LOTOS przejmuje udziały w kolejnych złożach w Norwegii

Lotos
Reklama
Reklama

Spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS zawarła z ExxonMobil Exploration and Production Norway umowę dotyczącą nabycia pakietu aktywów na polu gazowym Sleipner, zlokalizowanym w norweskiej strefie Morza Północnego.

Średnia wielkość produkcji z przejętych złóż (przypadająca na LOTOS Norge) wynosi 16 tys. boe/d, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie) w 2015 r. Tym samym LOTOS zwiększy ponad dwukrotnie swoje dzienne wydobycie do ok. 28 tys. boe/d i przekroczy ustalony na koniec 2015 r. cel strategiczny, który wynosi 24 tys. boe/d.

Reklama

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki LOTOS Norge z wykorzystaniem efektu odmrożenia tarczy podatkowej, bez konieczności pozyskania finansowania zewnętrznego – komentuje Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia Grupy LOTOS S.A. oraz prezes LOTOS Petrobaltic.

Szacunkowa cena zakupu pakietu złóż wynosi 160 mln USD. W przeliczeniu na baryłkę rezerw typu 2P (tj. pewnych i prawdopodobnych) to 7,7 USD.

Przejęty przez LOTOS Norge pakiet obejmuje udziały w polu gazowym Sleipner i składa się z 15% udziałów w złożach produkcyjnych: Slepiner Ost, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke. Operatorem na wszystkich ww. złożach jest koncern Statoil. Udziałowcami w ww. złożach oprócz LOTOS Norge są koncerny Total i Exxon Mobil.

Na wydobycie na przejętych złożach w 70% składa się gaz ziemny a w 30% kondensat, czyli lekka ropa naftowa, przeznaczona m.in. do produkcji benzyn i gazu LPG.

Reklama

Rezerwy wydobywalne złóż produkcyjnych, przypadające na przejęte przez LOTOS Norge udziały, w kategorii rezerw 2P kształtują się na poziomie 20,8 mln boe, (tj. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Na koniec III kw. 2015 stan rezerw 2P, należących do LOTOSU, wynosił 51,8 mln boe. Po zrealizowaniu transakcji rezerwy LOTOSU wzrosną do 72,6 mln boe (+40%).

Nabyty przez LOTOS Norge pakiet obejmuje dodatkowo 28% udział w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. Rozpoczęcie produkcji z tego złoża planowane jest na 2020 rok.

Sleipner stanowi jeden z kluczowych hubów gazowych (tj. centrów dystrybucji) na norweskim szelfie kontynentalnym i jest połączone jest system gazociągów z Europą kontynentalną oraz Wielką Brytanią.

Umowa zakupu udziałów została zawarta pod warunkami zawieszającymi m.in. uzyskania wymaganych zgód administracyjnych w Norwegii. Warunki zawieszające muszą być spełnione w terminie pozwalającym na zamknięcie transakcji do końca 2015 roku. Zamknięcie transakcji planowane jest na grudzień 2015 roku.

Źródło: Lotos

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama