Innowacje na styku nauki i przemysłu: Europejskie Targi Nauki
Nauka spotyka biznes – pod takim hasłem odbędą się po raz pierwszy w historii Europejskie Targi Nauki. Wydarzenie zbiegnie się z największymi targami przemysłowymi ITM Industry Europe. W poniedziałek, 16 grudnia podpisano list intencyjny w sprawie organizacji tego przedsięwzięcia. Będą w nią zaangażowane aż trzy podmioty.
Europejskie Targi Nauki, organizowane przez Grupę MTP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędą się 3–6 czerwca 2025 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Prezentacja polskiego dorobku naukowego
List intencyjny w tej sprawie podpisali: Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu grupy MTP. Ten ważny moment poprzedziła konferencja prasowa, która zgromadziła dziennikarzy prasy lokalnej i ogólnopolskiej.
Celem organizacji Europejskich Targów Nauki podczas kluczowych w tej części Europy targów przemysłowych ITM Industry Europe w Poznaniu jest stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes. Nowy projekt będzie okazją do promocji polskich osiągnięć naukowych i rozwoju technologicznego.
– Cieszę się, że teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się miejscem gdzie nauka spotka się z biznesem. Przy tej okazji będziemy też edukować następne pokolenia polskich przedsiębiorców i naukowców a przede wszystkim dawać możliwość wymiany wiedzy i kontaktów o prowadzonych projektach a być może w przyszłości damy szansę na ich wspólny sukces biznesowy. Wydarzenie odbędzie się w czasie targów ITM Industry Europe. To najbardziej nowoczesne targi w kalendarzu Grupy MTP. Mówimy tam o automatyzacji, robotyzacji i gospodarce cyfrowej. Cieszę się, że wyborem organizacji Europejskich Targów Nauki, jest Poznań, miasto akademickie, miasto największych targów w tej części Europy – mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Europejskie Targi Nauki mają umożliwić prezentację osiągnięć uczelni, instytutów badawczych oraz startupów technologicznych, promując współpracę między sektorem naukowym i przemysłowym. Dodatkowo, wydarzenie ma na celu inspirowanie młodych naukowców i przedsiębiorców do innowacyjnych działań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.
Zmniejszenie barier współpracy nauki i biznesu
– Polska nauka musi pracować na rzecz polskich przedsiębiorców i polskiego biznesu. Musimy komercjalizować wspaniałe pomysły naukowców i badaczy i bliżej współpracować z przemysłem po to aby efekty pracy instytutów badawczych i uczelni mogły być wykorzystywane w praktyce. To będzie pierwsze tego typu wydarzenie, podczas którego oprócz przedstawienia potencjału firm działających w obszarze innowacji, będziemy mogli pokazać potencjał polskiej nauki – mówił Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego
Zdradził także, że Europejskie Targi Nauki są ważnym elementem szerzej zakrojonego planu w tym zakresie, jesienią 2025 roku zostanie zorganizowana konferencja, której ideą ma być zmniejszenie barier utrudniających współpracę przedstawicieli nauki i biznesu.
– Będzie to prawdopodobnie wymagało zmian legislacyjnych, więc to dobra okazja żeby o tym rozmawiać. Cieszę się, że Europejskie Targi Nauki odbędą się w czasie polskiej prezydencji co też jest bardzo istotne – dodał Dariusz Wieczorek.
Zakres tematyczny Europejskich Targów Nauki będzie bardzo szeroki: od nowoczesnych technologii, zrównoważonego rozwoju po energię odnawialną czy badania w sektorze medycznym. W trakcie wydarzenia, planowane są seminaria i panele dyskusyjne prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin. Nowe przedsięwzięcie będzie nie tylko platformą do prezentacji nowatorskich rozwiązań, ale także miejscem do rozmów na temat przyszłości nauki i jej roli w społeczeństwie.
Międzynarodowy wymiar
– Z wielu względów bardzo cieszę z tej inicjatywy, dzięki której nasza uczelnia będzie mogła uczestniczyć w organizacji Europejskich Targów Nauki. Po pierwsze dlatego, że mamy doskonałe doświadczenie kongresowe jako uniwersytet. Zatem możemy się takim doświadczeniem podzielić. Po drugie, jestem poznanianką i dla mnie zawsze Międzynarodowe Targi Poznańskie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza były bardzo istotnymi markami naszego miasta. Dlatego im większa jest współpraca między nami, tym większa jest korzyść dla Poznania, którego ranga wzrasta i w Europie i na świecie. Po trzecie, to jest to rok polskiej prezydencji ale także rok szczególny, w którym będą się ważyły losy inicjatywy uniwersytetów europejskich. Polskie, w tym poznańskie uczelnie uczestniczą w tym programie i jest dla nas niezwykle ważne aby ta współpraca między ośrodkami międzynarodowymi się rozwijała podobnie jak współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem – przekonywała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Centralnym punktem Europejskich Targów Nauki będzie strefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie znajdzie się stoisko przedstawicieli tego resortu. Wokół niego rozmieszczone będą stoiska wyższych uczelni, instytutów badawczych oraz startupów, które zaprezentują swoje projekty, wynalazki i osiągnięcia. Wśród wystawców, którzy pojawią się na targach, znajdą się m.in. uczelnie wyższe, instytuty badawcze, startupy, instytucje rządowe oraz organizacje pozarządowe.
Dzięki temu uczestnicy będą mieli możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji.
Święto przemysłu i nauki
Targi ITM Industry Europe są od lat „łącznikiem” świata nauki i biznesu. Intensywny rozwój przemysłu nie byłby możliwy bez wsparcia nauki.
– Ta współpraca liderów branży z czołowymi uczelniami i ośrodkami badawczymi ma niewątpliwy wpływ na dynamikę zmian zachodzących w nowoczesnych technologiach. Tym bardziej cieszę się, że przyszłorocznej edycji targów ITM towarzyszyć będą Europejskie Targi Nauki. Jednocześnie dzięki obecności kilkuset firm z różnych sektorów światowego przemysłu, na targach ITM powstanie przyjazna przestrzeń do biznesowych rozmów, zaprezentowania innowacji a także zdobycia wiedzy na temat pozyskania dotacji na ich wdrożenie – dodaje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.
Targi ITM Industry Europe zaprezentują szeroki zakres branż, w tym obróbkę skrawaniem i plastyczną metali, narzędzia, metrologię przemysłową, technologie laserowe, spawalnictwo, odlewnictwo, metalurgię, roboty i manipulatory przemysłowe, automatykę, pneumatykę, hydraulikę, napędy, technologie obróbki powierzchni, technologie przyrostowe, rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pracy oraz oprogramowanie dla przemysłu.
Targi ITM Industry Europe zaplanowano na 3–6 czerwca 2025 r. Równocześnie, oprócz odbywających się w tym samym czasie Europejskich Targów Nauki, w Poznaniu odbędą się targi logistyki i magazynowania Modernlog oraz targi kooperacji przemysłowej Subcontracting.
Źródło: Grupa MTP