Indeks PMI w Europie i w Polsce

SXC
Reklama
Reklama

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2014 roku 54,0 pkt. wobec 52,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,9 pkt. Wskaźnik ten dla polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 2,2 pkt. m/m i wyniósł 55,4 pkt. w styczniu br. Oznacza to najsilniejszą poprawę działalności producentów od stycznia 2011 r.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

„Poprawa w sektorze wytwórczym w Polsce przyspieszyła w styczniu. Ogólna poprawa warunków biznesowych w sektorze była najsilniejsza od trzech lat, natomiast produkcja, nowe zamówienia, zatrudnienie i zakupy odnotowały przyspieszenie wzrostu. Warto zauważyć, że tempo wzrostu zatrudnienia było najszybsze od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 r." - czytamy w komunikacie sporządzonym przez Markit Economics.
Wskaźnik PMI pozostaje w Polsce powyżej neutralnego poziomu 50 pkt. już od siedmiu miesięcy.

 
Indeks PMI w innych krajach europejskich w styczniu 2014 r.:
Niemcy – 56,5 pkt. wobec 54,3 pkt. (w grudniu 2013 r.),
Wielka Brytania – 56,7 pkt. wobec 57,2 pkt.,
Francja – 49,3 pkt. wobec 47,0 pkt.,
Grecja – 51,2 pkt. wobec 49,6 pkt.,
Czechy – 55,9 pkt.,
Rosja – 48,0 pkt. wobec 48,8 pkt.

Dla porównania indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w styczniu 2014 roku 49,5 pkt. wobec 50,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. To najniższa wartość tego indeksu od 6 miesięcy. Wstępnie spodziewano się indeksu na poziomie 49,6 pkt..

źródło: HSBC

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama