Moduły liniowe bardziej uniwersalne niż prowadnice liniowe

Moduły liniowe bardziej uniwersalne niż prowadnice liniowe AXE Group

Moduły liniowe to urządzenia kompaktowe, łączące bardzo wiele istotnych cech dotyczących przesuwu liniowego. Mają one większą sztywność i mogą przenosić znacznie większe obciążenia niż zwykłe prowadnice liniowe. Dają również możliwość budowy skomplikowanych układów wieloosiowych, w których przesuwy mogą być realizowane w jednym czasie w różnych płaszczyznach. Cechy te sprawią, że moduły liniowe są niezwykle uniwersalne i znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

  • Każdy moduł liniowy składa się z obudowy, napędu oraz systemu prowadzącego.
  • Napęd modułu może być realizowany przez pasek, śrubę, listwę zębatą lub silnik liniowy.
  • Realizowane na zamówienie moduły liniowe mogą być różnie wyposażone, posiadać różne długości i inne parametry.

>>Kierunki rozwoju modułowych prowadnic liniowych<<

Można wyróżnić trzy podstawowe części w budowie modułu liniowego: obudowę, zespół napędowy oraz system prowadzący. Obudowa jest najczęściej wykonana z aluminium, co gwarantuje dużą sztywność oraz daje możliwość przenoszenia dużych obciążeń. W zależności od potrzeb napęd może być realizowany przez pasek, śrubę, listwę zębatą lub silnik liniowy.

Napęd modułu liniowego

Najczęściej spotykanym napędem (ze względu na cenę) jest pasek zębaty. Może on przenosić dosyć duże przyspieszenia i być stosowany w długich przesuwach, a jednocześnie jest praktycznie bezobsługowy. Jego minusem jest jednak konieczność stosowania przekładni oraz mała precyzja i powtarzalność ruchu. Aby je zwiększyć, warto zastosować śrubę, która dodatkowo zwiększy sztywność całego układu. Wadą śruby jest jednak ograniczona prędkość obrotowa, a tym samym prędkość przesuwu. Śrubę podczas pracy należy smarować; nie nadaje się również do stosowania w długich elementach.

Listwa zębata teoretycznie daje możliwość nieograniczonego przesuwu, przenosi duże obciążenia dynamiczne oraz gwarantuje największą sztywność. Również wymaga jednak smarowania, a dodatkowo ma małą precyzję pozycjonowania i powtarzalność. 

Mało popularnym rozwiązaniem ze względu na wysoką cenę jest napęd realizowany przez silnik liniowy. Posiada on bardzo wiele zalet: osiąga bardzo duże przyspieszania, jest praktycznie bezobsługowy, teoretycznie ma nielimitowaną długość przesuwu oraz gwarantuje bardzo wysoką precyzję pozycjonowania i dużą powtarzalność. Jedyną jego wadą jest brak funkcji hamowania/blokowania, co może być kluczowe w aplikacjach pracujących pionowo.

System prowadzący składa się najczęściej z prowadnic liniowych oraz rolek. System oparty na prowadnicach liniowych przenosi duże obciążenia i posiada dużą sztywność. Natomiast jego wadą może być prędkość maksymalna wynosząca 5 m/s. Rolki dają prędkości przesuwu aż do 15 m/s, a do tego są tańsze w eksploatacji, szczególnie przy długich przebiegach. Posiadają natomiast możliwość przenoszenia stosunkowo niewielkich obciążeń.

>>Prowadnice liniowe dla wysokiej precyzji i płynności ruchu<<

Moduł liniowy w wersji… modułowej

Moduły są budowane w większości na zamówienie klienta, czyli każdy może być inaczej wyposażony, posiadać różne długości i inne parametry. Dzięki temu użytkownik końcowy otrzymuje produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Takie podejście może nastręczać pewnych kłopotów przy projektowaniu, ponieważ konstruktor urządzenia musi przewidzieć wiele aspektów. Problematyczna może być również późniejsza wymiana takiego modułu. Jest to bowiem część podlegająca normalnemu zużyciu. Po bardzo długiej pracy (np. kilkunastu latach) może okazać się, że dany produkt nie jest już dostępny w sprzedaży, a zastąpienie go innym wymaga przeróbek na maszynie.

Ciekawą alternatywę i remedium na tego typu problemy proponuje firma NTN-SNR – producent modułów o nazwie AXE. Moduły te w danym rozmiarze mają kilka standardowych długości. Ich zaletą jest łatwość konfiguracji – użytkownik tworzy moduł z kilku standardowych części – oraz pewność, że po dłuższym czasie użytkowania otrzymamy produkt o tych samych parametrach. Ze względu na zastosowanie podobnych elementów w każdym z modułów AXE czas realizacji zamówienia jest dużo krótszy niż w przypadku modułów standardowych. 

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę