Jak zapewnić wolne od pyłów środowisko pracy?

Jak zapewnić wolne od pyłów środowisko pracy? Kärcher

Cząsteczki pyłów to poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie zatrudnionych osób? Jak ochronić je przed licznymi chorobami spowodowanymi pracą w środowisku o dużym zapyleniu, na przykład takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc? Na pomoc przybywa niemiecka technologia Kärcher.

Odkurzacz to podstawa. A wiadomo, że każdy odkurzacz jest tak dobry, jak jego filtr. Ale nie tylko to. Istotne jest także wyposażenie. Korzystanie z oryginalnych, specjalnie sprzętów i wyposażenia pozwala na eliminację zagrożenia. Odkurzacze NT TACT z systemem oczyszczania filtra i liczne akcesoria oferowane przez firmę Kärcher zapewniają najwyższy standard i bezpieczeństwo pracy. W ofercie mamy też profesjonalne odkurzacze przemysłowe, dedykowane zakładom produkcyjnym. Ale po kolei. Z tego tekstu dowiesz się co możemy Ci zaoferować, by w Twojej pracy było zawsze bezpiecznie.

Pył to cząsteczki ciała stałego o zróżnicowanej wielkości i różnym pochodzeniu, które są zawieszone w gazie. Potocznie pyłem nazywa się wszelkie substancje, które zanieczyszczają powietrze. Są to zwykle pozostałości procesu spalania, ścierania lub kruszenia substancji stałych, takich jak minerały nieorganiczne, organiczne oraz metale. Są one podstawowym czynnikiem szkodliwym występującym w budowlanym środowisku pracy. Działanie pyłów na organizm osoby zatrudnionej może być przyczyną wielu chorób, w tym pylicy płuc i nowotworów.

czyszczenie maszyny

Pyły klasyfikuje się według skali MAC (maximum allowable concentration – maksymalne dopuszczalne stężenie). Wartości oznaczają maksymalne dopuszczalne stężenie pyłu na stanowisku pracy. Są to wartości wyrażone w mg/m³, które nie powodują uszczerbku na zdrowiu w wypadku pracy przez ok. 8 godzin dziennie. Im mniejsza wartość MAC, tym bardziej szkodliwy jest dany rodzaj pyłu.

Według międzynarodowej normy EN/IEC 60335-2-69 odkurzacze są podzielone na trzy klasy: L (low – niski), M (medium – średni) oraz H (high – wysoki), w zależności od rodzaju pyłu i jego koncentracji na stanowisku pracy.

Pyły Klasy L – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 1%. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest charakterystyczny dla branży stolarskiej i drobnych prac remontowo-budowlanych. Zalicza się tu proste i niegroźne pyły, które powstają w gospodarstwach domowych, oraz takie materiały jak piasek, żwir i ziemia.

Pyły Klasy M – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,1%. Mają go bardzo groźne dla zdrowia pyły powstałe przy szlifowaniu drewna, materiałów drewnopochodnych, podkładów, wypełniaczy, betonu, gipsu, farb, lakierów. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko odpowiednio przeszkolone osoby, wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej.

Pyły Klasy H – maksymalny współczynnik przepuszczania pyłu poniżej 0,005%. Klasa ta przeznaczona jest do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, w których powstają pyły rakotwórcze oraz zawierające drobnoustroje chorobotwórcze pochodzące z azbestu, pleśni, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu i ołowiu.

czyszczenie powierzchni

Mądry Polak przed szkodą, czyli lepiej zapobiegać

Jest wiele różnych metod zapobiegania powstawaniu pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, mamy możliwość nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki noszeniu odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

W ekstremalnych warunkach pracy doskonałą ochroną przed wdychaniem różnego rodzaju pyłów niebezpiecznych zapewni także odpowiedni odkurzacz.

Odpowiedni, to znaczy jaki? Odpowiedzią na liczne wymagania branży budowlanej jest nowa, udoskonalona klasa odkurzaczy NT TACT. System TACT to znana już na rynku, opatentowana przez Kärcher technologia automatycznego oczyszczania filtra, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie pochłaniać duże ilości drobnego pyłu bez zmniejszania siły ssącej. Jak to jest możliwe? W stałych odstępach czasu filtr jest automatycznie przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza zwrotnego. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości, a użytkownik urządzania nie wdycha szkodliwych pyłów.

Obecnie na rynku pojawiła się nowa klasa odkurzaczy wyposażonych w ulepszony system TACT. Teraz działa on jeszcze skuteczniej. Co do sprzętu i akcesoriów, zrobiliśmy wszystko by zapewnić, aby praca była szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza. Innowacyjne elementy są zintegrowane z turbiną i systemem filtrowania. Nasze przełomowe filtry z wkładam PTFE chronią zdrowie milionów użytkownicy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

czyszczenie powierzchni

Odkurzacz to nie wszystko

Aby praca przebiegała sprawnie i była bezpieczna, nie można zapomnieć o wyposażeniu, akcesoriach, ssawkach, wężach oraz oczywiście o workach filtracyjnych. Tylko pracując oryginalnym osprzętem masz gwarancję, że sam odkurzacz spełni swoją funkcję. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ tylko oryginalne akcesoria są perfekcyjnie dopasowane do urządzeń. Nie ma szczelin czy szpar, którymi mogłoby dostawać się powietrze, co osłabia znacząco siłę ssącą i zmniejsza skuteczność pracy odkurzaczem.

Rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest akcesorium, też jest istotny. W przypadku oryginalnych akcesoriów jest ono najwyższej jakości i przez to wytrzymałości. To samo dotyczy worków filtracyjnych i filtrów. Są one doskonale dopasowane i przez to gwarantują stu procentową skuteczność. W przypadku osprzętu nieoryginalnego zmniejszamy możliwości swojego urządzenia i to znacząco. Nie ma więc sensu, gdy już decydujemy się na oryginalny sprzęt, nie wykorzystać jego pełnej mocy i możliwości. Dodatkowo tylko korzystając z oryginalnych akcesoriów mamy gwarancję zachowania norm filtracji i pełnego  bezpieczeństwa pracy.

Nie ma najmniejszego sensu kupowanie nomen omen „kota w worku”. Nieoryginalne worki, filtry czy akcesoria nie dają Ci żadnej gwarancji skuteczności. Nie wiesz, jak zostały wyprodukowane, nie towarzyszyły temu z pewnością badania, testy, budowa prototypów, nasza wiedza materiałoznawcza i dekady doświadczenia, jak ma to miejsce w przypadku, gdy to my tworzymy te akcesoria dla Ciebie.

Jakie rodzaje filtrów stosować i kiedy?

Membrana
Membrana może współpracować z systemem TACT. Nadaje się do sprzątania zgrubnych zanieczyszczeń, zanieczyszczeń włóknistych lub takich, które z łatwością mogą uszkodzić filtr główny np. wióry drewniane.

Worek
Z workiem pracujemy bez systemu TACT, który mógłby go rozerwać. Worek sprawdzi się  podczas zbierania większych ilości kłopotliwych zanieczyszczeń, które mogłyby zakleić filtr, np. zanieczyszczenia kłaczkowate, styropian, wełna mineralna, drobne i nieostre opiłki metali.

Filtr specjalistyczny (poniżej rodzaje i specyfikacja tych filtrów)

Najlepsze w każdej klasie

Kod kolorów w filtrach do odkurzaczy oznacza bezpieczeństwo prawidłowego doboru do danego zastosowania. Nasze filtry są oznaczone kolorami, aby wskazać ich zastosowanie. Brąz oznacza pył drzewny i włóknisty. Kolor czerwony oznacza HEPA. Czarny oznacza najtrudniejsze aplikacje. Niebieski oznacza, że można ich używać wszędzie. A zielony oznacza suchy pył.

Poniżej przedstawiamy korzyści, jakie daje każdy z nich:

Zielony – płaski filtr falisty – do pracy na sucho
Te filtry papierowe są doskonałym wyborem do suchych aplikacji i optymalne pod względem kosztów. Mogą być stosowane we wszystkich jednosilnikowych modelach NT Tact i Ap. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi 99,9%. 
Wysoka moc ssania przy odkurzaniu drobnego pyłu oraz wysoka szybkość zatrzymywania pyłu to „supermoc” zielonego filtra. Co prawda można nim odsysać ciecze, jednakże należy go później osuszyć.
Klasa filtracji tego filtra to: M+L.

Czerwony – płaski filtr falisty – HEPA
Jest to pierwszy zmywalny filtr H do odkurzaczy na sucho-mokro. Dostępny wyłącznie w Kärcher. 
Jego gwarantowany stopień filtracji pyłu: 99,995% (HEPA). Nadaje się do zadań specjalnych takich jak odkurzania niebezpiecznych i wybuchowych pyłów.
Nowy filtr H PTFE jest pierwszym na rynku zmywalnym filtrem H. Umożliwia to odkurzanie dużych ilości drobnego pyłu bez worka filtracyjnego. To innowacyjne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie warunki są naprawdę trudne. Warto pamiętać, iż do odkurzania niebezpiecznych pyłów wymagany jest zestaw bezpiecznych filtrów lub worek na odpady.
Klasa filtracji tego filtra to: H.

Czarny – płaski filtr falisty – PTFE
Filtr PTFE jest najlepszym rozwiązaniem filtracyjnym do zastosowań, które generują dużą ilość pyłu, np. szlifowanie świeżego betonu lub praca przy tonerach. Może być stosowany we wszystkich modelach jednosilnikowych NT Tact i Ap. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi: 99,9%.
Do jego głównych zalet należą: odporność na wilgoć i gnicie, opłacalność kosztowa, dzięki dłuższej żywotności, gwarantowana wysoka moc ssania (bez zatykania!).
Klasa filtracji: M+L

Niebieski – płaski filtr falisty – do pracy na sucho/mokro
Te filtry PES (standardowe wyposażenie naszych nowych odkurzaczy NT Tact) potrafią naprawdę wiele i zapewniają doskonałe wyniki zarówno przy pracy na mokro, jak i na sucho. Gwarantowany stopień filtracji pyłu wynosi: 99,9%.
Klasa filtracji tego filtra to: M+L

Stawiając na sprawdzoną niemiecką technologię, uporasz się z problemem zapylenia i stworzysz przyjazne, bezpieczne środowisko pracy. Nie warto eksperymentować, stawka, jaką jest zdrowie, jest zbyt wysoka. Zaufaj ekspertowi – firmie, która od dekad prezentuje najnowsze rozwiązania i zna się na czyszczeniu jak nikt inny. 

Artykuł sponsorowany (Kärcher)

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)

Profil Firmy

Kärcher Sp. z o.o. (Kaercher)