Finansowanie w trudnych czasach

Finansowanie w trudnych czasach Pixabay

Czy leasing jest dobrą opcją finansowania inwestycji w trudnych czasach społeczno-gospodarczych? O obecnej sytuacji rynkowej i dostępnych rozwiązaniach leasingowych mówi Piotr Klimczak, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing.

Niesprzyjające warunki makroekonomiczne mogą zniechęcać przedsiębiorców do inwestowania. Czy rzeczywiście w obecnych czasach lepiej wstrzymać się z inwestycjami?

Finansowanie w trudnych czasach zdjęcie w treści artykułuOtoczenie społeczno-polityczno-gospodarcze zmienia się dynamicznie. Obecny rok stawia przed sektorem maszyn i urządzeń wiele wyzwań. Utrudnienia w dostępności nowych urządzeń związane z zaburzonymi łańcuchami dostaw, a także wzrost ich cen, wysoka inflacja, zwiększające się koszty produkcji, trwający za naszą wschodnią granicą konflikt to istotne czynniki, które wpływają na decyzje inwestycyjne naszych klientów.

Dla jednych przedsiębiorców otoczenie makroekonomiczne nie będzie przeszkodą w realizacji planów związanych z rozbudową parku maszyn. Inni ten niepewny czas będą chcieli przeczekać. Choć branża leasingowa w pierwszym półroczu tego roku odnotowała wyhamowanie inwestycji, segment maszyn i urządzeń charakteryzował się dynamicznym wzrostem na poziomie 10,1% r/r. Mimo więc tego, że otoczenie nie sprzyja inwestycjom, branża maszyn i urządzeń nie zwalnia tempa, rozwijając się mimo niesprzyjających warunków. 

Jak firmy leasingowe reagują na te zmieniające się warunki i dostosowują do nich swoją ofertę? Czy PKO Leasing ma w ofercie rozwiązania dla firm szczególnie polecane w obecnych czasach?

Stale monitorujemy i analizujemy zmiany na rynku. Pozwala nam to odpowiadać na potrzeby naszych klientów poprzez proponowanie ofert, które są dostosowane do ich aktualnych potrzeb i możliwości inwestycyjnych.

Zapewniamy wydłużenie okresu finansowania aktywów nawet do 10 lat. Oferujemy finansowanie nowych oraz używanych maszyn i urządzeń przy minimum formalności – w przypadku zastosowania procedury uproszczonej. Zapewniamy finansowanie z gwarancją w ramach programów Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego: EGF, COSME lub lokalnych funduszy poręczeniowych.

Wzrost cen maszyn na rynku, a także przeświadczenie, że taniej już nie będzie, są impulsem dla części naszych klientów do rozbudowy parku maszyn i lokowania w tej inwestycji oszczędności. Co warte uwagi, zwłaszcza w obliczu galopującej inflacji, udzielamy finansowania w euro. Ofertę możemy zaproponować nawet klientom, którzy nie mają przychodów w tej walucie.

Czy warunki i procedury uzyskania tego finansowania różnią się od standardowych instrumentów finansowych?

Wszystkie wskazane wyżej rozwiązania są możliwe do procesowania w ramach procedury uproszczonej. Warunki nie różnią się od standardowej ścieżki. Klient dostarcza standardowy zakres wymaganych dokumentów, czy to dotyczących prowadzonej działalności, czy finansowanego przedmiotu.

Ciężkie czasy mogą spowodować problemy z także już rozpoczętymi inwestycjami. Jak wygląda postępowanie w PKO Leasing w przypadku firm, które w tych czasach borykają się np. z płynnością finansową?

W PKO Leasing mamy rozwinięte procesy w zakresie wsparcia klientów, którzy borykają się z problemami finansowymi, w tym z obniżoną płynnością finansową.

W takich sytuacjach – zależnie od potrzeb klienta, wyników analizy jego sytuacji finansowej i portfela umów – proponujemy czasowe obniżenie opłat leasingowych z jednoczesnym wydłużeniem okresu finansowania lub zmianą wartości końcowej umów leasingu bądź pożyczek.

Profil Firmy

PKO Leasing S.A.