Rockfin i Siemens Energy podpisały umowę o współpracy przy wdrażaniu układów ORC (Organic Rankine Cycle) stanowiących kluczowe rozwiązanie wspierające dekarbonizację i efektywne wykorzystanie energii cieplnej przez przedsiębiorstwa.
Po miesiącach przygotowań 11 statków ruszyło na morze by rozpocząć budowę fundamentów pierwszej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. W ramach prowadzonych prac zainstalowano już 2 z 78 monopali – 100-metrowych konstrukcji, na których zainstalowane będą turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.
Chiny, będące światowym liderem w produkcji energii wiatrowej, pobiły kolejny rekord, wprowadzając na rynek morską turbinę wiatrową o największej na świecie mocy i wydajności.
Ceny energii elektrycznej są dziś jedną z głównych pozycji kosztowych dla większości przedsiębiorstw przemysłowych, nie tylko należących do tzw. branż energochłonnych.
Inspirując się procesem fotosyntezy, naukowcy opracowali technologię pozwalającą na wykorzystanie energii słonecznej do przekształcania dwutlenku węgla i metanu – dwóch głównych gazów cieplarnianych – w wartościowe substancje chemiczne, które mogą znaleźć zastosowanie w produkcji paliw.
O ile wodór jest doskonałym źródłem energii, to wysokie koszty i trudności związane jego przechowywaniem i transportem uniemożliwiają jego szersze zastosowanie w przemyśle energetycznym. Dzięki naukowcom z ETH Zurich ten stan rzeczy może się jednak niedługo zmienić.
Naukowcy z Fraunhofer IWES opracowali mobilną platformę testową, która pozwala na realistyczne testy turbin wiatrowych w warunkach rzeczywistych, nawet na morzu. Dzięki temu łatwiej jest zweryfikować i certyfikować nowe technologie oraz przyspieszyć transformację energetyczną.
Jak zielone paliwa syntetyczne, takie jak e-metanol czy eSAF, mogą zastąpić paliwa kopalne, przyczyniając się do transformacji energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy?
Exide Technologies rewolucjonizuje branżę energetyczną dzięki swojemu niezachwianemu zaangażowaniu w innowacyjność i zrównoważony rozwój.
Zmieniające się ceny energii w Polsce skłaniają wielu przedsiębiorców do zastanowienia się nad inwestycją w fotowoltaikę. Jednak rozważaniom zazwyczaj towarzyszą obawy o wysokie koszty początkowe i zmiany w systemie rozliczeń.
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na stabilne i zrównoważone źródła energii przemysł coraz częściej sięga po innowacyjne technologie magazynowania energii.
Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim.
Biznes staje obecnie przed koniecznością sformalizowania działań na rzecz zielonej transformacji oraz włączenia ich do biznesowej strategii, poprawy komunikacji i zwiększenia przejrzystości.
Firma Hitachi Energy zdobyła zamówienie od SP Energy Networks na zaprojektowanie i dostarczenie pierwszego w swoim rodzaju rozwiązania w zakresie jakości energii, aby zrównoważyć sieć i zwiększyć przepływ energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii.
25 kwietnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach Kredytu Ekologicznego – instrumentu wspierającego inwestycje polskiego biznesu w poprawę efektywności energetycznej i odnawialne źródła energii.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?