Gazowe systemy kogeneracyjne GE dla Igrzysk Olimpijskich w Londynie

GE
Dwa nowe centra energetyczne, zlokalizowane w londyńskich dzielnicach Stratford City i Kings Yard, dostarczą10 MW wydajnej i przyjaznej dla środowiska energii, ciepła i chłodu na potrzeby Olimpiady i Paraolimpiady Londyn 2012.

Po zakończeniu Igrzysk odbiorcami energii będą przedsiębiorcy i mieszkańcy wschodniego Londynu. Zainstalowane w centrach trzy układy kogeneracyjne GE Jenbacher J620 o mocy 3,3 MW, należące do portfolio ecomagination, wytwarzają energię elektryczną zaspokoić odpowiadającą zapotrzebowaniu 24 000 angielskich gospodarstw domowych.

Stworzenie centrów zasilających to fundamentalny element planu zmniejszenia oddziaływania Igrzysk Olimpijskich na środowisko poprzez większe wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, oszczędniejsze gospodarowanie zasobami wody, a także promocję recyklingu. ODA zrealizowała obiekty olimpijskie zgodnie ze swoim celem, jakim było zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 20%. Równocześnie jest zapewni pokrycie zapotrzebowania miasta na energię, którego można się spodziewać wraz z przybyciem przeszło 15 000 sportowców i milionów kibiców.

Centra zasilające zaprojektowano, by pracowały w trybie trójgeneracji - skojarzonej produkcji chłodu, ciepła i prądu - umożliwiającym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Schłodzona woda wytwarzana jest w chłodziarce absorpcyjnej wykorzystującej ciepło o wysokiej temperaturze pochodzące z wylotu jednostki. Technologie kogeneracyjne są dużo bardziej wydajne od układów produkujących osobno prąd i ciepło. Przyczyniają się też do redukcji emisji CO2 generując oszczędności rzędu 13 000 ton. Jest to liczba odpowiadająca ilości gazów cieplarnianych emitowanych rocznie przez ok. 6 500 samochodów osobowych poruszających się po europejskich drogach.

- Nasze centra zasilające, zasilane przez silniki GE, będą stanowić niezwykle istotny czynnik decydujący o sukcesie organizacji Igrzysk Olimpijskich. Odegrają także ważną rolę w tworzeniu zrównoważonego otoczenia dla biznesu i mieszkańców całego miasta także długo po zakończeniu zmagań sportowych - powiedział Simon Wright, dyrektor do spraw infrastruktury i energetyki w ODA. - Centra energetyczne zlokalizowane w Stratford City i Kings Yard zostały zbudowane z myślą o wsparciu rozwoju wschodniego Londynu na przestrzeni następnych 40 lat - dodał.

Pierwsze centrum zasilające wyposażone w dwa moduły kogeneracyjne J620 zasilane gazem ziemnym mieści się na terenie inwestycji w Stratford City. Będzie zapewniać dostawy energii dla Parku Olimpijskiego, a w późniejszym okresie będzie wspierać rewitalizację wschodniego Londynu.

Drugie centrum, zlokalizowane w Kings Yard na zachodnim krańcu Parku Olimpijskiego, ma jeden układ kogeneracyjny J620. Będzie dostarczać energię termalną dla basenów Centrum Pływackiego i innych aren poprzez sieć ciepłowniczą Parku. Centrum zlokalizowane w Kings Yard będzie także wytwarzać energię elektryczną i cieplną dla innych obiektów, domów i budynków znajdujących się w okolicy.

Więcej informacji:
Katarzyna Moszkowska, Grayling Poland, katarzyna.moszkowska@grayling.com oraz www.ge.com

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę