsce jest duży, ale niewykorzystywany
Liczba naukowców w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2012 r. Pod tym względem – ze 124 tys. badaczy i badaczek – zajmujemy w UE piątą pozycję – wynika z raportu OPI-PIB „Nauka w Polsce 2022”. – Zgodnie z danymi Eurostatu w 2020 r. w Polsce było ponad 124 tys. badaczek i badaczy. Liczba ta od 2012 r. nieprzerwanie rośnie i w stosunku do 2019 r. wzrosła o 3%. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, znaleźliśmy się wtedy na piątym miejscu w Unii Europejskiej, co w przybliżeniu odpowiada wielkości naszego kraju – mówi w wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje Agata Roguz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, współautorka raportu.
Inne
Jak zminimalizować ryzyko poważnych wypadków w fabrykach?
Według danych GUS w pierwszym półroczu 2022 r. w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych 27,9 tys. osób w Polsce. W przemyśle, szczególnie w branży produkcyjnej, wydobywczej czy petrochemicznej, ryzyko wystąpienia niebezpiecznego incydentu z udziałem pracowników jest wysokie.
Inne
Prognozy dla branży paliwowej w 2023 r.
Zakłócenia w handlu energią między Europą a Rosją doprowadziły światowe ceny paliw do rekordowych poziomów. Niedobory surowców odnawialnych oraz wyzwania związane z łańcuchem dostaw technologii niskoemisyjnych ograniczyły postępy transformacji energetycznej. Jak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte raportu 2023 Oil and Gas Industry Outlook, branży paliwowej w 2023 r. najprawdopodobniej uda się utrzymać dyscyplinę kapitałową oraz osiągnąć niespotykany wcześniej poziom bilansu.
Inne
Trudny zwrot dla dostawców części motoryzacyjnych
Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych.
Inne
Rośnie popularność pracy zdalnej i hybrydowej
Oczekiwania pracowników dotyczące sposobu organizacji pracy oraz konieczność pozyskiwania talentów na całym świecie sprawiają, że ponad jedna trzecia firm zezwala na wykonywanie obowiązków zawodowych z zagranicy. Za największe wyzwanie związane z pracą zdalną uznaje się konieczność wypracowania optymalnej strategii jej stosowania – wynika z raportu Global Remote Work Survey, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Według polskich przedsiębiorców zmiany w sposobie funkcjonowania zespołów spowodują konieczność wykształcenia nowych umiejętności menadżerskich.
Inne
Odnowa kolei to jeden ze strategicznych celów UE
Rozwój kolei jest jednym z kluczowych unijnych narzędzi do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Nikt już nie ma wątpliwości, że nadchodzi odnowa europejskiej kolei. W celu wspierania transformacji systemu kolejowego UE powołano Europe’s Rail Joint Undertaking. W ten sposób planuje się wspierać działania badawczo–rozwojowe, w które już teraz zaangażowana jest Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Inne
ESA i Dassault Systèmes będą wspólnie wspierać rozwój nowych startupów oraz innowacji
Dassault Systèmes i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wsparcia europejskiego sektora kosmicznego z ukierunkowaniem na komercjalizację przy udziale kapitału prywatnego.
Inne
W Czechach działa stacja wodorowa Grupy Orlen
Wszyscy klienci Grupy Orlen w Czechach mogą zatankować nowe ekologiczne paliwo. Na obiekcie Orlen Benzina w Pradze – Barrandov uruchomiono stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Kierowcy w Polsce będą mogli zatankować wodór do aut jeszcze w tym roku na stacjach w Poznaniu i Katowicach.
Inne
Cyfrowe serce fabryki na miarę XXI wieku
Przemysł 4.0 coraz śmielej wkracza do polskich fabryk. Priorytetem stają się elastyczność, dostępność i zmniejszanie energochłonności. Ostatnim przykładem jest firma Fideltronik z branży kontraktowej produkcji elektroniki (EMS), która zainwestowała m.in. w bezobsługowe stanowiska wsparte sztuczną inteligencją i analitykę chmurową. Według raportu PwC, który zebrał informacje z ponad 700 zakładów produkcyjnych, firmy przemysłowe inwestują globalnie ok. 1,1 bln dolarów rocznie w rozwiązania cyfrowej transformacji. Zmiana, która jest rezultatem m.in. przerwanych łańcuchów dostaw, rosnących kosztów energii i uwarunkowań prawnych, nie omija naszego kraju.
Inne
Grafen będzie wykorzystywany przy produkcji nowoczesnych rękawic strażackich
W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB) rozpoczęły się prace badawcze nad opracowaniem hybrydowego materiału tekstylnego modyfikowanego grafenem, przeznaczonego do wykorzystania przy produkcji rękawic strażackich.
Inne
Gry wideo rozwijają umiejętności zawodowe i pomagają w rekrutacji pracowników
Samomotywacja, zdolności przywódcze, umiejętność podejmowania decyzji, praca zespołowa – w kształtowaniu tych przydatnych w życiu zawodowym cech mogą pomagać gry. Tak wynika z badań prowadzonych przez Randstad. Wyzwania z dotarciem do wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy sprzyjają poszukiwaniu nowych sposobów rekrutacji. W obliczu wyzwań pracodawców związanych z poszukiwaniem kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach, to gry stają się także miejscem, w którym można dotrzeć do osób o odpowiednich kompetencjach.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 79