KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty zacieśnią współpracę

Grupa Azoty
Reklama
Reklama

KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny na rzecz współpracy w obszarze badawczo-rozwojowym. To zapowiedź synergii przemysłu chemicznego oraz górniczo-hutniczego na światowym poziomie.

Porozumienie o współpracy dotyczy rozwoju technologii w obszarze przetwórstwa surowców mineralnych metodami fizycznymi, chemicznymi i termicznymi. Obie spółki to międzynarodowi liderzy w swoich branżach.

Reklama

KGHM to jedyny w Europie producent renu i nadrenianu z własnych zasobów. Znajdujemy się także w czołówce globalnych producentów miedzi i srebra. Jesteśmy zainteresowani szerokimi możliwościami zastosowania naszych produktów. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, które będą mogły zostać wykorzystane w ciągu technologicznym Polskiej Miedzi. Przemysł górniczo-hutniczy i chemiczny uzupełniają się wzajemnie. Liczę na to, że nasza współpraca pozwoli optymalnie wykorzystać potencjał ważnych dla gospodarki kraju spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Mimo iż polski sektor chemiczny rozwija się szybciej niż średnia dla przemysłu krajowego, wymaga on nieustannego umacniania pozycji konkurencyjnej. Projekt współpracy pomiędzy Grupą Azoty i KGHM jest w tym kontekście nadzwyczaj obiecujący i wykorzystuje szerokie możliwości synergii przy wytwarzaniu, przetwórstwie, a także odbiorze surowców. W Grupie Azoty nowoczesność rozumiemy nie tylko jako budowę i uruchamianie instalacji produkcyjnych, ale także jako poszukiwanie synergii, łączenie inicjatyw, potencjałów i koncepcji dla maksymalizacji efektów pracy, zysków i siły całej polskiej gospodarki – mówi dr Wojciech Wardacki , prezes zarządu Grupy Azoty.

Chemia to obecnie prawie 17% wartości produkcji sprzedawanej w Polsce. Przemysł chemiczny to też znaczny udział w PKB kraju i duża część polskiego eksportu, wynosząca w 2016 r. ponad 80 mld zł. Polski segment chemiczny rozwija się szybciej niż średnia dla polskiego przemysłu. Rozwój gospodarki krajowej nierozerwalnie związany jest z kondycją przemysłu chemicznego – średnioroczne tempo wzrostu produkcji sprzedanej segmentu chemicznego w Polsce w latach 2010–2016 to 5,7% wobec 3,8% wzrostu przemysłu ogółem. Sektor chemiczny odgrywa zatem kluczową rolę w kształtowaniu poziomu nakładów inwestycyjnych w przemyśle ogółem.

Reklama

Współpraca obejmie m.in. obszary wytwarzania katalizatorów z udziałem renu, którego dodatek wzmocni działanie katalizatora, a tym samym polepszy parametry prowadzonych procesów, zastosowania litu w materiałach katodowych czy testowania metod fizykochemicznych wzbogacania surowców mineralnych.

Wspólne działania obejmą także weryfikację parametrów makroekonomicznych możliwości zagospodarowania złóż magnezytu oraz testowanie środków przeciwpylnych i antyzbrylaczy o wysokiej biodegradowalności w należącym do KGHM Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Grupa Azoty należy do ścisłego grona grup kapitałowych działających w branży nawozowo-chemicznej, zajmując drugą pozycję w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych na scenie europejskiej.

Zarówno Grupa Azoty, jak i KGHM Polska Miedź dysponują odpowiednią wiedzą oraz zapleczem infrastrukturalnym, które umożliwią prowadzenie prac badawczych w warunkach przemysłowych. Testowanie technologii w środowisku docelowym to gwarancja miarodajnych efektów. Porozumienie podpisano 16 listopada 2017 r. w Rzeszowie podczas Kongresu 590 – Uwolnijmy polski potencjał.

Źródło: KGHM

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama