Nowa hybryda na EMO od Yamazaki Mazak

Yamazaki Mazak

 

Październikowe targi EMO w Mediolanie jak co roku były świadkiem wielu europejskich premier. Jedną z nich była hybrydowa obrabiarka Integrex i-400 AM firmy Yamazaki Mazak, która łączy w sobie cechy dwóch typów maszyn: do obróbki ubytkowej i przyrostowej.

Oprócz tradycyjnych głowic frezujących i tocznych urządzenie wyposażone jest dodatkowo w dwa rodzaje głowic do nakładania proszku metalowego: dużej szybkości i wysokiej dokładności. Doprowadzany dyszami materiał jest nanoszony przez głowicę na powierzchnię obrabianego przedmiotu, a następnie podgrzewany do temperatury topnienia za pomocą lasera dużej mocy (1 kW). Opcja ta pozwala na wykonanie całego detalu w jednym mocowaniu oraz w jednym cyklu produkcyjnym – zgodnie z zasadą done-in-one.

Reklama

Poza kompleksowością Integrex i-400 AM wyróżnia się również uniwersalnością zastosowania, która jest pochodną zaawansowanych funkcji numerycznych obrabiarki. Sterowany numerycznie stół roboczy pozwala na precyzyjną i szybką obróbkę w 5 osiach nawet tak skomplikowanych elementów, jak części okrągłe czy pryzmatyczne. Zaś dzięki możliwości obróbki i łączenia ze sobą materiałów trudnych, takich jak stal szlachetna, stopy niklu i miedzi, hybryda świetnie sprawdzi się zarówno w produkcji, jak i naprawie detali stosowanych w szczególnie wymagających branżach, takich jak przemysł energetyczny, lotniczy czy medyczny (np. łopatek turbin lotniczych). Jednym z przykładów takiego zastosowania była zaprezentowana na targach EMO struktura zbudowana ze stali węglowej pokrytej warstwą Inconelu 718.

Istotną zaletą nowej hybrydowej maszyny firmy Yamazaki Mazak jest też możliwość płynnej zmiany sposobu obróbki – z ubytkowej na przyrostową i odwrotnie. Wymiana głowic i narzędzi odbywa się w pełni automatycznie z wykorzystaniem magazynu narzędziowego zdolnego pomieścić 36 elementów. Takie rozwiązanie nie tylko skraca proces produkcyjny, ale także zwiększa elastyczność obrabiarki, rozszerzając spektrum jej zastosowań na produkcję małoseryjną i/lub pojedynczych elementów.

Reklama

Model Integrex i-400 AM został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Jimtof w Tokio w 2014 r. Stanowi uzupełnienie serii maszyn Integrex pracujących w technologii DONE-IN-ONE, a więc umożliwiających pełną obróbkę detalu od półfabrykatu do gotowego produktu w jednym mocowaniu i cyklu produkcyjnym.

www.mazakeu.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę