Grupa MOL rozpoczyna współpracę z Evonik i ThyssenKrupp

Grupa MOL

Pół roku po ogłoszeniu strategii do roku 2030 Grupa MOL wykonała ważny krok na swojej drodze ku transformacji przemysłowej. Umowy licencyjne zawarte z Evonik oraz ThyssenKrupp umożliwią produkcję tlenku propylenu – kluczowego składnika potrzebnego do produkcji polioli polieterowych.

Grupa MOL zawarła kluczowe umowy związane z głównymi technologiami Projektu Poliole, który ogłoszono w 2016 r., w ramach pierwszego cyklu inwestycyjnego długofalowej strategii MOL 2030. Przedmiotem tych umów jest zakup licencji na technologię produkcji tlenku propylenu, tzw. HP-PO (od nadtlenku wodoru do tlenku propylenu) oraz pakietów projektowych procesów technologicznych. Licencjodawcą jednostki nadtlenku wodoru jest Evonik, a konsorcjum składające się z Evonik i ThyssenKrupp Industrial Solutions udziela licencji na jednostkę tlenku propylenu. Umowy obejmują również wiążące oferty i umowy przedwstępne dotyczące późniejszych etapów konstrukcji i wykonania jednostek HP-PO przez ThyssenKrupp oraz zakupu opatentowanych katalizatorów od Evonik. Podpisanie tych umów licencyjnych stanowi pierwszy krok tego kluczowego projektu inwestycyjnego, mającego strategiczne znaczenie dla MOL, a także początek długofalowej współpracy między Grupą MOL, Evonik oraz ThyssenKrupp.

Ponadto Grupa MOL wybrała firmę Fluor jako konsultanta ds. zarządzania projektem (Project Management Consultant, PMC) na potrzeby etapu FEED (front end engineering design), a także etapu prac inżynieryjnych, zamówień i etapu konstrukcyjnego projektu. Grupa MOL jest już na ostatnim etapie wyboru licencjodawcy technologii produkcji polioli polieterowych, a także wykonawcy mediów przemysłowych i innych obiektów.

Umowy te stanowią pierwszy ważny krok w realizacji długofalowej strategii Grupy MOL do roku 2030, która przeznaczyła ok. 1,9 miliarda USD na inwestycje w ramach projektów transformacyjnych w obszarze chemicznym i petrochemicznym w latach 2017-2021. Kompleks przemysłowy, który zostanie wybudowany na Węgrzech, będzie największym pojedynczym organicznym projektem inwestycyjnym Grupy MOL w tym okresie. Nowa linia produkcyjna nie tylko zapewni dostęp do atrakcyjnych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też będzie stanowić spójną kontynuację strategii MOL w ramach łańcucha wartości sektora Downstream w kierunku półproduktów i specjalistycznych produktów chemicznych. To krok zgodny z jedną z najważniejszych dla MOL wartości, jaką jest zrównoważony rozwój, zbliżający firmę do najnowocześniejszej, wydajnej energetycznie technologii wolnej od produktów ubocznych. Poliole na bazie tlenku propylenu służą jako surowiec do produkcji pianek poliuretanowych, które są stosowane na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym.

Planowany nowy kompleks przemysłowy składa się z zakładów HP-PO o zdolności produkcyjnej 200 kt tlenku propylenu na rok, kilku linii produkcyjnych polioli polieterowych, mediów przemysłowych i innych inwestycji infrastrukturalnych.

Dzisiejsza umowa z naszymi ważnymi partnerami stanowi istotny krok w realizacji strategii Grupy MOL do roku 2030, która przekształci ją w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym pierwszym zdecydowanym krokiem inwestycyjnym będzie przeznaczenie aż do 1 miliarda USD na Projekt Poliole, co pozwoli nam stać się znaczącym graczem w Europie w tym obszarze. Ta innowacyjna i bezpieczna dla środowiska technologia nie tylko umożliwi nam stanie się jedynym zintegrowanym producentem polioli w naszym regionie, lecz również otworzy nam drzwi do innych, wysoce lukratywnych obszarów przemysłu chemicznego – powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

Jesteśmy dumni z zawarcia tej długoterminowej umowy licencyjnej, która pozwoli Grupie MOL produkować wysokiej jakości tlenek propylenu w bardzo ekonomicznym procesie technologicznym. Proces ten, który oferuje wydajne zużycie surowców, produkcję przyjazną dla środowiska oraz niską inwestycję kapitałową, opracowaliśmy na podstawie naszej solidnej wiedzy na temat inżynierii procesów technologicznych oraz projektowania i budowy zakładów chemicznych i innych zakładów przemysłowych wraz z naszym partnerem – Evonik – powiedział Sami Pelkonen, prezes jednostki biznesowej ds. elektrolizy i polimerów (Electrolysis & Polymers) w ThyssenKrupp Industrial Solutions.

Źródło: Grupa MOL

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę