Innowacyjne rozwiązania w zakresie zaworów dla przemysłu chemicznego
Aby sprostać współczesnym wyzwaniom, przemysł chemiczny poszukuje coraz bardziej wydajnych, zrównoważonych i bezpiecznych rozwiązań. Te zmiany otwierają przed sektorem zaworów, siłowników i automatyki ogromne możliwości, które ten chętnie wykorzystuje.
Przemysł chemiczny boryka się z rosnącymi cenami energii i surowców, niestabilnością łańcuchów dostaw, koniecznością zrównoważonego rozwoju, coraz bardziej rygorystycznymi regulacjami oraz postępującą digitalizacją. W obliczu tych wielu wyzwań, niezawodni partnerzy są niezbędni.
Inwestycje w nowe rozwiązania
Na przykład firmy chemiczne znajdują niezawodnych partnerów w przemyśle zaworów. Dzieje się tak, ponieważ ten sektor dominuje w tej dziedzinie i stale inwestuje w rozwój nowych produktów i rozwiązań specjalnie dla przemysłu chemicznego. Oprócz tego, branża regularnie poszukuje wykwalifikowanych pracowników.
Firma Hartmann Valves jest tego doskonałym przykładem: przemysł chemiczny jest dla niej najważniejszym klientem, co przekłada się na znaczące inwestycje.
– W ostatnich latach znacząco zwiększyliśmy nasz zespół specjalizujący się w zaworach dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego – wyjaśnia Hartmann Valves. – Jednocześnie intensyfikujemy naszą działalność sprzedażową. Dział badań i rozwoju w Hartmann Valves skupia się coraz bardziej na innowacyjnych rozwiązaniach, takich jak zawór kulowy ze zintegrowanym płaszczem grzewczym. Naszym głównym celem jest zapewnienie klientom jeszcze większego bezpieczeństwa dzięki metalowym gazoszczelnym zaworom kulowym, szczególnie w najbardziej wymagających zastosowaniach. W przyszłości planujemy kontynuować prace nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami we współpracy z naszymi klientami z branży chemicznej oraz inwestować w rozwój tych produktów.
Poprawa zrównoważonego rozwoju poprzez digitalizację
Digitalizacja zaworów w przemyśle chemicznym zyskuje coraz większe znaczenie. Jest to kluczowy element transformacji ku zrównoważonej produkcji i zwiększeniu wydajności. Oprócz cyfrowych tabliczek znamionowych, istotnym obszarem zastosowań jest automatyzacja zaworów, w szczególności zbieranie danych w czasie rzeczywistym.
– Na przykład, automatyczne odczyty danych z zaworów są tutaj pożądane – twierdzi Hartmann Valves.
Rozwój komponentów charakteryzuje się rosnącą tendencją do stosowania inteligentnych zaworów, mających na celu dalsze zwiększenie wydajności procesów. Celem jest osiągnięcie dokładniejszej kontroli i regulacji sposobu przetwarzania oraz transportu chemikaliów w zakładach produkcyjnych. Wysokiej jakości zawory minimalizują ryzyko wycieków, przez które niebezpieczne lub szkodliwe dla środowiska substancje mogłyby przedostać się do otoczenia. Firma Samson sygnalizuje rosnące zapotrzebowanie na inteligentne zawory wyposażone w czujniki, siłowniki, funkcje samodiagnostyki oraz możliwości komunikacji. Te zaawansowane rozwiązania umożliwiają zdalne sterowanie, predykcyjną konserwację i monitorowanie w czasie rzeczywistym, co znacząco zwiększa wydajność operacyjną.
Maksymalne bezpieczeństwo dzięki automatyzacji
Automatyzacja zaworów od dawna sprawdza się w niebezpiecznych obszarach przemysłu chemicznego.
– Pozwala to oszczędzić czas pracy, zwłaszcza w trudno dostępnych lub dużych, złożonych instalacjach – wyjaśnia Armaturen Vertrieb Alms (AVA).
W przypadku stosowania w strefach zagrożonych wybuchem zdalne sterowanie zapewnia również większe bezpieczeństwo operatorów instalacji.
– Ponieważ nasze zawory są najczęściej używane w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem w chemii lub petrochemii, instalujemy przede wszystkim siłowniki, które w przypadku awarii zasilania natychmiast powracają do wstępnie zdefiniowanej pozycji bezpieczeństwa – wyjaśnia AVA.
Niezwykle istotne jest posiadanie systemu bezpieczeństwa, który w sposób bezpieczny przerwie proces w przypadku spadku ciśnienia sterującego lub utraty zasilania elektrycznego. Przykładowo, proces napełniania kotła lub reaktora może zostać automatycznie zatrzymany – przyjmując pozycję bezpieczeństwa "zamknięte" – lub może zostać uruchomiony upust ciśnienia – przyjmując pozycję bezpieczeństwa "otwarte".
Krótkie terminy dostaw stają się coraz ważniejsze na zmieniającym się rynku. Branża zaworów reaguje: na przykład w 2023 r. AVA zainwestowała w rozbudowę powierzchni magazynowej w swojej niemieckiej siedzibie w Ratingen do 11 000 metrów kwadratowych — co stanowi ponad dwukrotność poprzedniej pojemności. Użytkownicy korzystają z krótkich terminów dostaw, co można osiągnąć dzięki utrzymywaniu dużych zapasów standardowych komponentów.
Komponenty do mediów silnie wybuchowych
W ostatnich latach Bray Europe zainwestował również na rynkach chemicznym i petrochemicznym w Europie. Inwestycje te obejmują rozwój nowej serii Cx Line. Ta linia produktów została specjalnie dostosowana do rynku chemicznego i petrochemicznego. Wszystkie produkty Cx Line posiadają cyfrową tabliczkę znamionową, która umożliwia łatwy dostęp do najważniejszych danych. Skupiono się na aspektach bezpieczeństwa, niezawodności i zrównoważonego rozwoju.
Richter Chemie-Technik również odpowiada na rosnące wymagania rynku. W tym roku firma kontynuowała rozwój swojej serii KSE. Wyściełany tworzywem sztucznym zawór kątowy bezpieczeństwa KSE 3.0 ma na celu optymalizację przepływu i konstrukcji w połączeniu z uproszczonym przechowywaniem i instalacją.
– Ta technologia zaworów poprawia wydajność systemu w dłuższej perspektywie dzięki wydajności i opłacalności – wyjaśnia Richter.
Zawór bezpieczeństwa KSE 3.0 ma termicznie przetworzoną, jednorodną wykładzinę PFA o określonej grubości. Zawór bezpieczeństwa nadaje się do gazów, par i cieczy silnie wybuchowych.
Wodór dla przemysłu chemicznego
Oprócz wydajnych komponentów i procesów, przemysł chemiczny opiera się również na wykorzystaniu zielonego wodoru i chemicznym recyklingu tworzyw sztucznych w celu dalszego zwiększenia zrównoważonego rozwoju. Aby utrzymać swoją konkurencyjność, sektor chemiczny pilnie potrzebuje wodoru jako surowca, ponieważ jest on punktem wyjścia dla ważnych łańcuchów wartości chemicznych. A także źródłem energii.
Jednakże, aby transportować wystarczającą ilość wodoru, aby zaspokoić szybko rosnący popyt, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Oznacza to, że wymagane są inwestycje w budowę rurociągów. Podsumowując, wydajne i bezpieczne zawory są potrzebne nie tylko dla zakładów chemicznych, ale także dla rurociągów. Związane z tym inwestycje otwierają ogromne możliwości dla przemysłu chemicznego pod względem osiągania celów zrównoważonego rozwoju i zwiększania konkurencyjności – a przemysł zaworów ma odpowiednie technologie do ich wdrażania. Dzięki temu każdy ma odpowiednią chemię.
Trendy i najważniejsze wydarzenia z branży zaworów można zobaczyć na targach VALVE WORLD EXPO od 3 do 5 grudnia 2024 r. w Düsseldorfie.
Źródło: Messe Düsseldorf