Grupa INDEX zaprezentowała strategię rozwoju i innowacje na rok 2025 – relacja z Dnia Prasowego w Deizisau

Grupa INDEX zaprezentowała strategię rozwoju na rok 2025 Raven Media
Paweł Kruk
17.4.2025

W dniu 24 marca 2025 r. w centrum iXperience w Deizisau koło Stuttgartu odbyła się doroczna konferencja prasowa Grupy INDEX, poprzedzająca 4-dniowe wydarzenie Open House. Konferencja zgromadziła dziennikarzy najważniejszych mediów branżowych, w tym przedstawicieli „MM Magazynu Przemysłowego”.

Spotkanie rozpoczęło się od „Innovation Tour”, po którym główną część konferencji poprowadził dr Dirk Prust, dyrektor zarządzający ds. inżynierii. W konferencji z ramienia Grupy INDEX uczestniczyli również Roberto Deger (dyrektor zarządzający ds. finansów i administracji), Reiner Hammerl (dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu) i Rainer Gondek (dyrektor ds. marketingu globalnego).

Solidne fundamenty dla przyszłego rozwoju

Doktor Prust przedstawił strukturę i globalną obecność Grupy INDEX. Firma, której historia sięga 1914 r., działa w ramach stabilnej struktury własnościowej z głównym udziałowcem w postaci Fundacji Eugen i Irmgard Hahn (85%).

Grupa INDEX zatrudnia ok. 2000 pracowników, ma 6 zakładów produkcyjnych i 12 spółek handlowo-serwisowych w ponad 80 lokalizacjach. Centrala znajduje się w Esslingen w Niemczech, z dodatkowymi placówkami w tym kraju. Na spotkaniu podkreślono niedawne rozszerzenie europejskiej obecności Grupy o nowy oddział w Polsce, a także działalność w USA, Brazylii, Chinach i Indiach.

Wyniki finansowe 2024 i perspektywy na 2025

Roberto Deger zaprezentował wyniki finansowe za 2024 r. Grupa INDEX odnotowała przyjęcie zamówień o wartości 447,5 mln euro (spadek o 14%) i sprzedaż netto na poziomie 460 mln euro (spadek o 11%).

Analiza regionalnej struktury sprzedaży wykazała, że Niemcy pozostają największym rynkiem – z udziałem na poziomie 42% (spadek o 19%), region EMEA – 31% (spadek o 16%), region Ameryk – 23% (wzrost o 37%), a Azja i Pacyfik – 4% (spadek o 38%).

Mimo tych mieszanych wyników prognozy na 2025 r. są optymistyczne, z przewidywanym wzrostem sprzedaży do 532 mln euro (wzrost o 16%).

Raven Media

Zróżnicowane portfolio klientów

Reiner Hammerl przedstawił analizę struktury przychodów według obsługiwanych branż. 

  • Marka INDEX obsługuje ich szerokie spektrum: m.in. inżynierię mechaniczną (37%), armaturę i technologie płynów (12%) oraz sektory lotniczy, motoryzacyjny i elektrotechniczny.
  • Marka TRAUB wykazuje większą specjalizację. To technologia medyczna (59%), inżynieria mechaniczna (12%) i inne branże (10%).
Raven Media

„Strategia 2025” – sześć filarów rozwoju

Kluczowym elementem konferencji było przedstawienie „Strategii 2025” opartej na 6 inicjatywach strategicznych:

  1. GLOBALIZE – ekspansja międzynarodowa i zwiększanie globalnego zasięgu.
  2. OPTIMIZE – doskonalenie efektywności operacyjnej i wyników finansowych.
  3. ENERGIZE – rozwój rozwiązań energooszczędnych i zrównoważonego rozwoju. 
  4. REVOLUTIONIZE – intensyfikacja innowacji produktowych i technologicznych. 
  5. DIGITIZE – wdrażanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0.
  6. MODERNIZE – ciągła modernizacja infrastruktury i procesów produkcyjnych.

Doktor Prust podkreślił, że te inicjatywy tworzą solidne fundamenty dla dalszego rozwoju Grupy INDEX.

MM Komentarz

Grupa INDEX zaprezentowała strategię rozwoju i innowacje na rok 2025 – relacja z Dnia Prasowego w Deizisau zdjęcie w treści artykułu– Decyzję o otwarciu oddziału w Polsce przyspieszyło rosnące zainteresowanie rozwiązaniami INDEX i ambicja rozwijania rynku automatów wielowrzecionowych. Klienci wykazywali niepewność przy inwestycjach w tę technologię z powodu braku lokalnego wsparcia serwisowego. Niemal natychmiast po otwarciu oddziału podpisaliśmy kontrakty na dostawę trzech automatów i prowadzimy kolejne zaawansowane rozmowy. Nasza obecność na miejscu wyeliminowała obawy o brak bezpośredniego wsparcia technicznego, co otworzyło rynek na bardziej zaawansowane technologie.

Polska przestaje być postrzegana jako kraj taniej siły roboczej. Klienci szukają rozwiązań, które zapewniają wydajność, precyzję i elastyczność, umożliwiających szybkie dostosowanie maszyn do nowych zadań. Automatyzacja również staje się rzeczywistością – 2 z 3 zamówionych automatów dostarczymy z robotami, eliminując potrzebę zaangażowania operatorów w proste czynności.

Polski rynek przechodzi transformację w kierunku produkcji bardziej wymagających i precyzyjnych komponentów. INDEX jest gotowy, aby wspierać ten rozwój dzięki zaawansowanym technologiom i lokalnemu zespołowi technicznemu – powiedział Radosław Wyszyński, Sales manager Poland.

Stulecie tradycji kształcenia zawodowego

Ważnym akcentem konferencji było świętowanie 100-lecia Centrum Szkoleniowego INDEX. Centrum ewoluowało od skromnych początków (3 zawody szkoleniowe, 48–60-godzinny tydzień pracy) do nowoczesnego ośrodka, który oferuje 7 kierunków zawodowych, programy studiów dualnych i międzynarodowe staże.

Obecnie centrum szkoli ok. 150 praktykantów (10% całej załogi), zapewniając wynagrodzenie ok. 1000 euro miesięcznie przy 35-godzinnym tygodniu pracy.

Nowości produktowe na 2024/2025

Głównym punktem konferencji była prezentacja 5 kluczowych innowacji produktowych na lata 2024/2025 przez dr. Dirka Prusta, które dziennikarze mogli już wcześniej obejrzeć podczas Innovation Tour.

Pierwszą zaprezentowaną innowacją była TRAUB TNK40 – nowa tokarka produkcyjna ze stałym wrzecionem, oparta na konstrukcji TRAUB TNL32. Zamiast przesuwanego wrzeciona ma stałe, o prześwicie 40 mm. Doktor Prust podkreślił, że dzięki mniej podatnemu na wibracje, uproszczonemu prowadzeniu prętów maszyna oferuje większą sztywność niż tokarka z przesuwanym wrzecionem, co przekłada się na lepszą dynamikę i jakość detali. 

Maszyna jest dostępna w 3 wariantach (TNK40-9, TNK40-9B i TNK40-11) i wyposażona w 2 identyczne wrzeciona robocze i 2 głowice narzędziowe z osiami X, Z i Y.

Raven Media

Następnie zaprezentowano TRAUB TNL12 „lean” – ekonomiczną wersję podstawową sprawdzonej tokarki TRAUB z przesuwanym/stałym wrzecionem. Ta maszyna jest skonfigurowana tylko z jedną głowicą narzędziową i zespołem do obróbki tylnej. Czyni ją to idealnym rozwiązaniem wejściowym przy zachowaniu elastyczności przełączania między toczeniem z przesuwanym a stałym wrzecionem. Wyposażona jest w 2 chłodzone cieczą silniki wrzecion o mocy 4,4 kW i głowicę narzędziową z możliwością szybkiej wymiany narzędzi.

Trzecią innowacją była INDEX MS24-8 – nowa tokarka wielowrzecionowa, następczyni modelu INDEX MS22-8. Doktor Prust podkreślił jej 8 głównych wrzecion, możliwość wykorzystania do 2 hydraulicznie blokowanych wrzecion synchronicznych i maks. 16 nośników narzędzi. Znaczącym udoskonaleniem jest system INDEX W-serration na nośnikach narzędzi, który upraszcza ustawienie i zwiększa precyzję, wraz z energooszczędnymi systemami hydraulicznymi i chłodzącymi.

Najbardziej imponującą nowością, która odzwierciedla postęp technologiczny firmy, była chyba jednak technologia High Dynamic Turning (HDT). To przełomowe podejście do operacji toczenia umożliwia ciągłą regulację kąta nachylenia narzędzia za pomocą systemu sterowania, co pozwala na elastyczną obróbkę złożonych konturów bez wielokrotnej wymiany narzędzi. 

Doktor Prust zademonstrował opracowany specjalnie przez firmę INDEX uchwyt narzędziowy z przekładnią falową (przełożenie 1:100), który umożliwia stosowanie narzędzi HDT w głowicy rewolwerowej, otwierając nowe możliwości efektywnej obróbki.

Na koniec zaprezentowano INDEX iXtools – rozszerzenie magazynu narzędzi, które znacząco zwiększa liczbę dostępnych narzędzi dla maszyn serii G. System ten może zapewnić dostęp do nawet 230 lub 392 dodatkowych narzędzi (zależnie od modelu maszyny), zachowując jednocześnie zalety wbudowanego magazynu dzięki inteligentnemu systemowi transferu narzędzi.

Raven Media

Wszystkie te innowacje odzwierciedlają filozofię firmy, która wyraża się w haśle „better.parts.faster.” (lepsze części, szybciej). Ma ona na celu pomóc klientom wytwarzać lepsze części w krótszym czasie, zwiększając tym samym ich konkurencyjność.

Open House 2025

W dalszej części konferencji Rainer Gondek przedstawił program wydarzeń Open House 2025, które miało rozpocząć się następnego dnia i trwać do 28 marca. Oprócz prezentacji nowych maszyn i technologii wydarzenie miało obejmować specjalny „Dzień Hydrauliki”, a także stoiska 19 firm partnerskich.

Spojrzenie w przyszłość

Konferencja prasowa Grupy INDEX w niemieckim Deizisau była kompleksową prezentacją aktualnej sytuacji firmy, jej wyników finansowych, planów strategicznych i innowacyjnych rozwiązań produktowych. Firma, mimo pewnych spadków sprzedaży w 2024 r., patrzy w przyszłość z optymizmem, stawiając na globalizację, optymalizację, zrównoważony rozwój, innowacje, cyfryzację i modernizację jako kluczowe filary swojej strategii. Wydarzenie Open House 2025 było też okazją do praktycznego zademonstrowania nowych rozwiązań oraz nawiązania bezpośredniego dialogu z klientami i partnerami.

O Autorze

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę