Nierdzewne pierścienie pozycjonujące

Reklama
Reklama

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła grupę produktową Elementy Maszyn o nierdzewne pierścienie pozycjonujące serii GN 187.5 oraz dedykowane do nich zestawy zaciskowe GN 187.6. Nowe pierścienie przeznaczone są do kątowego pozycjonowania dwóch współpracujących elementów, natomiast zestaw blokujący to dodatkowy element umożliwiający szybkie przestawianie mechanizmu. 

Pierścienie pozycjonujące GN 187.5 zostały wykonane jako precyzyjny odlew ze stali nierdzewnej AISI CF-8. Dodatkowo poddane są procesowi piaskowania, dzięki czemu uzyskano idealnie gładką powierzchnię bez jakichkolwiek ostrych krawędzi. Pierścienie pozycjonujące są dostępne w trzech rozmiarach średnicy zewnętrznej: 27 mm, 32 mm oraz 40 mm. Na powierzchni roboczej każdego z nich znajduje się zazębienie (48 lub 60 zębów dla każdej średnicy). 

Reklama

Biorąc pod uwagę sposób montażu pierścieni, dostępne są następujące warianty wykonania:

    • z trzpieniem gładkim, do przyspawania (Typ A),
    • z gwintem wewnętrznym (Typ B),
    • z trzpieniem gwintowanym (Typ C),
    • z płytą czołową (Typ DH),
    • sam pierścień, do przyspawania (Typ E).

Pierścienie GN 187.5 – standardowe wykonania

Duża liczba dostępnych wariantów wykonania oraz kompatybilności z pierścieniami wcześniej wprowadzonej serii GN 187.4, pozwala na stworzenie przegubowego zestawu pozycjonującego, idealnie dopasowanego do aplikacji. Przy doborze należy jednak pamiętać, że połączyć ze sobą można jedynie pierścienie o tym samym wymiarze nominalnym d1, posiadające tę samą liczbę zębów. 

Dodatkowym elementem umożliwiającym łączenie pierścieni pozycjonujących jest zestaw zaciskowy GN 187.6. Zestaw składa się z gwintowanej tulei centrującej, podkładki oraz do wyboru: rękojeści nastawnej Typ K lub śruby z łbem walcowym DIN 912 Typ S.

Zestaw zaciskowy GN 187.6

Powiązane firmy

Reklama

Istotnym detalem całego zestawu jest gwintowana tuleja centrująca, która dzięki sześciokątnemu kołnierzowi tworzy połączenie kształtowe z jednym z pierścieni pozycjonujących. Zapobiega to jej obracaniu i ułatwia montaż. W stanie odblokowanym połączenia tworzy oś obrotu dla obu pierścieni. 

Dla ułatwienia rozłączenia pierścieni po ich zluzowaniu można zastosować specjalną sprężynę nierdzewną GN 187.2. Należy pamiętać, że zarówno sprężyna jak i zestaw zaciskowy to dodatkowe akcesoria przegubowego zestawu pozycjonującego stanowiące rozszerzenie oferty firmy Elesa+Ganter (akcesoria zamawiane osobno w zależności od potrzeb).

Nierdzewne pierścienie pozycjonujące GN 187.5 służą do kątowego pozycjonowania dwóch współpracujących elementów za pomocą połączenia kształtowego.

GN 187.5 – Nierdzewne pierścienie pozycjonujące – przykłady zastosowania

Ze względu na użyte materiały, nowe pierścienie pozycjonujące sprawdzą się idealnie w aplikacjach wymagających dużej odporności na korozję. Dzięki ich zastosowaniu użytkownik może w łatwy, szybki i precyzyjny sposób ustalić odpowiednią pozycję dźwigni w urządzeniach sterujących. Można je również zastosować do regulacji ramion wsporników np. w specjalistycznych stołach operacyjnych lub w sprzęcie rehabilitacyjnym. Idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy w trudnych warunkach przenosić wysokie obciążenia i pewnie pozycjonować.


Źródło: Elesa+Ganter

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama