Uchwyt z zamkiem – GN 115.7 od Elesa+Ganter

Uchwyt z zamkiem – GN 115.7 od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Elesa+Ganter oferuje bardzo szeroki wybór zarówno zamków, jak i uchwytów. Zazwyczaj produkty te stosuje się w tych samych aplikacjach jednak, jako osobne elementy. Z tego właśnie powodu powstał innowacyjny produkt – uchwyt z zamkiem – łączący obie wspomniane funkcje, chwyt w kształcie litery „U” ze zintegrowanym zamkiem GN 115.7. W porównaniu do najczęściej stosowanego rozwiązania, jakim jest oddzielna instalacja zamka i uchwytu, GN 115.7 pozwala zaoszczędzić przestrzeń na drzwiach/osłonie, a sam montaż jest mniej pracochłonny.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Uchwyt, będący jednocześnie korpusem zamka, charakteryzują się wysoką estetyką i ergonomią. Wykonany jest z odlewu cynkowego, pokrytego warstwą żywicy epoksydowej w kolorze srebrnym lub czarnym. Pozostałe części metalowe są ocynkowane.

Wkładka zamka dostępna jest w pięciu standardowych wykonaniach, tj. z gniazdem:

  • DK, trójkątnym (DK7).
  • VK7, kwadratowym A/F7.
  • VK8, kwadratowym A/F8.
  • VDE, dwuskrzydłowym.
  • SCH, podłużnym.

Mechanizm zamykający pracuje bardzo precyzyjnie i jest odporny na drgania, czy wibracje. Rygle zamykające dostępne są w 22 rozmiarach, dzięki czemu GN 115.7 znajduje zastosowanie w aplikacjach, gdzie szerokość ramy drzwi/osłony wynosi od 4 do 50 mm.

Operacja zamykania polega na obrocie kluczem o 90°. Podczas tego ruchu rygiel wykonuje również obrót, a jego specjalnie wyprofilowana końcówka zapewnia łatwe i pewne zamknięcie.

Uchwyt z zamkiem GN 115.7 jest bardzo uniwersalny w swoim zastosowaniu. Zapewnia to specjalna podkładka pozycjonująca, którą to użytkownik determinuje jeden z czterech zakresów ruchu rygla zamykającego (rys.1). Podkładka ta jest demontowalna, dzięki czemu w razie potrzeby można wybrać inny zakres ruchu. Powyższe rozwiązanie techniczne sprawia, iż GN 115.7 może być mocowany z każdej strony drzwi/osłony zarówno w pionie jak i w poziomie.

Rys.1. Zakres ruchu rygla zamykającego w zależności od położenia podkładki pozycjonującej

Kolejną przewagą w porównaniu do innych rozwiązań jest łatwość montażu. Uchwyt z zamkiem GN 115.7 ze względu na swoją konstrukcję wymaga wykonania jedynie dwóch otworów w drzwiach/osłonie. Pierwszy o średnicy 22+0,3 mm, drugi o średnicy 6,8+0,2 mm. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ osobno montowany zamek wymaga otworu o specjalnym kształcie, zabezpieczającym korpus przed obrotem. Wykonanie takiego otworu bez odpowiednich narzędzi jest dużo bardziej czasochłonne.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę