Kolejny projekt badawczy Globemy - MGrid

Globema
Reklama
Reklama

Globema pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem MGrid, czyli systemem wspomagania projektowania i sterowania pracą wielonośnikowych mikrosieci energetycznych.

W listopadzie 2012 roku, po podpisaniu umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Globema otrzymała dofinansowanie na opracowanie innowacyjnego rozwiązania MGrid - Systemu wspomagania projektowania i sterowania pracą wielonośnikowych mikrosieci energetycznych. Projekt będzie realizowany w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Mikrosieć to rodzaj sieci dystrybucyjnej (najczęściej niskiego napięcia) o charakterze lokalnym, która łączy odbiory, źródła i opcjonalnie zasobniki energii elektrycznej. Jest ona powiązana z systemem elektroenergetycznym i najczęściej pracuje w powiązaniu z nim. Może jednak pracować samodzielnie, jako samowystarczalna wyspa. MGrid ma umożliwić użytkownikom mikrosieci zmniejszenie kosztów ich działalności przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności zasilania.
MGrid będzie zbudowany w oparciu o najnowsze technologie informatyczne, w tym techniki systemów informacji przestrzennej GIS, a jego podstawowe funkcje to:
· wspomaganie procesu projektowania mikrosieci energetycznej i planowania jej rozwoju poprzez zastosowanie narzędzi prognostycznych, analitycznych, symulacyjnych i optymalizacyjnych;
· sterowanie optymalne pracą wielonośnikowej mikrosieci energetycznej zgodnie z założoną funkcją celu i na podstawie wyznaczonych prognoz konsumpcji i produkcji energii elektrycznej;
· wsparcie spełnienia wymogów uczestnictwa w nowoczesnym rynku energii.

Reklama

Celem części badawczej projektu (badań przemysłowych i prac rozwojowych) jest pozyskanie wiedzy i opracowanie szeregu metod, które następnie będą zaimplementowane w systemie informatycznym oraz opracowanie platformy informatycznej wykorzystującej innowacyjną technologię.

Projekt MGrid będzie realizowany przez 2 lata, począwszy od stycznia 2013 roku, w Centrum Rozwoju Oprogramowania - jednostce badawczo-rozwojowej Globemy. W ramach projektu przewidziana jest współpraca z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama