Najczęściej występujący rodzaj uszczelnień w przemyśle

CentrumPR

Odkąd przemysł zaczął się rozwijać w XIX wieku, odtąd zaczęto szukać sposobów, aby był bardziej bezpieczny.

Jednym z elementów dbania o bezpieczeństwo jest stosowanie dobrych, wytrzymałych uszczelnień. Rozwój tej gałęzi rozpoczął się wraz z odkryciem kauczuku – naturalnej, lepiej i elastycznej substancji. Dziś korzysta się przede wszystkim z substancji syntetycznych o lepszych właściwościach fizykochemicznym. Jednym z najczęściej stosowanych uszczelnień w przemyśle są pierścienie uszczelniające.

Uszczelnienia stosowane w przemyśle różnią się wieloma parametrami. Różne uszczelki mają różne wartości przecieku i mogą być stosowane w środowisku o wyższym lub niższym ciśnieniu. Ponadto posiadają inne własności sprężysto-tłumiące.

Własności pierścieni uszczelniających zależą oczywiście od materiału, z którego zostały wykonane, ale w dużej mierze także od kształtu, ich struktury wewnętrznej, która uwidacznia się w przekroju. Jeden z najbardziej popularnych przekrojów to przekrój „U”. Kształt litery odzwierciedla tu kształt uszczelnienia. Stosowane jest między innymi w napędach, silnikach czy też elementach sterujących hydraulicznych i pneumatycznych. Uszczelnienia typu „U” dzieli się na U1, U2, U6. Te różnią się między innymi wielkością ciśnienia, do którego mogą zostać zastosowane. Podtypem uszczelnień typu U są uszczelnienia wargowe typu UN. Te wystają poza uszczelnianą przestrzeń. Często wykonywane są na zamówienie.

Poza wymienionymi wyróżnia się także uszczelnienia typu A, AO, O-ring, OP, OX Z, ZW, ZZ. Do ich wytwarzania stosuje się między innymi kauczuk nitrylowy, kauczuk akrylonitrylowy, etylenowo-propylenowy, fluorowy, silikonowy. Pierścienie uszczelniające powinny spełniać normy IOS/IEC. Warto sprawdzić, czy dostawca, z którego usług korzystamy, rzeczywiście potrafi wykazać się odpowiednimi certyfikatami.

Źródło: CentrumPR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 1–2/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę