Obrabiarka VLC 200 GT od EMAG

Emag
Reklama
Reklama

Firma EMAG wprowadza nowe, dostosowane rozwiązanie toczenia i szlifowania kół zębatych do samochodów osobowych.

Olbrzymia liczba sztuk i bardzo wysoka jakość elementów, to od dziesięcioleci główne cechy produkcji przekładni samochodowych. Rozwój rynku i technologii następują jednak coraz szybciej. Na przykład, liczba biegów w naszych samochodach stale wzrasta. To z kolei powoduje zwiększenie produkcji. Jednocześnie wzrasta konkurencja od nowych uczestników rynku z Azji. Co OEM producenci przekładni i ich dostawcy robią w swoich obszarach produkcji, aby uwzglednić ten rozwój? Jedną z najbardziej skutecznych odpowiedzi na to pytanie przychodzi od EMAG Maschinenfabrik. Jej seria VLC oferuje klientom wielofunkcyjne obrabiarki, które szybko wykonują obróbkę na twardo elementów przekładni. Firma, która ma siedzibę w Salach w Niemczech i specjalizuje się w toczeniu oraz szlifowaniu, dodała kolejny, ważny element do swojego portfolio: nowa tokarko-szlifierka VLC 200 GT została opracowana przez inżynierów EMAG, szczególnie do obróbki samochodowych kół zębatych. Daje ona korzyści nie tylko przez realizację bardzo wydajnych procesów toczenia i szlifowania w jednym zamocowaniu, ale również przez doskonałą relację ceny do wydajności.

Branża motoryzacyjna wydaje coraz większe środki na badania- roczny ich wzrost od 7 do 8 procent od dawna stał się standardem. Według badań przeprowadzonych przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego, producenci OEM i dostawcy wydali w Niemczech w ubiegłym roku ponad 34 mld euro na rozwój.

Dzisiejsze przekładnie są na ogół mniejsze (a więc lżejsze), ale jednocześnie oferują więcej przełożeń, a tym samym mają więcej kół zębatych i elementów przekładni. To powoduje optymalne zakresy prędkości i redukuje zużycie paliwa. Każde koło przekładni musi być wyprodukowane maksymalnie szybko i niezawodnie z najwyższą dokładnością. Ze względu na bardzo dużą produkcję, technologia jest zawsze problemem dla planistów produkcji. Starają się oni znaleźć rozwiązania, które skrócą czas wytwarzania i koszty jednostkowe, a jednocześnie zwiększą jakość elementów. Specjaliści od przekładni w EMAG, od dziesięcioleci odnoszą w tym sukcesy. Przełomowy postęp nastąpił prawie 20 lat temu, kiedy opracowano pierwszą pick-up obrabiarkę, łączącą toczenie i szlifowanie przedmiotów uchwytowych.
Najważniejszą cechą było inteligentne połączenie dwóch procesów obróbki następujących szybko po sobie, zależnie od kształtu obrabianego przedmiotu i wymaganej jakości - zasady, co inżynierowie EMAG ciągle udoskonalali. Przez VLC 200 GT, prezentowaną na tegorocznym targach AMB w Stuttgarcie, wprowadzono nową obrabiarkę, która zapewnia znaczny postęp w wydajności, zwłaszcza w obróbce samochodowych kół zębatych. Dr Guido Hegener, dyrektor zarządzający EMAG Maschinenfabrik, wyjaśnia swoje podejście - Produkcja masowa i wysokie wymagania jakościowe kół zębatych sprawiają, że są one idealni do zastosowania naszego rozwiązania. Teraz oferujemy użytkownikom obrabiarkę dostosowaną w każdym szczególe do tych elementów.

Reklama

Kompletny proces wraz z profilowaniem
Prosty opis procesu daje pewien pomysł na postęp w wydajności, co udało się osiągnąć dzięki VLC 200 GT: Najpierw obrabiarka jest bardzo szybko ładowana za pomocą zintegrowanego wrzeciona pick-up, klasycznego rozwiązania EMAG. Aby zminimalizować czas nieprodukcyjny, EMAG zoptymalizował konstrukcję, jak np. mechanizmu drzwi strefy obróbki. Gdy wrzeciono z przedmiotem osiągnie pozycję obróbki, proces zaczyna się od wstępnego toczenia na twardo kołnierza i szybko po nim wiercenia otworu. Pozostaje tylko kilka mikrometrów materiału, który pozostaje do usunięcia z koła zębatego. Oznacza to, że kolejny proces szlifowania za pomocą tarczy korundowej lub CBN, trwa znacznie krócej. Jednocześnie jakość obróbki również zyskuje przez połaczenie toczenia i szlifowania: ponieważ po toczeniu do zeszlifowania jest tylko niewielka ilość materiału, przez co charakterystyka tarczy szlifierskiej może być dokładniej dobrana do uzyskania wymaganej jakości końcowej. W rezultacie można niezawodnie uzyskać na VLC 200 GT powierzchnie o średniej wysokości wierzchołków do wgłębień nierówności Rz o wartości mniejszej niż 1,6 mikrometrów. Dodatkowo, ta wielofunkcyjna technologia oferuje użytkownikom wiele możliwości przez zastosowanie zależnie od wymagań: wrzeciona do szlifowania wewnętrznego i zewnętrznego, bez rowkowego narzędzia tokarskiego, blokowego uchwytu narzędzi oraz sprawdzonego EMAG rewolweru narzędziowego na 12 pozycji.

Reklama

Mniejsze koszty narzędzi
Ddodatkowa zaleta obrabiarki związana jest z kosztami narzędzia, ponieważ ściernica zużywa się wolniej i dlatego nie musi być tak często profilowana. Jeśli potrzebujemy obciąganie, VLC 200 GT posiada do tego celu oddzielną rolkę z powłoką diamentową. - Dzięki oddzielnemu, obrotowym systemem obciągania i monitorowaniu szczeliny, obrabiarka jest w pełni wyposażona do wykorzystania zalet szlifowania CBN - powiedział Hegener. Aby zapewnić trwałą niezawodność procesu i wysoką jakość obróbki, zastosowano zintegrowany czujnik pomiarowy do sprawdzenia średnicy i długości zamocowanego, obrobionego przedmiotu. Komfort obsługi i dostępność były ważnymi priorytetami konstruktorów EMAGa, przez co duże drzwi umożliwiają łatwy dostęp w strefie obróbki. Narzędzia i uchwyty są łatwo dostępne i można je szybko i wygodnie zmieniać.

Wiele obrabiarek zostało już zamówionych
Nawet teraz, niedługo po prezentacji obrabiarki, historia sukcesu VLC 200 GT nabiera kształtu: EMAG otrzymał kilka zamówień wstępnych od producentów OEM i pierwszych dostawców. - To jest poparcie dla naszego kierunku rozwoju - powiedział Hegener, który przypisuje temu sukcesowi niewielką powierzchnię obrabiarki oraz jej zdolność do elastycznego zintegrowania z fabrycznymi systemami. Może ona być bardzo łatwo włączona do systemu produkcyjnego zakładu za pomocą różnych systemów automatyzacji. Jedną z opcji jest system TrackMotion. Został on opracowany przez EMAG i realizuje transport przedmiotów z obrabiarki na obrabiarkę, ich chwytanie, pozycjonowanie oraz obracanie.

- Z drugiej strony jest również możliwość wykorzystania VLC 200 GT jako samodzielnej obrabiarki z prostą automatyzacją taśmową typu „O”. Jest to atrakcyjna alternatywa, zwłaszcza dla wielu klientów na rynkach azjatyckich - dodał Hegener. - To ostatecznie świadczy o decydującej przewadze tej obrabiarki: oferujemy producentom kół zębatych dostosowane do indywidualnych potrzeb, elastyczne, bardzo wydajne rozwiązanie z doskonałą opłacalnością. To nieuchronnie pozwala wygrać na rynku.

Źródło: Emag

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama