Nowe systemy chłodnicze firmy Rittal

Rittal

Rittal poszerzył swoją ofertę rozwiązań w zakresie chłodzenia IT na bazie czynnika chłodniczego o warianty 20 kW i 35 kW, w rezultacie czego obsługuje teraz klasy mocy w chłodzeniu IT od 3 kW do 55 kW.

Portfolio firmy wzbogaciła także światowa nowość – system hybrydowy 35 kW o wyjątkowej efektywności energetycznej, osiągniętej dzięki wykorzystaniu pośredniego chłodzenia swobodnego. Kompaktowe systemy chłodzenia dostępne są ponadto w konfiguracjach z wysoką redundancją i spełniają wymaganie wysokiej odporności na awarię, jakie stawia się dzisiejszym infrastrukturom IT, a w szczególności nowoczesnym rozwiązaniom Edge Computing.

Rozwiązanie hybrydowe dla naturalnego chłodzenia według potrzeb

Liquid Cooling Package (LCP) DX/FC Hybrid wyposażony jest w jeden obieg czynnika chłodniczego (DX = Direct Expansion) i jeden osobny obieg wodny (CW = „Cold Water”). W ten sposób urządzenie wytwarza potrzebną moc chłodniczą w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku niskich lub średnich temperatur, w których klimatyzator może automatycznie korzystać z pośredniego chłodzenia swobodnego. Podstawą jest tutaj zewnętrzny skraplacz hybrydowy ze zintegrowanym agregatem free cooling. Co istotne, zastosowanie pośredniego chłodzenia swobodnego obniża bieżące koszty eksploatacji.

Efektywne, kompaktowe rozwiązania na bazie czynnika chłodniczego

Nowe rozwiązania LCP DX do klimatyzacji szeregowej dysponują mocą chłodniczą 20 kW lub 35 kW i są odpowiednie do małych oraz średnich środowisk. Oba urządzenia zostały wyposażone w regulację inwerterową, umożliwiają odpowiednie do potrzeb chłodzenie IT i bardzo precyzyjnie regulują temperaturę dolotu powietrza do serwera. Moc chłodnicza jest na bieżąco dostosowywana do mocy traconej w szafie, co optymalizuje zużycie energii potrzebnej do chłodzenia i znacznie obniża koszty eksploatacji IT.

Niewymagające wiele przestrzeni chłodzenie szaf z wykorzystaniem prowadzenia powietrza „front-to-back”, jakie zapewnia klimatyzator dachowy, jest teraz dostępne także w niższych klasach mocy – do 3 kW.

Klimatyzator IT LCU DX to kolejne kompaktowe urządzenie, dostępne w klasach mocy 3 i 6,5 kW, także w wariantach redundantnych. Jednostkę wewnętrzną montuje się w tym przypadku między płaszczyzną 19" a ścianą boczną.

Rozwiązanie zaprojektowano w taki sposób, aby osiągnąć najwyższy stopień niezawodności. Klimatyzator wyposażony jest w dwie jednostki zewnętrzne i tylko jedną jednostkę wewnętrzną, w której zainstalowano jeden wymiennik ciepła z dwoma obiegami chłodniczymi, dwa źródła zasilania elektrycznego i dwa osobne regulatory. Automatyczne przełączanie zegarowe i awaryjne zwiększa bezpieczeństwo środowisk IT, które muszą działać w sposób nieprzerwany. Ewentualne komunikaty o awarii przekazywane są do systemu monitorowania Rittal CMC III. Ponieważ chłodzenie dotyczy pojedynczej szafy, a nie całego pomieszczenia – przedsiębiorstwa osiągają maksymalną efektywność energetyczną.

High Performance Cooling za pośrednictwem wody

Inną klasę urządzeń stanowią wodne systemy chłodzenia LCP CW do szaf i szeregów szaf. Również tutaj Rittal poszerzył swoją ofertę o urządzenia dla dużych klas mocy IT. Ich moc chłodnicza wynosi do 55 kW na powierzchni zaledwie 0,36 m², co pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń serwerowni. Wysoka temperatura dopływu wody powoduje wzrost pośredniego chłodzenia swobodnego, w rezultacie czego koszty eksploatacji zostają zredukowane. Rozwiązanie to jest odpowiednie do zastosowania w połączeniu z pompą ciepła, ponieważ warianty LCP CW z glikolem generują wysokie temperatury powrotu wody.

Zastosowanie przy dużej wilgotności powietrza

W niektórych modelach serii LCP Inline CW wykorzystywany jest nowy separator powierzchniowy, który ulepsza zarządzanie kondensatem. Modele te idealnie sprawdzą się zatem w przypadku dużej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury dopływu wody. Ponadto mocowanie plug & play umożliwia wymianę wentylatorów bez użycia narzędzi.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę