Nowy elektrostatyczny pistolet natryskowy w dwóch wersjach

Nowy elektrostatyczny pistolet natryskowy od Dürr Dürr

Dürr dodaje elektrostatyczny pistolet ESTA do swojej oferty ręcznych pistoletów natryskowych. Nowy model EcoGun AS MAN DC/EC to bardziej zrównoważony sposób malowania, redukujący nadmiar farby o około 40%. Pistolet natryskowy występuje w dwóch wersjach z bezpośrednim lub zewnętrznym ładowaniem. Nadaje się zarówno do nakładania farb na bazie rozpuszczalników, jak i wodorozcieńczalnych, a dzięki ergonomicznemu uchwytowi i niewielkiemu ciężarowi zapewnia komfort pracy, nawet przez dłuższy czas.

Nowy pistolet natryskowy doskonale sprawdza się w aplikacjach, w których poddawane obróbce elementy, takie jak rury, felgi, pojazdy dwukołowe lub elementy wagonów kolejowych, wymagają ręcznego malowania. Zaletą jest tutaj ładunek elektrostatyczny farby i komponentów. Dürr oferuje pistolet natryskowy w dwóch wersjach, pierwszy z nich Model EcoGun AS MAN DC (ładowanie bezpośrednie) jest wyposażony w elektrodę na igle pistoletu natryskowego, która ładuje farbę, a następnie aplikuje ją na uziemiony element. Natomiast Model EcoGun AS MAN EC (ładowanie zewnętrzne) ładuje dodatnio cząsteczki farby, przepuszczając je przez pole elektrostatyczne. Następnie ujemnie naładowany element poddawany obróbce przyciąga te cząsteczki farby. 

Niskie zużycie farby i krótszy czas pracy

Elektrostatyka zmniejsza zużycie farby, ponieważ przyciąganie między cząsteczkami a elementem poddawanym obróbce skutkuje mniejszym natryskiem podczas procesu malowania. W rezultacie model EcoGun AS MAN DC/EC zużywa do 40% mniej farby niż konwencjonalne, pneumatyczne pistolety natryskowe, znacznie zmniejszając koszty zużycia farby. Jednocześnie ładunek elektrostatyczny przyspiesza proces malowania, tworząc tzw. efekt zawijania.

Naładowane cząsteczki farby podążają za liniami pola elektrycznego. W rezultacie docierają nawet do powierzchni z tyłu elementu poddawanego obróbce – wyjaśnia Tom Reiner, inżynier produktu w firmie Dürr.  

Maksymalne napięcie ładowania nowego pistoletu natryskowego Dürr wynosi -60 kV dla wersji z ładowaniem bezpośrednim i -30 kV dla wersji z ładowaniem zewnętrznym, co zapewnia wysoki poziom wydajności transferu. Zintegrowana dioda LED wysokiego napięcia informuje o stanie napięcia elektrostatycznego podczas malowania. Ponadto ręczny, pneumatyczny pistolet natryskowy może być używany także bez wykorzystywania wysokiego napięcia, zapewniając drobną atomizację i taką samą precyzję aplikacji. 

Nowy elektrostatyczny pistolet natryskowy w dwóch wersjach zdjęcie w treści artykułu

Konstrukcja zoptymalizowana pod kątem komfortu użytkowania i funkcjonalności

Zoptymalizowana konstrukcja EcoGun AS MAN DC/EC zapewnia większy komfort użytkowania i jeszcze lepszą funkcjonalność. Kształt uchwytu został dostosowany do naturalnego kształtu dłoni, aby zapewnić łatwiejszą i bardziej ergonomiczną obsługę oraz zapobiec wyślizgiwaniu się pistoletu. Obudowa została wykonana z materiałów kompozytowych gwarantujących niską wagę i długą żywotność. Konserwacja również jest prosta, ponieważ pistolet składa się zaledwie z kilku pojedynczych elementów.

W dniach 9-12 kwietnia odwiedzający stoisko firmy Dürr na targach PaintExpo w Karlsruhe będą mogli obejrzeć model EcoGun AS MAN DC/EC i uzyskać więcej informacji o tej innowacyjnej technologii.

Źródło: Dürr Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę