Linc-cut S – przemysłowy portal do cięcia plazmowego CNC – wypalarka

Linc-cut S – przemysłowy portal do cięcia plazmowego CNC Figel

Plazma nazywana jest czwartym stanem skupienia, czyli zjonizowaną materią, która w swojej strukturze przypomina gaz. Strumień plazmowy przewodzi prąd elektryczny, który po osiągnięciu odpowiedniego natężenia emituje ciepło w granicach kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, co umożliwia nam przecięcie stali.

Cięcie plazmowe pojawia się w szeroko pojętym przemyśle metalurgicznym – zaczynając od małych warsztatów po wielkie zakłady produkcyjne. Ta metoda cięcia umożliwia pracę z różnymi grubościami arkuszy blach, oferując szeroki wachlarz urządzeń od cięcia ręcznego po zmechanizowane.

Ręczne przecinarki plazmowe mają wiele zastosowań. We wprawnych rękach będą urządzeniem wszechstronnym i dla wielu wystarczającym. Co jednak w przypadku, kiedy wymagana jest większa precyzja cięcia i powtarzalność wycinanych elementów? Jest i na to rozwiązanie. W naszym artykule skupimy się na prostej ścieżce mechanizacji procesu cięcia.

Mechanizacja procesu cięcia

Cięcie zmechanizowane – czym ono jest?

Pojawia się wszędzie tam, gdzie osiągnięcie dużej dokładności cięcia jest niemożliwe lub trudne do uzyskania przez człowieka. Z pomocą przychodzą portale do cięcia, takie jak na przykład Linc-cut S od firmy Lincoln Electric.

Dzięki zastosowanym technologiom, korzystanie z urządzenia daje wiele możliwości. Po określeniu grubości oraz gatunku stali, urządzenie samo dobiera nam odpowiednie parametry. Natomiast korzystanie z nestingu ogranicza zużycie materiału.

>>Zobacz więcej nt. przecinarek plazmowych Linc-cut S<<

Użytkowanie jest łatwiejsze, niż się wydaje

Można pomyśleć, że obsługa takiego portalu jest skomplikowana i wymaga zatrudnienia wprawnego operatora. Nic bardziej mylnego, ponieważ Linc-cut S obsługiwany jest za pomocą ekranu dotykowego 16/9, a interfejs jest prosty i intuicyjny.

Dodatkowo urządzenie może działać w dwóch trybach – cięcia i testu. Dzięki temu, przed rozpoczęciem pracy, możemy „na sucho” sprawdzić jego działanie. Po ewentualnej kolizji lub innym nieoczekiwanym zdarzeniu, możemy rozpocząć proces od momentu, w którym został przerwany. Jest to niezwykła oszczędność czasu, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonego operatora.

ekran sterowania procesu cięcia plazmą
Linc-cut S – bilioteka kształów standardowych

Portal plazmowy ułatwia pracę poprzez takie usprawnienia, jak:

  • automatyczna regulacja wysokości – pomaga utrzymać stałą odległość pomiędzy palnikiem a płytą;
  • elektryczne wykrywanie płyty – dokładny proces, zapewniający odpowiednią wysokość palnika podczas startu, co skutkuje optymalnym przebijaniem, lepszą jakością cięcia oraz większą żywotnością części eksploatacyjnych; 
  • automatyczna regulacja uwzględniająca zużycie materiałów eksploatacyjnych – dobra i stabilna jakość cięcia przez cały okres trwałości materiałów eksploatacyjnych palnika;
  • „inteligentne” wykrywanie płyty – odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, co powoduje oszczędność czasu.

Linc-cut S jest kompletnym zestawem, który składa się ze źródła prądu, stołu wodnego, sterownika i wszechstronnego oprogramowania z przyjaznym interfejsem. Jest to swoisty zestaw pod klucz, wystarczy zapewnić mu stały dostęp do prądu oraz do czystego i suchego powietrza.

źródło lasera
Linc-cut S – palnik

Konfiguracja łatwiejsza, niż się wydaje

Stół nie wymaga większych przygotowań przed instalacją. Wystarczy równa posadzka betonowa. Osadzony na regulowanych nóżkach portal z łatwością można wypoziomować a jeśli sytuacja będzie tego wymagała, możliwe jest jego przeniesienie w inne miejsce.

Powierzchnia potrzebna do obsługi maszyny to zaledwie 2,4x4,2 m, więc nie zajmuje ono dużo miejsca w zakładzie pracy.

Różnorodne zastosowania stołu Linc-cut S

Parametry techniczne portalu

Stół wyposażony jest w 125-amperowe źródło prądu, które umożliwia nam cięcie blach ze stali węglowej i nierdzewnej o grubości do 20 mm oraz znakowanie plazmowe. Ponadto jest opcja doposażenia w punktak pneumatyczny, także umożliwiający znakowanie.

grawerowanie
Linc-cut S umożliwia znakowanie

Powierzchnia robocza stołu wynosi 1,5x3 m, natomiast zastosowanie wody powoduje zatrzymanie pyłu powstałego podczas cięcia.

stół roboczy portalu plazmowego
Linc-cut S umożliwia wycinanie krat

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Portal jest szczególnie przydatny w momencie, kiedy chcemy wyciąć bardziej skomplikowane kształty, zwłaszcza takie, które składają się z łuków, czy posiadają otwory. Możemy zawsze skorzystać z listy 36 konfigurowalnych, standardowych kształtów. Jednak biblioteka kształtów nas nie ogranicza, gdy potrzebujemy czegoś mniej typowego, możemy to zaimportować lub przygotować rysunek w dedykowanym do tego programie CAD/CAM.

wycięty element
Cięcie skomplikowanych kształtów na Linc-cut S

Oszczędności związane z pracą z Linc-cut

Proces cięcia plazmowego na portalu CNC generuje mniejsze zużycie części eksploatacyjnych i większą kontrolę nad parametrami, niż cięcie ręczne. Nesting powoduje bardziej optymalne wykorzystanie arkuszy blachy, dzięki czemu uzyskamy znacznie mniejszą ilość odpadów. Ponadto jakość cięcia zmechanizowanego jest znacznie lepsza i dokładniejsza od cięcia ręcznego, przez co uzyskane krawędzie są gładsze i nie wymagają dalszej obróbki.

Można sobie zadać pytanie, po co kupować takie urządzenie, jeśli można zlecić komuś wycięcie określonych kształtów i zaoszczędzić. Jest to jednak rozwiązanie obarczone ryzykiem utraty kontroli nad częścią procesu produkcji. Trudniej jest dotrzymać terminów i utrzymać stały poziom jakości wykonania. Firma staje się mniej elastyczna i droższa, ponieważ do finalnego kosztu wyrobu należy doliczyć marżę wykonawcy.

>>Zobacz więcej nt. przecinarek plazmowych Linc-cut S<<

Podsumowując, portal do cięcia plazmowego Linc-cut S jest rozwiązaniem nowoczesnym, chociaż prostym w obsłudze. Jego zakup nie wiąże się ani z dużymi nakładami na przygotowanie miejsca pod jego ustawienie w zakładzie pracy, ani też z dodatkowym zatrudnieniem doświadczonego operatora. 

Jest to kompletny zestaw od jednego producenta, co ułatwia ewentualny serwis, czy szkolenie z obsługi. Stół można przemieszczać a ilość i rodzaj wycinanych kształtów jest praktycznie nieograniczona, co pozwala dostosowywać Linc-cut S pod swoje potrzeby. Czyni to zeń odpowiednie rozwiązanie dla wielu firm.

Artykuł sponsorowany Figel