Implementacja MES: nowy Technical Paper od Forcam

Reklama
Reklama

Kwestia połączenia wszystkich operacji zakładu produkcyjnego, zwłaszcza w przypadku kapitałochłonnej fabryki wymaga szczególnej uwagi. Głównymi celami systemu realizacji produkcji (MES) są zwiększenie wydajności, ograniczenie strat, szczupłe zarządzanie i przejrzystość procesu produkcyjnego, ale realizację tych celów mogą zakłócać niekompletne połączenia maszynowe. Firma FORCAM przy użyciu oprogramowania MES Factory Framework podłączyła już do systemu ponad 60 tys. maszyn na całym świecie. Korzystając więc ze swojego wieloletniego doświadczenia i wiedzy, specjaliści FORCAM opracowali dokument, w którym przedstawiają rozwiązanie problemów związanych z integracją maszyn.

Trudności związane z połączeniem maszyn rodzą się z wielu powodów. Każdy producent maszyn stosuje różne warianty systemu do zbierania i przekazywania danych operacyjnych. Wiodący producenci, tacy jak: Heidenheim, Siemens czy Fanuc stosują oprogramowanie komunikacyjne ze standardowymi protokołami ułatwiającymi połączenie maszyn. Natomiast w urządzeniach starszego typu znajdziemy oprogramowanie ze strumieniową transmisją, które w sposób przestarzały i niejasny zbiera dane. Konieczne jest, aby dane takie były agregowane i przetworzone w taki sposób, aby były przesyłane do systemu MES w spójnym formacie.

Reklama

Propozycją FORCAM w tym zakresie jest stosowanie zaawansowanych wtyczek (plug-ins), które są odpowiednie dla różnych maszyn i protokołów kontroli. Umożliwiają one spójne i niezawodne przesyłanie danych, obejmując wiele aspektów operacji, takich jak: alarmowanie, alokacja zasobów, przesyłanie plików NC.

Andrew Steel, dyrektor zarządzający FORCAM w Wielkiej Brytanii wyjaśnia: – Skuteczny MES wymaga kompletnej integracji danych, nie wykluczając przy tym maszyn starszego typu lub trudnych do podłączenia. Tylko przy 100-procentowym zebraniu danych, otrzymamy pełny i przejrzysty obraz wszystkich działań produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Te obiektywne informacje dadzą kierownictwu możliwość podjęcia właściwych decyzji. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ MES przekazuje dane do systemu ERP, z którego korzysta management wyższego szczebla, odpowiedzialny za planowanie.

Powiązane firmy

Reklama

Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie MES producenci mogą napotkać problemy i opóźnienia w kwestii integracji maszyn.

Inżynierowie, którzy chcieliby skorzystać z wersji pdf pełnego dokumentu, mogą ją pobrać, klikając link:
http://marketing.forcam.com/acton/form/14751/002a:d-0001/0/-/-/-/-/index.htm

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama