Zawias z regulacją siły otwarcia CFU-RA od Elesa+Ganter

Zawias z regulacją siły otwarcia CFU-RA od Elesa+Ganter Elesa+Ganter

Elesa+Ganter rozszerzyła asortyment zawiasów o nowy model serii CFU-RA. Nowe zawiasy wyróżniają się unikalną konstrukcją, umożliwiającą regulację siły potrzebnej do otwarcia i zamknięcia drzwi. Dodatkowo, innowacyjne zawiasy CFU-RA oferują opcję blokady w wybranej pozycji, co czyni je doskonałym wyborem w przypadku konieczności kontrolowania ruchu np. klap osłonowych czy drzwi.

W Elesa+Ganter zawsze kierujemy się potrzebami naszych Klientów. Dokładnie je analizujemy i na ich podstawie kreujemy naszą ofertę. Rozwój nowego zawiasu serii CFU-RA był bezpośrednio inspirowany tą filozofią. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, która umożliwia regulację siły otwierania i zamykania oraz opcji blokady w pożądanej pozycji, oferujemy rozwiązanie idealnie dostosowane do specyficznych wymagań użytkowników. Jesteśmy przekonani, że nasze zawiasy CFU-RA, wykonane z wytrzymałego SUPER-technopolimeru i wyposażone w opatentowany system regulacji, znajdą zastosowanie w wielu branżach, pomagając w kontroli ruchu drzwi, klap osłonowych i innych elementów konstrukcyjnych – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Zawiasy CFU-RA są wykonane z bardzo wytrzymałego SUPER-technopolimeru, którego właściwości powodują, że obciążenia robocze pojedynczego zawiasu mogą sięgać nawet 900N. Montaż odbywa się poprzez otwory pod śruby z łbem cylindrycznym. Zawias dostępny jest w jednym rozmiarze 67x55mm. Zakres obrotu zawiasu to maksymalnie 270° – pomiędzy 0° i -90° oraz pomiędzy 0° i 180°.

Rys.1 Zawias CFU-RA montaż
Rys.2 Zawias CFU-RA zakres pracy

Sposób regulacji siły oporu został opatentowany przez Elesa. Regulacja odbywa się poprzez obracanie specjalnej śruby, umieszczonej w osi zawiasu. Zastosowanie w konstrukcji zawiasu specjalnie zaprojektowanych detali takich jak: stożkowy element cierny, element rozprężny oraz śruba regulacyjna pozwala w kontrolowany sposób zwiększać lub zmniejszać opór w ruchu zawiasu w obu kierunkach (Rys. 2). Maksymalny moment oporowy wynosi około 5 Nm – jest to wartość przybliżona, uzyskana po dokręceniu śruby regulacyjnej momentem siły ok. 3 Nm.

Rys. 3 Budowa zawiasu CFU-RA

Zawiasy z regulacją siły otwarcia typu CFU-RA, to kolejne unikatowe rozwiązanie w grupie elementów zabudowy. Dodatkowa funkcjonalność pozwala przygotować drzwi do płynnej pracy, a razie konieczności (po odpowiedniej regulacji) zawias można zablokować w żądanym położeniu lub ustawić tak, aby jego otwarcie wymagało znacznej siły. Ponadto w przypadku klap, osłon czy pokryw otwieranych w osi poziomej (do góry), istnieje możliwość dobrania odpowiedniej ilości zawiasów i ich oporu tak, aby powstrzymać samoczynne opadanie wspomnianych elementów. Rozwiązanie takie upraszcza konstrukcję, eliminując konieczność stosowania dodatkowych blokad lub np. sprężyn gazowych, podtrzymujących klapy w pozycji otwartej. Nowy zawias idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie na czas serwisu klapy lub drzwi muszą pozostać otwarte.

Źródło: Elesa+Ganter
 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę