Najnowsze z Materiały
Materiały
Czy to będzie przełom w technologii liniowej?
Nowy materiał ślizgowy opracowany przez firmę igus ma zapewnić większą swobodę projektowania napędów liniowych. Miniaturowa prowadnica liniowa drylin T wykonana z materiału iglidur E3 pozwoli zmniejszyć tarcie nawet o 40% i zoptymalizować zasadę projektowania 3:1.
Materiały
Rodzaje farb przemysłowych – czyli, kiedy, jak i dlaczego…
Chcąc wyróżnić, upiększyć, zabezpieczyć przed zniszczeniem lub wydłużyć żywotność produkowanych elementów, można nałożyć na nie farby przemysłowe. Przy tym niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej farby przemysłowej albo – mówiąc dokładniej – odpowiedniego systemu lakierowego.
Materiały
Opracowywany przez Polaków kompozyt może zrewolucjonizować lotnictwo
Przemysł lotniczy potrzebuje materiału, który zastąpi drogi tytan i ciężki nikiel w produkcji części do silników. Kluczowe jest to, by mógł on być wykorzystywany w ekstremalnie wysokich temperaturach, przekraczających możliwości obecnie dostępnych na rynku materiałów.
Materiały
Nowe materiały 2D pod lupą naukowców z Politechniki Warszawskiej
Zespół z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej bada nową grupę materiałów dwuwymiarowych – fazy MBenes. Ich unikalne i wciąż nie do końca rozpoznane właściwości mogą w przyszłości zostać wykorzystane m.in. w ochronie zdrowia czy ochronie środowiska.
Materiały
Czy ten materiał będzie lepszy niż grafen?
Grafen jest materiałem, który może zrewolucjonizować wiele różnych branż. Nie oznacza to jednak, że naukowcy spoczęli na laurach i nie poszukują innych równie rewolucyjnych substancji. Zespół naukowców z Katedry Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej odkrył właśnie unikalne właściwości chalkogenków metali przejściowych.
Materiały
Wodoprzepuszczalny beton. Do czego posłuży?
Wodoprzepuszczalny beton Hydromedia zapewni możliwość skutecznej retencji wody opadowej w miastach i wykorzystania jej do nawadniania roślinności lub odprowadzania do systemów retencyjnych. Producentem jest firma Lafarge tworząca innowacyjne i zrównoważone rozwiązania budowlane, a materiał posiada już rekomendacje odpowiednich krajowych instytucji badawczych.
Materiały
Klimy może nie zastąpi, ale może zapewnić spore oszczędności na chłodzeniu i ogrzewaniu
Pasywne systemy chłodzenia są tym, co porusza wyobraźnię wielu naukowców i wynalazców. Energooszczędne systemy chłodzenia i ogrzewania są bowiem pożądane nie tylko w czasie rosnących cen energii. I właśnie taki cel przyświecał naukowcom z Berkeley Lab. Opracowali oni materiał, który odbija światło słoneczne i ciepło w gorące dni, a zimą przepuszcza je do wnętrza budynku.
Materiały
Izolacje przemysłowe. W jaki sposób się starzeją?
Starzenie się materiałów izolacyjnych to temat, który powinien zainteresować nie tylko projektantów instalacji, lecz przede wszystkim wszelkie osoby biorące udział w procesach decyzyjnych w kontekście inwestycji i utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych czy energetycznych. Sposób, w jaki właściwości izolacyjne różnych produktów i technologii zmieniają się (lub nie) w trakcie długoletniej eksploatacji, ma kluczowy wpływ na skuteczność i efektywność kosztową systemów.
Materiały
Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali innowacyjne lakiery proszkowe
Zespół badaczy z Politechniki Rzeszowskiej pod kierownictwem dr hab. Barbary Pilch–Pitery, profesor Politechniki Rzeszowskiej, wynalazł innowacyjne lakiery proszkowe utwardzalne w niskiej temperaturze lub pod wpływem promieniowania UV.
Materiały
Wynalazek z Polski. Rewolucyjne szkło z nanokompozytową powłoką antybakteryjną
Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna na szkle jest projektem opracowanym w Instytucie Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo oraz odporność mechaniczną powłoki w różnego rodzaju urządzeniach.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6