Magnetyczny system pomiarowy MPI od Elesa+Ganter

Magnetyczny system pomiarowy MPI od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Wskaźniki położenia są używane w celu wykonania pomiaru liczbowego pozycji osiągniętej podczas regulacji, która jest efektem działania różnych czynników, np. uderzenia, przepływu, pojemności lub zmiennej prędkości. System pomiarowy MPI, bazujący na czujniku magnetycznym, składa się ze wskaźnika położenia MPI-15 oraz liniału magnetycznego M-BAND-10 i może służyć zarówno do pomiarów liniowych, jak i kątowych.

Wskaźnik położenia MPI-15 składa się z magnetycznego czujnika położenia, połączonego przewodem z wielofunkcyjnym wyświetlaczem LED. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii, tj. baterii 1.5 VDC, której obudowa jest instalowana poza  wyświetlaczem. Rozwiązanie takie eliminuje konieczność demontażu wyświetlacza w przypadku wymiany baterii.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Wskaźnik MPI-15 umożliwia odczyt mierzonych wartości zarówno w absolutnym, jak i przyrostowym trybie pracy. Możemy też w nim ustawić jednostki miary (milimetry, cale, stopnie), jak również kierunek przyrostu wartości i dokładność jej odczytu.

Pamięć buforowa wyświetlacza zachowuje ustawione parametry pracy w trakcie wymiany baterii. Liniał magnetyczny M-BAND-10 pomaga w określeniu położenia czujnika magnetycznego. Dzięki warstwie taśmy samoprzylepnej możemy go łatwo zamocować na wybranym podzespole maszyny. Dodatkowa taśma ochronna zabezpiecza powierzchnię liniału przed uszkodzeniem.

W trakcie pomiaru położenia czujnik magnetyczny przemieszcza się ponad liniałem magnetycznym bez jakiegokolwiek kontaktu z nim. Rozwiązanie takie nie posiada współpracujących, zużywających się elementów, unikamy więc konieczności ich konserwacji. Bezdotykowa współpraca czujnika z liniałem umożliwia też kompensację nierówności powierzchni jego mocowania. Odległość między czujnikiem a liniałem magnetycznym nie powinna jednak przekraczać 2.5 mm.

Dodatkowo układ odporny jest na działanie wibracji, kurzu, smarów i innych zabrudzeń.
 
Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę