HandySCAN 3D|MAX – najnowsza seria skanerów 3D

HandySCAN 3D|MAX – najnowsza seria skanerów 3D ITA

Od dzisiejszych systemów pomiarowych wymaga się coraz większej wszechstronności i łatwości w użytkowaniu przy jedoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów precyzji pomiaru. Rosnące wymagania dotyczą również produkcji i pomiarów obiektów wielkogabarytowych w wymagających branżach takich jak przemysł lotniczy, transportowy, odlewniczy, energetyczny i górniczy.

Skaner HandySCAN 3D|MAX został zaprojektowany z myślą o przechwytywaniu skomplikowanych szczegółów i wydajnym skanowaniu dużych obiektów. Umożliwia prosty pomiar dużych komponentów i zespołów, dostarczając najwyższej jakości skany 3D w ciągu kilku minut.

Powiązane firmy

ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

HandySCAN 3D|MAX – najnowsza seria skanerów 3D zdjęcie w treści artykułu

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 38 laserowych linii. Pole robocze skanera generuje powierzchnię do nawet 4 m2 , co przekłada się na prędkość pomiaru, która może wynosić nawet 2 250 000 punktów na sekundę. System HandySCAN 3D|MAX pozwala na pomiar obiektów wielkogabarytowych (do 15 m długości) przy jednoczesnym zachowaniu rozdzielczości, która pozwala na uchwycenie istotnych szczegółów.

Wbudowana funkcja FlexVolume oferuje regulację odległości skanowania od mierzonego obiektu w przedziale od 0.3m do 2.5m. Umożliwia to skanowanie mniejszych detali z małej odległości z zachowaniem wysokiej rozdzielczości oraz pomiar dużych elementów z bardzo dużą prędkością z większej odległości od obiektu. Wszystkie te cechy sprawiają, że skaner HandySCAN 3D|MAX jest  urządzeniem pomiarowym o uniwersalnym zastosowaniu.

HandySCAN 3D|MAX – najnowsza seria skanerów 3D zdjęcie w treści artykułu

Warto dodać, że skaner HandySCAN 3D|MAX umożliwia uzyskanie wyników w metrologicznej jakości w zaledwie kilka minut niezależnie od gabarytu części. Precyzję zawdzięcza zastosowaniu unikatowej technologii wbudowanej fotogrametrii, pozycjonowaniu w oparciu o punkty referencyjne oraz kalibracji urządzenia w czasie rzeczywistym. Maksymalny błąd dopuszczalny urządzenia wynosi 0,1mm+0,015mm/m, co kwalifikuje skaner w kategorii urządzeń metrologicznych. Wysokie parametry pomiarowe skanera potwierdzone są certyfikatem akredytowanego laboratorium.

Skanery z serii MAX działają w technologii laserowej, co pozwala na stosowanie ich przy pomiarze elementów o powierzchni refleksyjnej, obrobionej lub ciemnej bez konieczności jej wcześniejszego przygotowywania i matowienia. Unikalne akcesoria dedykowane do skanerów z serii HandySCAN 3D|MAX (takie jak: magnetyczne kopułki z punktami referencyjnymi lub ekran na głowicy skanera do podglądu efektów skanowania w czasie rzeczywistym) zapewniają krótki czas przygotowania do pomiaru i wysoką ergonomię pracy.

HandySCAN 3D| MAX sprosta również zapotrzebowaniu w zakresie inżynierii odwrotnej. Szybkość, wysoka rozdzielczość i mobilność są niezbędne do pomiaru dużych elementów trudnych do odwzorowania. Możliwość integracji skanerów z serii MAX z oprogramowaniem VXintegrity przy jednoczesnym wykorzystaniu mniejszej liczby punktów referencyjnych niż seria BLACK powoduje, że HandySCAN 3D|MAX Series jest idealnym skanerem 3D do pomiaru dużych struktur, takich jak: zbiorniki ciśnieniowe czy poszycia samolotowe w dziedzinie badań NDT.

HandySCAN 3D|MAX – najnowsza seria skanerów 3D zdjęcie w treści artykułu

Ciekawym przykładem zastosowania serii MAX może być pomiar prototypowego kadłuba, blisko 10 metrowego jachtu. Skan 3D takiego gabarytu był dotychczas jednoznaczny z wielogodzinnym i mozolnym procesem digitalizacji geometrii. Z wykorzystaniem skanera HandySCAN z serii MAX cały proces skanowania geometrii zajął jedynie 40 minut.

Proces przygotowania kadłuba do skanowania ograniczał się do rozłożenia punktów referencyjnych w formie kopułek oraz wzorców długości, dzięki którym możliwa jest kalibracja urządzenia w czasie rzeczywistym podczas procesu skanowania. Skanowanie wykonane zostało z użyciem największego możliwego pola roboczego, dzięki czemu przy paru ruchach skanera została zebrana cała wymagana geometria.

Pozyskane dane posłużyły do opracowania modelu powierzchniowego, który z kolei wykorzystany zostanie do dalszego procesu projektowania jachtu.

Skanery HandySCAN 3D|MAX to więcej niż tylko narzędzie pomiarowe - to rewolucja w dziedzinie precyzyjnych pomiarów 3D elementów wielkogabarytowych. Dzięki swojej szybkości, precyzji, mobilności i niezawodności, HandySCAN MAX spełnia najwyższe wymagania nawet najbardziej wymagających dziedzinach przemysłu.

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę