Najnowsze z Technologie energetyczne
Rynek
Cyfrowy bliźniak kluczem do efektywności energetycznej
Wykorzystanie technologii cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin) w przemyśle produkcyjnym staje się coraz powszechniejsze. Nic w tym dziwnego, ponieważ to technologia, która umożliwia producentom bezprecedensowy poziom wglądu w wydajność ich maszyn, urządzeń i innego sprzętu, a także całych procesów. Obecnie technologia cyfrowego bliźniaka coraz częściej służy też do optymalizacji zużycia energii i mediów przez przedsiębiorstwa, umożliwiając identyfikację obszarów nieefektywnych energetycznie i znaczącą redukcję kosztów.
Rynek
Zaawansowane rozwiązania przeznaczone do systemów sprężonego powietrza
Na targach Hannover Messe 2023 firma ELGi zaprezentowała zaawansowane rozwiązania przeznaczone do systemów sprężonego powietrza.
Dzięki czemy potwierdziła wypełnianie zobowiązań w dostarczaniu klientom sprężonego powietrza przy niskich kosztach cyklu eksploatacji.
Technologie energetyczne
Najbardziej wydajne na świecie ogniwo słoneczne
Dzięki wykorzystaniu nowej powłoki antyrefleksyjnej naukowcom z niemieckiego Instytutu Fraunhofera udało się zwiększyć wydajność specjalnie stworzonego czterozłączowego ogniwa słonecznego z 46,1 do 47,6%. Obecnie nie ma na świecie ogniwa słonecznego o wyższej sprawności.
Technologie energetyczne
To nowy rekord energetyczny z syntezy jądrowej. Brali w nim udział Polacy
Ogłoszone wyniki świadczą o olbrzymim potencjale reakcji syntezy jądrowej w dostarczaniu bezpiecznej i zrównoważonej energii niskoemisyjnej. To przełomowe osiągnięcie naukowców i inżynierów w dziedzinie fuzji na największym na świecie tokamaku Joint European Torus (JET).
Utrzymanie ruchu
Śruby kulowe NSK wspomagają innowacyjne wytwarzanie energii w elektrowni falowej
Energia fal to największe niewykorzystane źródło energii odnawialnej na Ziemi. Pozyskiwanie energii dostarczanej przez ruch fal morskich pomoże wytwarzać energię elektryczną dla przyszłych pokoleń. Szwedzki start-up Ocean Harvesting opracował przełomową technologię przechwytywania energii fal, która odblokuje ten cenny zasób. Innowacyjny system będzie wykorzystywał wytrzymałe śruby kulowe NSK do konwersji wytwarzanego przez fale morskie ruchu liniowego góra/dół na ruch obrotowy napędzający generator.
Technologie energetyczne
To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć zużycie wody w elektrowniach
Elektrownie zużywają ogromne ilości wody do chłodzenia, która następnie jest wydalana do atmosfery. Jest to szczególnie problematyczne w tych rejonach, które borykają się z niedoberem wody pitnej. Naukowcy z MIT opracowali system, który ma pozwolić na wychwytywanie wydalanej pary wodnej i przetwarzanie jej w wodę.
Technologie energetyczne
Złącza hydrauliczne: aby szczelnie połączyć
Właściwe połączenie rur i węży w systemach hydraulicznych może zoptymalizować wydajność i zwiększyć trwałość. Urządzenia hydrauliczne pracują pod wysokim ciśnieniem, dlatego złącza muszą być odpowiednio wytrzymałe, wszechstronne i niezawodne. Tylko takie spełnią wymogi bezpieczeństwa i umożliwią zastosowanie ich w przemyśle. Wymaga się, aby osprzęt taki odpowiadał ustaleniom norm, które określają wymogi konstrukcyjne, wymiary i dopuszczalne wartości ciśnień.
Technologie energetyczne
Pierwsza w Polsce instalacja będzie wytwarzać wodór z OZE
Pod koniec br. powinna rozpocząć się faza badań eksploatacyjnych pierwszego polskiego układu power-to-X głęboko zintegrowanego z elektrociepłownią. Ta innowacyjna instalacja pozwoli na wytwarzanie wodoru z pary pochodzącej z elektrowni, elektrociepłowni oraz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Rynek
W Polsce ma powstać sześć reaktorów jądrowych
Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które mają uniezależnić polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnić naszemu państwu niezależność energetyczną. Zgodnie z założeniami programu polskiej energetyki jądrowej do końca przyszłego dziesięciolecia uruchomione zostaną dwa reaktory.
- 1
- 2
- 3