Nowe standardy w technologii wymiennych głowic frezarskich

Nowe standardy w technologii wymiennych głowic frezarskich MMC Hardmetal

Frezy trzpieniowe są nieodłącznym narzędziem dla przemysłu obróbki metali, ponieważ doskonale sprawdzają się w obróbce wielu rodzajów materiałów. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki trwałości i odporności tych narzędzi na uszkodzenia w odmiennych zastosowaniach, a także znakomitym parametrom skrawania. Duże znaczenie ma również coraz bogatszy asortyment frezów trzpieniowych u dostawców narzędzi skrawających. Niczym bowiem producenci uznanych marek samochodowych nieustanie podnoszą oni osiągi swoich narzędzi, przy tym nie zapominając o ich niezawodności.

Frezy trzpieniowe są zazwyczaj dostępne jako frezy monolityczne lub frezy składane z wymienną głowicą. Warto zauważyć, że oba typy mają istotne zalety.

Frezy składane są bardzo ekonomiczne i uniwersalne, ponieważ zależnie od prowadzonej obróbki głowicę można bezproblemowo zmienić. Natomiast frezy monolityczne charakteryzują się dużą precyzją w trakcie pracy. Mają swoich zwolenników, przede wszystkim w przemyśle, w którym pracuje się na sztywnych narzędziach i detalach składających się głównie z jednego materiału.

Precyzja, niezawodność i uniwersalność

Krótka charakterystyka obu rodzajów frezów od razu nasuwa pytanie, czy jest możliwość połączenia w  jednym narzędziu zalet frezów monolitycznych i frezów składanych z wymiennymi głowicami. Inżynierowie Mitsubishi Materials w toku długoletnich prac znaleźli odpowiedź na to pytanie – tworząc frez trzpieniowy z wymiennymi głowicami z serii iMX.

Twórcy narzędzia wskazują, że nie było to zadanie łatwe, wymagało sporego zaangażowania zespołu projektowego i  wielu testów. Finalny efekt całkowicie jednak wynagrodził ogrom pracy włożony w serię iMX.

Elastyczność frezów z serii iMX

Przejdźmy jednak do konkretów. Czym charakteryzują się frezy z serii iMX produkowane przez Mitsubishi Materials? Przede wszystkim doskonale sprawdzają się podczas bardzo często spotykanej obróbki przy użyciu niewielkich średnic, z reguły z zakresu 10–32 mm. Średnice te są zbyt małe, aby stosować frezy z wymiennymi płytkami, dlatego wymienne głowice frezów iMX wydają się najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Kiedy występuje konieczność zmiany materiału obrabianego lub warunków obróbki, można szybko i łatwo wymienić głowicę freza, żeby dostosować ją do obrabianego materiału i specyfikacji obróbki.

Co istotne i o czym warto pamiętać – nie ma konieczności zmiany oprawki frezu. Oprawki zaprojektowano, aby umożliwiały pracę na różnych materiałach niezależnie, czy są nimi stal hartowana, stopy żaroodporne, czy aluminium. Dostosowano je także do oczekiwań rynku, aby sprawdziły się podczas różnych rodzajów obróbki, począwszy od obróbki zgrubnej, a kończąc na wykańczającej.

Zalecane jest jedynie wybranie odpowiedniej długości oprawki, jeśli głębokość skrawania będzie znaczna. Konieczne może być również zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego wykonana oprawkę. Oprawka z węglika spiekanego świetnie się sprawdzi podczas obróbki materiałów twardych, podczas której wymagana jest doskonała sztywność narzędzia. Natomiast oprawkę wykonaną ze stali zaleca się do obróbki materiałów o mniejszej twardości, np. aluminium.

Projektanci Mitsubishi zadbali, aby frezy iMX zostały maksymalnie dostosowane do potrzeb finalnych odbiorców i radziły sobie podczas obróbki różnych metali. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest posiadanie na hali produkcyjnej narzędzia, które może pracować na odmiennych etapach skrawania i z różnymi materiałami.

Obserwowany w ostatniej dekadzie wzrost działalności produkcyjnej w Polsce spowodował, że rodzimi wytwórcy coraz częściej w swojej działalności produkcyjnej wykorzystują detale, które pochodzą przede wszystkim ze stopów aluminium i miedzi, różnego rodzaju stali, stopów tytanu i stopów żaroodpornych. Nieprzypadkowo w obróbce właśnie tych materiałów świetnie sprawdzą się wymienne głowice frezów iMX.

Nowe narzędzie na wyciągnięcie ręki

Z pewnością obecnie ogromna większość przedsiębiorstw produkcyjnych staje przed ważnymi dylematami – w jakim kierunku pójść, w co inwestować i jakie koszty ograniczyć? Być może również Państwo zastanawiają się, czy zwiększyć działalność produkcyjną, a może postawić na większą uniwersalność lub wręcz przeciwnie – ograniczyć działalność w sferze obróbki skrawaniem wyłącznie do określonej grupy metali i w ten sposób postawić na specjalizację.

Niezależnie od tego, który scenariusz biorą Państwo pod uwagę, polecamy zapoznanie się bliżej z możliwościami frezów z wymiennymi głowicami z serii iMX. Świetną okazją do tego są bezpłatne prezentacje on-line na DIAEDGE Platform.

Artykuł sponsorowany MMC Hardmetal Poland

MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o.

MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o.

MMC HARDMETAL POLAND sp. z o.o. jest oddziałem znanego i cenionego na całym świecie japońskiego producenta i dostawcy narzędzi skrawających - Mitsubishi Materials Corporation. Od lipca 2005r. sprzedaje narzędzia na terenie Polski stale rozwijając sieć dystrybucji i zwiększając portfolio zadowolonych klientów. Firma dysponuje wykształconą kadrą, służącą pomocą w doborze odpowiednich narzędzi i parametrów obróbczych a także w optymalizacji istniejących procesów. Organizuje szkolenia, pokazy i testy, umożliwiające klientom wdrożenie nowoczesnych technik wytwórczych, możliwych dzięki wysokiej klasy narzędziom Mitsubishi. Centralny magazyn i centrum logistyczne działające w Holandii zapewniają dostęp ogromnego asortymentu narzędzi w ciągu jednego dnia. MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o. posiada certyfikat zarządzania systemem jakości ISO 9001:2015.

 

OFERTA

W swojej ofercie MMC HARDMETAL ma węglikowe narzędzia monolityczne i składane, pokrywane najnowszej generacji powłokami CVD i PVD, o geometriach redukujących drgania, ułatwiających odprowadzanie i łamanie wiórów. Wśród oferowanych narzędzi można znaleźć szeroki zakres gatunków płytek tokarskich i noży, wiele rodzajów frezów i wierteł pełnowęglikowych, głowic frezarskich i narzędzi składanych.

Szeroki zakres oferowanych narzędzi znajduje zastosowanie w każdym rodzaju obróbki oraz w pełnym zakresie obrabianych materiałów. Najnowsze badania i technologia zapewniają regularny dostęp do nowych rozwiązań i ulepszeń w celu zaspokojenia wymagań zaawansowanych technik obróbkowych.

Profil Firmy

MMC Hardmetal Poland Sp. z o.o.