Firma Martini skorzystała z technologii Omrona

Firma Martini skorzystała z technologii Omrona Omron

Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy Martini Srl z siedzibą we Włoszech zgrzewanie w sektorze spożywczym jest jeszcze szybsze i dokładniejsze. Opracowany przez tę firmę nowy system MCRS-VD umożliwia pakowanie do 180 porcji makaronu na minutę. Podstawą tego rozwiązania jest sterownik NX701 1600 firmy Omron, który odpowiada za sterowanie ruchem w maszynie pakującej MCRS-VD. Z kolei technologia Omron Perfect Sealing NX-TC pomaga poprawić stabilność procesu termoregulacji i zmniejszyć koszty związane z wykorzystaniem folii opakowaniowych.

Powiązane firmy

Omron Electronics

MCRS-VD automatyzuje wszystkie etapy pakowania, w tym: składanie, zgrzewanie i etykietowanie. System został stworzony przez firmę Martini, aby móc sprostać rosnącym potrzebom producentów makaronu na całym świecie w zakresie zwiększania szybkości, wydajności i elastyczności. Kluczowym aspektem konstrukcji nowego urządzenia są dwie maszyny pakujące o ruchu pionowym ciągłym. Są one zainstalowane wzdłuż taśmy segmentowej z przerywanym ruchem podajnika, a produkty są przenoszone za pośrednictwem systemu podwójnego ważenia, który wykorzystuje cyfrowy moduł wielogłowicowy o nazwie Infinity.

Szybko i precyzyjnie

Rozwiązanie to wyróżnia się między innymi systemem ważenia: waga Infinity firmy Martini umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne racjonowanie makaronu, a każda porcja przekazywana jest do dwóch maszyn pakujących. Filtr cyfrowy, wyposażony w układy elektroniczne sterujące głowicami wagi, zapewnia dokładne odmierzenie każdej porcji. Możliwość stworzenia nowego systemu zależała w dużej mierze od technologii automatyzacji i wsparcia ekspertów firmy Omron. Za końcową wydajność systemu pakowania odpowiada sterownik Omron NX701 1600. Umożliwia on koordynowanie i synchronizowanie pracy systemu ważenia z systemem pakowania.

Maszyny
MCRS-VD automatyzuje wszystkie etapy pakowania, w tym: składanie, zgrzewanie i etykietowanie

Przyjaźnie dla środowiska

Sterownik został wybrany głównie ze względu na swoje możliwości w zakresie sterowania prędkością. Dzięki procesorowi i dostępnej pamięci model NX701 1600 może kontrolować nawet 128 osi w czasie rzeczywistym. Obsługuje też wszystkie główne metody komunikacji przemysłowej, w tym: EtherCAT (do zastosowań obiektowych), EtherNet/IP i OPC-UA.

Sterownik zarządza 34 serwomechanizmami S1 firmy Omron i 6 falownikami 3G3MX2. Część napędów odpowiada za zgrzewanie opakowań w oparciu o system termoregulacji Omron NX-TC Perfect Sealing. Technologia ta stabilizuje temperaturę poprzez filtrowanie wszelkich zakłóceń związanych z termoregulacją tak, aby użytkownicy końcowi mogli zmieniać grubość opakowań. Możliwość pracy w bardzo niskich zakresach temperatur (około dwóch stopni) umożliwia producentom makaronów stosowanie cieńszych, a tym samym przyjaźniejszych środowisku folii (od minimum 7 μm). To rozwiązanie pozwala zmniejszyć zarówno ilość produkowanych odpadów, jak i koszty materiałów. System MCRS-VD firmy Martini może zapakować do 180 porcji makaronu na minutę w opakowaniach typu pillow i 160 w podwójnych, kwadratowych opakowaniach.

Maszyna
System MCRS-VD może zapakować do 180 porcji makaronu na minutę w opakowaniach typu pillow

Z systemem pakowania powiązany jest również system podwójnego obliczania wagi objętościowej lub wersja racjonowania mieszanego, która składa się z wielogłowicowej wagi i dozownika objętościowego do pakowania różnego rodzaju produktów (w tym płatków śniadaniowych, ryżu i roślin strączkowych). Nowy system został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnej niezawodności i zredukowaniu do minimum ilości odpadów.

Źródło: Omron

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę